7 osvědčených tipů, jak získat zpět sebevědomí
Sebevědomí rozhodně není vrozené. Je to něco, co přichází s věkem a na co máme tak trochu i my sami vliv. Sebeúcta, zkušenosti i špetka drzosti vám může pomoci k tomu, abyste se prosadili a zároveň měli ze sebe skvělý pocit. Chcete-li mít zdravé sebevědomí, je nutné jej rozvíjet a pracovat na sobě.
Co je to vlastně to sebevědomí? Sklopíte oči, jakmile se na vás někdo podívá? Uhýbáte, když je o vás řeč? Zrudnete hned ve tváři? Pak je třeba, abyste na svém sebevědomí pořádně zapracovali. Mějte na paměti, že komunikace není jen o mluvení. Důležitý i váš pohled a výraz tváře, mimika. Důležité je i to, jak se díváte lidem do očí.
1. Nenechte se ovládat strachem, posilujte sebevědomí
Zažíváte až panický strach v nových situacích? Bojíte se mluvit před lidmi? Máte obavy se setkání, na kterém nikoho neznáte? Přestaňte spotřebovávat veškerou svou energii na to, abyste skryly svoji nervozitu. Zkuste to naopak. Čím jste nervóznější, tím víc se usmívejte, komunikujte s ostatními, povídejte si… Uvidíte, že z vás velmi rychle spadne ostych, který vám staví ty obrovské zábrany.
2. Nevyhýbejte se kontaktu
V případě, že máme navázat kontakt s osobou, kterou neznáme, budeme nejspíš nervózní. To je naprosto normální. Avšak problém nastane ve chvíli, kdy tuto “nervozitu” odmítáme překonat. V takové chvíli byste se měli naopak přinutit do mluvení s neznámým člověkem. Po chvíli zjistíte, že se vlastně vůbec nic neděje a co víc, že vám je třeba i příjemně. To by vás mělo uklidnit. I tímto prostým krokem, kdy překonáváte sami sebe, budujete své zdravé sebevědomí.
3. Jděte pevnému sebevědomí naproti
Chcete si zvýšit sebevědomí? Tak se ničeho nebojte, odhoďte zábrany a běžte do všeho naplno. Každou situaci ve svém životě berte jako výzvu, ničemu se nevyhýbejte. Objevujte nové prostředí, těšte se na nové zážitky. A kousek po kousku se novým situacím přizpůsobujte. Abyste posílili sebevědomí, musíte odhodit strach. Nadechněte se a skočte do nového života rovnýma nohama.
4. Sebevědomý přítel jako vzor
Máte kamaráda nebo známého, který sebevědomí dostal do vínku víc než dost? Mějte ho jako takový vzor, který vám může být inspirací. Ale nekopírujte ho! Jste tu vy, sami, na svých vlastních nohou. Jste originál, nepotřebujete být ničí kopie. Najděte si svůj vlastní způsob vyjadřování, který vám bude vlastní. A vždy v každé situaci si řekněte: já to zvládnu. Případně: jsem nejlepší. Cvičení pozitivního myšlení nestojí nic, ale přináší mnoho a vyplácí se. Někdy stačí jen trochu popostrčit, abyste se dostali tam, kam chcete.
5. Upřímnost zvedá sebevědomí
Chcete něco říct svému blízkému, ale bojíte se? Přemýšlíte, jak zareaguje, jestli se neurazí, případně jestli se ho náhodou nedotknete? Všechny tyhle myšlenky pošlete pryč. Jestliže máte v úmyslu někomu něco sdělit, udělejte to. Avšak přímo. S tím, že se mu budete dívat přímo do očí. Neuhýbejte pohledem, nedělejte žádné nepromyšlené pohyby a neučesaná gesta. Pomůže vám to zvýšit sebevědomí a zároveň se i lépe prosadit.
6. Chcete mít větší sebevědomí? Stanovte si reálné cíle
Nedostatek sebevědomí může pramenit i z trvalého pocitu selhání. Možná, že je tomu tak i ve vašem případě. Přestaňte si proto dávat nebo přijímat nedosažitelné cíle. Jedním z klíčů ke zdravému sebevědomí je uvědomění si reality. Musíte znát své schopnosti a své limity. Nedávejte si pak žádné náročné cíle, ale naopak každý svůj cíl rozdělte na několik malých mezikroků. A drobné úspěchy vám pak pomohou dosáhnout konečného cíle.
7. Chybovat je lidské
Neúspěchy jsou součástí života, ale také nás učí. Abyste se neúspěchům vyhnuli, musíte rozpoznat své chyby. Snažte se přesně si vyhodnotit důvody vašich minulých neúspěchů, ať už se to týká profesní nebo soukromé oblasti. Tím, že se vyhnete opakování starých chyb, můžete se posunout mnohem dál. A zlepšit tak své sebevědomí a následně celý svůj život.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku