Potlačování potřeby osobního prostoru může vést také k "ponorce". Snažte se trávit čas i odděleně.

Ponorková nemoc ve vztahu aneb Když si dva lezou na nervy

Ponorková nemoc se stala tématem číslo jedna zejména v období koronavirové krize. Lidé byli nuceni pobývat spolu v jedné domácnosti i několik dní, bez možnosti nějakého osobního prostoru a soukromí. Nemohli vycestovat za širší rodinou anebo jen tak na drink za přáteli. Toto období sice dávno pominulo, „ponorka“ však ve společnosti a vztazích stále zůstává – může vyplout na povrch kdykoliv, když už je toho až příliš.

Lidový název „ponorková nemoc“ vlastně z psychologického hlediska označuje stav, kdy se cítíme utlačovaní, kontrolovaní a nemůžeme se, jak se říká, nadechnout. Tyto emoce se mohou vyvíjet měsíce ne-li roky, záleží především na působení vnějších vlivů. Obecně – čím více času trávíte se svým partnerem, tím více jste „ponorkou“ ohroženi. To vše se může umocňovat třeba i společným pracovištěm. Jak z toho ven?

Ponorková nemoc a každodenní rutina

V první řadě je nutné podotknout, že ponorková nemoc může postihnout skutečně jakýkoliv pár. Záleží však na tom, jak si s partnerem rozvrhnete svůj každodenní režim a jak jste sami aktivní. „Ponorka“ se snadno vplíží do života lidí, kteří mnoho vlastních zájmů nemají a svůj čas tráví doma s tím druhým. Mohou například posedávat věčně u televize. Anebo nejsou schopni se od protějšku odpoutat a potřebují jej neustále „pod dohledem“ – zde pak můžeme hovořit o jakési nezdravé emoční závislosti či dokonce chorobné žárlivosti. Pokud chcete uniknout spárům ponorkové nemoci, je důležité si uvědomit, že každý z vás potřebuje zachovat svůj vlastní osobní prostor. Ten podpoříte jedině tehdy, když vystoupíte z rutiny.

Čtěte také:

První společná dovolená s partnerem: Na co se připravit a jak se vyhnout konfliktům?

Když ponorková nemoc klepe na dveře – mluvte o tom spolu

Mnoho párů vedle sebe žije tak nějak stereotypně a časem si přestanou uvědomovat, že si vlastně neustálou vzájemnou přítomností začínají lézt na nervy. Počínající ponorkovou nemoc rozeznáte poměrně snadno tím, jak na sebe reagujete. Může vám najednou vadit na partnerovi to, co jste dříve milovali. Otravují vás zkrátka jeho zlozvyky, které máte dnes a denně na očích. Začínáte být popudliví a někdy dokonce i slovně agresivní. A máte pocit, že musíte ze situace ihned utéct, jinak se snad zblázníte. Cítíte se jako v kleci s někým, do koho jste se kdysi zamilovali. Podstatné je, tohle všechno si uvědomit a s druhým si o tom otevřeně promluvit. Jasně se vyjádřete, co od společného života chcete a že potřebujete oba svou vlastní zónu. Někdy pomůže i to, že se prostě jen zavřete v pokoji jednou za čas a budete se věnovat svým aktivitám, jako čtení knihy, psaní deníku, sledování oblíbeného filmu, poslechu hudby a podobně.

Pokud vás již postihla ponorková nemoc, neválčete spolu. Spíš se snažte hledat rozumné cesty k řešení.

Pakliže na již rozvinutou ponorkovou nemoc nestačíte sami, můžete společně (či samostatně každý za sebe) absolvovat psychoterapii. Terapeut nebo i kouč vás může inspirovat a navést na lepší cestu ke vzájemné partnerské spokojenosti.

Prevence ponorkové nemoci: Nezapomínejte sami na sebe

Žít v partnerství je vskutku krásná záležitost, když je v něm dostatek lásky a podpory, avšak je potřeba brát v potaz, že ne vždy je nutné s tím druhým trávit volný čas. Zkuste tedy časově vybalancovat společné aktivity s těmi svými osobními. Partnera nechte dělat to, po čem zrovna touží, a to samé udělejte i vy. Můžete například:

  • Zajít na kávu/drink s nejbližšími přáteli.
  • Nastoupit do kurzu cizího jazyka, malování, tance.
  • Začít cvičit s kamarádem/kamarádkou na workout hřišti, chodit na jógu, taiči nebo jen tak meditovat v parku.
  • Dopřát si samostatný wellness pobyt o víkendu (nebo s sebou vzít rodiče, kamaráda/kamarádku).
  • Vyjet samostatně nebo s někým blízkým na cyklovýlet.
  • Pracovat samostatně v dílně nebo na zahradě.

Ať už tedy zvolíte dle svých preferencí cokoliv, můžete si být jistí, že to perfektně zapůsobí v rámci prevence ponorkové nemoci. A co víc, společného času s protějškem si pak budete o to více vážit! Začnete se na sebe více těšit. Zkuste si ve svých osobních aktivitách vytvořit určitou rutinu – zvolte si dny jen pro sebe samotné. Nabije vás to energií pro společný život.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.