Koronavirus: Týká se vás práce z domu? Poradíme, jak to zvládnout!

kancelar doma muzPráce z domu má i hodně výhod

Koronavirus nám dává pořádně zabrat. Práce z domu je teď velmi častým tématem. Pro mnohé z nás totiž v souvislosti s epidemií koronaviru nastalo nejen omezení v sociálních kontaktech, ale také nemožnost vykonávat svou práci a docházet do firmy, kanceláře či svého podniku. Ať už jsou důvody pracovního omezení jakékoliv, v některých případech ještě stále existuje možnost práce z domu.

Jak zvládat home office (domácí kancelář, práce z domu) a jak přizpůsobit režim běžného dne nově nastalé situaci?

Práce z domu: Jak začít?

Práce z domu nemusí být žádnou prohrou a nepříjemností, naopak má spoustu výhod. I když práce z domu pro člověka znamená omezení sociálních kontaktů, právě nyní v nastalé situaci, kdy řádí koronavirus, je to rozhodně žádoucí. Spousta lidí využívá práce z domu neustále a má již své vlastní vychytávky, jak skloubit práci s rodinou, péčí o děti a běžnými úkony potřebnými pro provoz vaší domácnosti. Pokud se budete striktně držet pravidel, může být práce z domu úspěšná. Jakmile je ale zanedbáte, hrozí vám lenost a prokrastinace. A co si budeme povídat - může se to velice snadno stát!

Pokud máte možnost práce z domu, určité jí využijte. Vzhledem k současnému nařízení vlády a probíhajícímu omezení vycházení z domu kvůli epidemii koronaviru, bude s ohledem na všechny ostatní nejlepší možnou variantou mít home office (práce z domu). Začít pracovat z domova můžete naprosto kdykoliv, pakliže vám to váš zaměstnavatel umožní. Jestliže jste OSVČ, je to na vás kdy a jak si svou práci vykonáte. Práce z domu může být pestrá. Doma lze tvořit, ledacos vyrábět, pracovat na počítači, připravovat faktury a věnovat se účetnictví, řídit firmu, organizovat práci druhým, překládat, věnovat se svému e-shopu, prodávat reality, anebo třeba psát. Práce copywritera patří dnes mezi nejčastější zaměstnání vykonávaná z domova.

Koronavirus: Výhody a nevýhody práce z domu

Nespornou výhodou práce z domu je to, že nemusíte brzy ráno vstávat a někam na čas běžet. Což se teď, když řádí koronavirus, velmi hodí. Můžete se v klidu vyspat, rozvrhnout si práci v průběhu celého dne tak, jak vám to bude vyhovovat, a co nestihnete, doděláte v noci. Můžete mít na sobě pohodlné domácí oblečení, kdykoliv si udělat přestávku, dát si něco dobrého nebo si zajít ven či odskočit zapnout pračku. Mnohé z těchto možností ale pak i představují nevýhody.

home officeDomácí kancelář si můžete zařídit výhradně dle svého gusta

Doma člověk často nemá patřičný klid k tomu, aby se soustředil na svou práci. Přemýšlí nad tím, co si uvařit k obědu, zda už doprala pračka, do toho se objeví znuděné a nedočkavé děti, anebo domácí mazlíčci žadonící o pozornost. Často se také stává, že pokud si ráno zaklapnete budík a dobře se vyspíte, pak už svou práci nestihnete, protože rodina potřebuje oběd nebo má jiné odpolední plány. Doma také hrozí obžerství a prokrastinace. Připravíte si k práci dortík, chipsy nebo čokoládu a každou chvíli reagujete na pípající telefon, odskakujete na internet sledovat zprávy o postupujícím koronaviru nebo na sociální sítě odepsat svým přátelům. Pracovní morálka je tak úplně tam, kde jste ji určitě nechtěli mít.

5 tipů, jak práce z domu půjde snáz:

  • Izolujte se. Pokud nemáte vlastní pracovnu či pokoj, kde můžete mít klid, poproste rodinku, aby vás nerušila, anebo využívejte čas, kdy zrovna ostatní nejsou doma (což jde v době koronaviru asi jen velmi stěží).
  • Pokud nestíháte práci přes den a něco vás neustále rozptyluje, pracujte v noci. Práce z domu je v tomto báječná. V noci je klid, většina lidí i zvířat spí, a vy tak máte prostor k nerušené práci. O to déle pak spěte ráno, pokud je vám to umožněno, děti se ráno mohou zabavit například u televize.
  • Buďte na sebe přísní a dodržujte pravidla, která jste si nastavili sami. Nikdo jiný to za vás neudělá. Rozvrhněte si práci a stanovte si termíny a úkoly. Je to jediná možnost, jak práci zvládnout v pohodě a včas.
  • Nasaďte si sluchátka a pusťte si k práci příjemnou hudbu, která vás nebude příliš rozrušovat. Umožní vám lépe se ponořit do pracovního procesu a zapomenout na všechny okolní vlivy. Pračka počká, oběd počká, děti počkají, sociální sítě počkají i čištění akvária pro rybičky počká.
  • Udržujte své rituály, které si váš mozek zapamatuje a bude se na ně těšit. V souvislosti s nimi už tak bude vaše tělo plně připraveno na práci. K rituálům práce z domu může patřit dobrá káva či konvička čaje, čokoláda, lehké cvičení, oblíbená hudba, pravidelnost v pracovním čase, nebo třeba i typické oblečení pro práci z domu. Například si předtím, než usednete k počítači obléknete své oblíbené tričko, ve kterém vždy pracujete, anebo třeba ponožky s krokodýlem, to už bude záležet na vás.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý

Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun

Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte