Prokrastinace - pouhá lenost, nebo psychický problém?

img
14. 12. 2016 Přečteno: 2528x

Za týden máte odevzdávat dlouhou seminární práci a jít na nelehkou zkoušku, ale k přípravám se ne a ne donutit? Při představě, že byste měli otevřít encyklopedii, skripta či wordovský soubor a začít tvořit, se vám dělá téměř nevolno? Zároveň jste ale uklidili dům od sklepa až po půdu, napekli cukroví na Vánoce, i když je teprve začátek prosince, a ta krabice věcí z dětství, co do teď stála několik let bez povšimnutí v kumbále, je vytříděná? Blahopřejeme, setkali jste se s fenoménem zvaným prokrastinace.

Kde se vzala prokrastinace?

I když se o prokrastinaci začalo mluvit teprve poměrně nedávno, byla tu s námi již odnepaměti. Původ samotného pojmu najdeme v latině. Spojení pro-crastinus znamená patřící zítřku. Z toho taky plyne obsah tohoto slova – odkládání nepříjemností na později.

Prokrastinace je často příčinou vysoké neefektivity lidské činnosti, následného pocitu frustrace, marnosti, selhání a méněcennosti. Lidé, kteří mají předpoklady být úspěšní, často díky prokrastinaci nedosahují svých cílů. Toto nenaplnění potenciálu člověka může vést až k depresím. Prokrastinace by se tedy neměla rozhodně podceňovat. Kromě spousty času a zbytečných financí například za prodloužení studia vás taková prokrastinace v krajním případě může stát i zdraví. Jenomže otázka, jak se zbavit prokrastinace, trápí stále více lidí i psychologů. Abychom se o to mohli pokusit, musíme si nejdřív vysvětlit, co přesně vlastně prokrastinace je.

Prokrastinace aneb hledání alternativních činností

Prokrastinace je dnes pojem velmi často omílaný a skloňovaný ze všech stran. Ne vždycky je ale použit oprávněně a ve správné situaci. Jestliže někdo celý den leží v posteli, dívá se na filmy a je mu úplně jedno, že na druhý den má mít připravenou prezentaci do práce, pak tento člověk prokrastinací rozhodně netrpí. To je zkrátka obyčejná lenost. Prokrastinace má několik základních poznávacích znamení. A jedním z nich je právě to, že při ní rozhodně nelenošíte. Naopak! Hledáte desítky jiných činností, které je v tu chvíli určitě hrozně nutné udělat přednostně.

Toto chorobné odkládání povinností na pozdější čas se ale velmi často dostává do začarovaného kruhu. Zástupné činnosti, které si člověk vymýšlí, aby se vyhnul těm nepříjemným pracím, mu totiž berou energii. Ta mu samozřejmě později chybí, takže se opět ke svým důležitým povinnostem nedokáže přinutit. Navíc přichází špatný pocit, že opět člověk zklamal a nedovedl svou práci posunout dál, s tím spojené zoufalství, pocit bezmoci a o to menši chuť pracovat.

Špatný pocit – další známka prokrastinace

Zatímco líný člověk je vcelku smířený s tím, že všechno, co za celý den stihl, bylo umýt nádobí, nakoupit si jídlo na večeři a podívat se na 10 dílů oblíbeného seriálu, osoby, které trápí prokrastinace, jsou ze své nečinnosti poměrně nervózní.

Ony zástupnéčinnosti, o kterých jsme psali výše, tedy hledají právě proto, aby si sami před sebou omluvili, proč se opravdu nemohli věnovat učení/přípravě do práce/psaní seminárky. Protože vydrhnout ten sporák i zezadu už bylo přece potřeba dlouho, přes okna už taky nešlo pomalu ani vidět a kdyby se neupeklo pět štrůdlů, tak by ta jablka jistojistě shnila. Takže vlastně nebyla jiná cesta.  

Jak se zbavit prokrastinace?

Zbavit se prokrastinace není úplně jednoduchá záležitost. Není to totiž jen otázka pevné vůle. Pokud máte vůli slabou, z místa se samozřejmě nepohnete. Ale ani silná vůle mnohdy k překonání prokrastinace nestačí. Pár tipů, jak se zbavit prokrastinace, nebo alespoň se o to pokusit, vám ale přeci jen nabídneme.

1. Bojujte se strachem – po krůčkách

Prokrastinace není ve své podstatě v žádném případě lenost, ale strach. Strach z toho, že činnost, kterou máte před sebou, vás nebude bavit, nepůjde vám, nebo v ní dokonce selžete. Všimněte si, že jestli jste například skvělá kuchařka a vaše jídlo vždy všichni chválí, rozhodně prokrastinovat nebudete, pokud půjde o povinnost jít uvařit.

Pokud ale máte například napsat sloh a nepatříte mezi nejlepší češtináře ani spisovatele, prokrastinace má k vám poměrně snadnou cestu.

Člověk trpící prokrastinací je většinou velice cílevědomý a své úkoly chce mít splněny na 100%. A protože se bojí, že to nezvládne, stále před nimi utíká a oddaluje je. Tím oddaluje i pocit zklamání z případného neúspěchu.

Zkuste svůj strach překonat „rozkouskováním“ dané činnosti. Máte strach z toho, že nezvládnete uběhnout 10 kilometrů, takže si myslíte, že nemá ani smysl začít? Nevadí! Obout boty si určitě zvládnete. Řekněte si tedy, že pro dnešek se stačí jenom obout, vyjít před dům a nadýchat se čerstvého vzduchu. To zvládne každý. Jakmile budete venku, už je přeci škoda alespoň se neprojít. Rozhodněte se tedy, že si jenom obejdete dům a užijete si pěkného počasí. A když už jdete, tak proč alespoň kousek nepopoběhnout, ne? Najednou běžíte, máte ze sebe dobrý pocit a ten vás žene dál!

