Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví

Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví

Protizánětlivé potraviny mohou naše tělo ochránit před vznikem chronického zánětu, který je svým průběhem pro organismus více zatěžující než zánět akutní. Proč tomu tak je? Záněty v akutní fázi dokážeme pozorovat a následně léčit, jelikož se projevují určitými příznaky. Zánět chronický je však jakýmsi tichým nepřítelem.

Čtěte také:

Přírodní antioxidanty a jejich vliv na funkci mozku

Svou fyzickou a psychickou kondici můžeme jednoznačně podpořit nejen pohybovou aktivitou, nebo relaxací, ale i vhodným typem stravy. Právě protizánětlivé potraviny jsou schopné udržet náš metabolismus a buněčný systém v kondici. Pomáhají mimo jiné i s obranyschopností organismu.

Protizánětlivé potraviny jako prevence zánětlivých procesů v těle

Nejprve si vysvětleme, co je to vlastně zánět. Definován je jako obranná reakce našeho těla. K té dochází v momentu, kdy jsme exponováni určitému patogenu. Nejčastější příčinou jsou tedy jakékoliv mikroorganismy nesoucí infekci. Mezi ně můžeme zařadit bakterie, viry a některé plísně. Určitý vliv na rozvoj zánětu má i vnější působení okolního prostředí, nebo vnitřní pochody v organismu. Protizánětlivé potraviny tyto procesy dokážou zmírnit, nebo působí preventivně, aby k nim vůbec nedocházelo. Mezi vnější a vnitřní příčiny vzniku zánětů tedy můžeme zařadit:

  • působení extrémních teplot (vysoká, nebo nízká teplota)
  • záření
  • těžká traumata (poranění orgánů a tkání, zlomeniny, popáleniny)
  • expozice alergenů
  • dlouhodobý a intenzivní stres

Akutní zánětlivý proces se dá vyřešit v řádech týdnů. Pakliže ale organismus oslabuje zánět dlouhodobý, který přejde do chronického stádia, může být vyvolávajícím faktorem celé řady závažných onemocnění. Těmi jsou například rakovina, diabetes, nebo ateroskleróza. Právě v tomto ohledu je velice důležitá prevence spojená s tím, že protizánětlivé potraviny zahrnete do svého pravidelného jídelníčku.

 protizánětlivé potraviny2

Protizánětlivé potraviny – jaké jsou nejlepší?

Všeobecně bychom měli volit ty protizánětlivé potraviny, které obsahují zdravé tuky, tudíž omega 3 mastné kyseliny, pak také vitamín A i D. Mezi ty nejvhodnější druhy patří:

  • Spirulina: což je vláknitá sinice s významnými antioxidačními vlastnostmi. Její původ lze hledat až v dalekém Japonsku. Dokáže lidský organismus skvěle pročistit. Spirulina patří rozhodně mezi nejsilnější protizánětlivé potraviny. Zakoupit ji můžete především ve formě sypké. Bohatá je na řadu vitamínů a minerálních látek, obsahuje také více než 50 % rostlinných bílkovin.
  • Paprika: je plná vitamínu C a pyšní se i vysokým podílem antioxidantů, účinný je zejména quercetin. Papriku tedy můžeme zařadit také mezi protizánětlivé potraviny, které organismus pomohou ochránit. Blahodárné jsou nejen papriky sladké, ale i pálivé. Například chilli papričky dokážou také potlačovat záněty, díky kyselině ferulové a kyselině sinapové.
  • Avokádo: mezi protizánětlivé potraviny jednoznačně patří. Z botanického hlediska se jedná o ovoce, mnozí lidé jej ale považují za zeleninu. Avokádo je samo o sobě v podstatě bez jakékoliv chuti, proto je využitelné jak v sladké, tak v slané kuchyni. Obsahuje draslík, fosfor, měď, hořčík, vitamín B3 a B5, C, E, K. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin je prospěšné hlavně pro kardiovaskulární systém a rovněž podpoří snížení cholesterolu v krvi. Preventivně zapůsobí mimo jiné i proti vzniku rakoviny.
  • Bobulovité ovoce: čímž se rozumí hlavně borůvky, jahody, nebo ostružiny. Tyto druhy ovoce totiž obsahují antokyany, což jsou účinné antioxidanty. Jedná se o protizánětlivé potraviny, jež pomohou posílit imunitu a zdraví vašeho srdce.
  • Brokolice: mezi protizánětlivé potraviny ji nesmíme zapomenout zařadit. Je v ní totiž obsažen takzvaný sulforafan. Ten přispívá k stimulaci enzymů a efekt má i při očistě organismu, jelikož je silným antioxidantem.
  • Čokoláda s vysokým obsahem kakaa: na závěr zcela jistě potěšíme milovníky sladkého a zaryté čokoholiky. Hořká čokoláda s minimálním podílem kakaa 70 % patří také mezi protizánětlivé potraviny. Díky obsahu flavonoidů má příznivé účinky na endotel, což je vnitřní výstelka lymfatických a krevních cév.

Protizánětlivé potraviny – další skvělé tipy

Výše uvedeným výčtem protizánětlivých potravin to ale zdaleka nekončí. Dalšími vhodnými druhy jsou například řepa, která je doslova detoxikační vzpruhou, díky obsahu betalinu, nebo batáty, sladké brambory, které dobře chutnají jak v salátech, tak v polévkách. Mezi významné protizánětlivé potraviny můžeme taktéž zařadit ananas (obsahuje enzym bromelin, vysoce účinný proti zánětům), řepíkatý celer, vlašské ořechy, lněná semínka, nebo zázvor. Do jídelníčku zařaďte i tučné ryby s obsahem omega 3 mastných kyselin, jako je losos, makrela, nebo sleď.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?