21. století psychické pohodě leckdy nepřidává. Stres je všude kolem nás...

Dlouhodobý stres škodí duši i tělu. Jak ho efektivně redukovat?

Dlouhodobý stres se stal v posledních letech tématem číslo jedna. Je bohužel smutným faktem, že mnoho lidí pod jeho vlivem žije čím dál častěji. Možná za to může hektická doba, nedostatek odpočinku, neschopnost „vypnout“ a hon za výkony. Jedno je však jisté, takovýto životní styl směřuje jen k nemocem duše a těla.

Ve společnosti se objevuje stále více pouček na téma Jak zvládat stres. Po pravdě ale, přesné návody na odbourání dlouhodobého stresu neexistují. Brát v potaz musíte hlavně sami sebe. Důležité je, naslouchat svému tělu, vnímat svou psychiku a utnout přetížení včas, dokud ještě není pozdě… Jděte na to systematicky, krůček po krůčku.

Jak se definuje dlouhodobý stres?

Dlouhodobý stres lze popsat jako neúměrnou zátěž organismu trvající několik dní, týdnů, měsíců ba dokonce let. S tímto stavem je spojené neustálé uvolňování stresových hormonů (adrenalin, noradrenalin a kortizol) do krve, což může způsobit to, že se nebudete moct uvolnit ani v klidovém stavu. To vše vede k potížím psychického i fyzického rázu a také problémům v každodenním fungování.

Čtěte také:

Ničí vás stres? 6 nejlepších doplňků stravy, na které byste se měli zaměřit

Dlouhodobý stres a jeho vliv na tělo

Nyní si pojďme konkrétně osvětlit, jak dlouhodobý stres ovlivňuje jednotlivé tělesné systémy:

  • Svalový systém: kvůli stresovým hormonům se svalstvo v těle dostává do tenze (napětí). V tomto důsledku může docházet i k bolestem hlavy či migrénám, tedy napnuté svaly v okolí krku a ramen tyto problémy způsobí.
  • Dýchací systém: dlouhodobý stres může způsobit zrychlené dýchání, dušnost a časem i rozvoj CHOPN (chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc) a astma.
  • Kardiovaskulární systém: u vystresované osoby se často vyskytují tachykardie (rychlý puls) nebo například i arytmie (nepravidelný puls). Objevit se může též vysoký krevní tlak. V nejvážnějších případech dlouhodobý stres vyvolá infarkt nebo mrtvici.
  • Trávicí systém: dlouhodobý stres může vyvolat pálení žáhy, žaludeční nevolnosti, poruchy trávení, nechutenství, poruchy vyprazdňování. Vytvořit se mohou vlivem intenzivního stresu i žaludeční vředy.
  • Nervový systém: stres ovlivní do značné míry mozek – můžete se tak cítit unavení, podráždění, nesoustředění.
  • Reprodukční systém: u mužů a žen se může projevovat během dlouhodobého stresu snížení libida nebo se vyskytnou sexuální dysfunkce. Ženy pak mohou pozorovat poruchy menstruačního cyklu.

Věděli jste, že dlouhodobý stres také negativně ovlivňuje váš imunitní systém? 

Řešte nakumulovaný stres včas, než se dostaví hluboké deprese a pocit beznaděje.

Co způsobuje dlouhodobý stres?

Faktorů, které způsobují dlouhodobý stres, je hned několik. Mnohé z nich vám budou určitě povědomé:

  • Dlouhodobý stres v důsledku mentálního přehlcení: máte toho v práci až nad hlavu? Nemáte čas na relax? Jste neustále nuceni o něčem nebo nad něčím přemýšlet? Pak se můžete dostat do jakési pasti, která nezřídka kdy končívá syndromem vyhoření. Psychika zkrátka vypne sama, pokud jí nedáte zasloužený odpočinek.
  • Dlouhodobý stres v důsledku emocionálního tlaku: ten může být způsoben různými traumaty, jako je rozvod, rozchod, tahanice o děti, úmrtí v rodině a podobně. To jsou extrémně stresující situace, které dlouhodobě velmi škodí.
  • Dlouhodobý stres v důsledku nezdravého životního stylu: to, co jíte, se promítne i na vaší psychické pohodě. Pakliže konzumujete převážně nezdravá jídla, plná sacharidů a tuků, znamená to pro tělo také určitou míru stresu. Zkrátka a dobře, tak organismus zatěžujete toxiny a na náladě vám to nepřidá.
  • Dlouhodobý stres v důsledku fyzického přetížení: tělo potřebuje po pohybové aktivitě nebo vysoce náročné fyzické práci odpočívat. Když mu potřebný relax nedáte, dostáváte jej do stresové situace.

Dlouhodobý stres musíte co nejdřív řešit. Jak na to prakticky?

Jestli si chcete udržet dobré zdraví, je zapotřebí s dlouhodobým stresem něco udělat. Dáme vám tedy pár rad, jak ho lze úspěšně redukovat a dostat tak život zase do normálu:

  1. Zkuste si o svých potížích v souvislosti s dlouhodobým stresem pohovořit se svými nejbližšími. Najděte si důvěrníka, osobu, kterou máte rádi a neostýcháte se jí říct vše. Někdy může pomoci takový rozhovor.
  2. Popřemýšlejte o odborné pomoci. Když nepomůže rozhovor s blízkým člověkem, je nutné zapátrat po psychologovi či psychoterapeutovi. Nestranný názor vás častokrát dobře nasměruje.
  3. Myslete na své vlastní pohodlí. Buďte čas od času prostě sobečtí a věnujte se sebepéči. Dostatečně spěte, jezte vyvážené jídlo a pobývejte také občas o samotě. Snažte se aspoň pár hodin denně o odpočinek, tj. nic nedělejte a užívejte si volnočasových aktivit dle preferencí.
  4. Přijměte své emoce, nepotlačujte je. Takto se dlouhodobého stresu nikdy nezbavíte. Zkuste objevit příčiny vašeho napětí. Zapátrejte po oněch stresorech a cilte na ně pozornost. Změňte přístup.

Mějte na paměti, že nic nestojí za to, abyste si zničili své duševní a fyzické zdraví. Snažte se udržovat vnitřní rovnováhu tím, že vybalancujete práci odpočinkem. Nepovažujte se za supermana. Jste člověk z masa a kostí, který si zaslouží čas od času i prostor sám pro sebe.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.