Takto se dá postupovat u každé činnosti. Pokud jde například o psaní slohové práce, určete si, že dneska si pouze nachystáte wordovský dokument s nadpisem a sepíšete osnovu. Nic víc. Zní to jednoduše ne? Tak do toho. Uvidíte, že jakmile to uděláte, bude vám mnohem lépe, nápady začnou chodit a práce půjde tak nějak sama. A i vás začne více bavit.

Důvod je jednoduchý. I maličké pokroky a malý úbytek objemu práce působí na člověka ohromně motivačně a pozitivně. Rozdělit si tedy nepříjemnou činnost v duchu na malé, mnohem lépe zvládatelné části, vás posune dopředu rychle.

2. Odměňujte se za dílčí úspěchy

Důležité je také mít přehled o tom, co je potřeba udělat. Pořiďte si tedy nástěnku, diář nebo třeba jen blok, podle priorit. Úkoly si piště barevně, do rámečků, přehledně – prostě tak, abyste se v nich vyznali. Když je budete mít pořád na očích, budete cítit potřebu zbavovat se jich.

Pozor, stále platí to, že si musíte úkoly rozdělit. Na nástěnce tedy nebude svítit například „napsat diplomku“, ale „najít 5 zdrojů k diplomce“. Po takových maličkých úkolech se vám půjde opravdu snadno a dobrý pocit z jejich odškrtávání vás požene stále rychleji dál.

Zaveďte si také systém odměn. Například – za každý odškrtnutý úkol si můžu dát kousek čokolády. Nebo – za každý odškrtnutý úkol se můžu podívat na epizodu oblíbeného seriálu.

3. Posuňte si sami pro sebe deadline

Zkuste si tedy uvědomit, že nejste lenoch, ani neschopný člověk. Že všechny povinnosti nakonec vždy zvládnete, akorát díky zbytečným průtahům za daleko delší čas a fyzicky i emocionálně vyčerpaní. To ale přeci není nutné. Stačí začít dříve!

To se samozřejmě snadno řekne, ale hůře udělá. Prokrastinace vás přece k dřívějšímu začátku nepustí, prostě vám začít dříve než na poslední chvíli nejde. Nevadí. Vytvořte si „poslední chvíli“ uměle. Pište si k nepříjemným úkolům deadliny. Ale ne ty skutečné, svoje. Například pokud máte odevzdat práci do 20.2, napište si do diáře termín 10.2. Budete mít pocit, že už to skutečně spěchá, začnete dříve a budete mít tudíž více času na vypracování. I když je to možná zvláštní, podvědomě budete opravdu klidnější, protože budete vědět, že pracujete zavčasu a že tedy můžete práci udělat skutečně kvalitně.

Tyto dřívější termíny ale musíte opravdu brát vážně, nesmíte počítat stále v duchu s tím, že je to vlastně jinak. To by vás dostalo opět na začátek – tedy k odstartování činnosti na poslední chvíli.

Pár rad, jak se zbavit prokrastinace, tedy máte. A na závěr jedna stručná rada, na kterou nikdy nezapomínejte. S chutí do toho, půl je hotovo!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Arogance jako maska vnitřní nejistoty. Jaké jsou její další příčiny?

Arogance není ve společnosti oblíbená. Neexistuje mnoho lidí, kteří by arogantní chování druhých kvitovali. Samotné slovo pochází z latiny a vyjadřuje něco jako egocentrismus. Jedinci tohoto ražení si navenek a...

Čas odpuštění a obnovení kontaktů: I tak lze pojmout adventní období

Čas odpuštění a obnovení kontaktů s blízkými lidmi může nastat právě kolem Vánoc. V období adventu se mnoho lidí pohrouží do svých myšlenek, vzpomínek a často zabrousí i do bolestnějších vod, které se týkají ro...

Závislost na matce v dospělosti může předznamenávat řadu potíží

Závislost na matce v dospělosti není překvapivě problémem ojedinělým. Potýká se s ním čím dál více mladých lidí v produktivním věku. A rozhodně se nejedná typicky jen o muže, takzvané „mamánky“. Na rodičích moh...

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Syndrom vyhoření vzniká velmi nenápadně a má plíživý průběh. Jaké fáze jsou s ním spojené?

Syndrom vyhoření postihuje dle celosvětových statistik čím dál více lidí. Svůj podíl na tom má velmi hektický život a stupňující s...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Vztek není radno potlačovat. Naučte se s ním pracovat!

Vztek je emoce, kterou zná snad každý. Ne vždy jde totiž vše podle plánu a mohou nastat okamžiky, které vás prostě vyvedou z míry. Jak se říká: „Jste přeci jen člověk.“ Nebo ne? Většinou se hněváme na sebe, kdy...

Fobie a jejich podivnosti. Strach z knoflíků, vyder nebo ze ztráty mobilního signálu existuje!

Bojíte se pavouků, hadů nebo výšek? To jsou zcela běžné fobie mnoha lidí. Ale co třeba takový strach z knoflíků, vyder nebo ztráty...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Syndrom vyhoření vzniká velmi nenápadně a má plíživý průběh. Jaké fáze jsou s ním spojené?

Syndrom vyhoření postihuje dle celosvětových statistik čím dál více lidí. Svůj podíl na tom má velmi hektický život a stupňující s...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Dýchání, tak přirozené, a přesto tak neznámé

Bez dechu vydržíme pár minut. Dýchání je pro náš život nezbytné, přesto si jej často vůbec neuvědomujeme. Dech ovlivňuje nejen činnost orgánů, ale také naši psychiku, schopnost se vypořádat s náročnou situací a...