Klaustrofobie – když malý prostor skličuje

Klaustrofobie – když malý prostor skličuje

Abnormální až ochromující strach není nikdy zdraví prospěšný. Přesto se někteří lidé s těmito pocity potýkají. Fobie jsou nekontrolovatelné obavy až děsy z určitých momentů v našem životě. Tyto nepříjemné pocity přichází náhle a nedokážeme je většinou ovládat. Stejně tak i klaustrofobie dokáže dotyčného doslova paralyzovat. O jaký strach se vlastně v tomto případě jedná?

Čtěte také:

Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?

Sociální fobie a jak se jí zbavit

Přihodí se vám při obyčejné jízdě ve výtahu, nebo když musíte pro zavařeninu do sklepa, kde není žádné okno. Nepopsatelný pocit úzkosti, který je skličující. To je klaustrofobie, strach z uzavřených prostor.

Klaustrofobie – jak může vzniknout?

Proč vlastně u některých lidí klaustrofobie vzniká není stále zcela objasněno. Někteří odborníci tvrdí, že ve vzniku fobie může hrát určitou roli i narušená funkce amygdaly, což je ta oblast mozku, která je zodpovědná za naše emoce, tudíž i strach. Klaustrofobie se může ale vyvinout i ze zcela zjevných příčin, jako jsou těžká traumata spojená s dlouhodobým pobytem v temných, uzavřených, nebo jen pro dotyčného velice frustrujících prostorách. I obyčejný koncert v interiéru bez oken může vyvolat neobvyklou klaustrofobickou reakci, které se pak člověk jen tak nezbaví. Vlivů, které mohou vznik klaustrofobie podnítit je tedy nespočet a u každého se samozřejmě příčina liší.

Klaustrofobie a zapovězené prostory

Jak již bylo řečeno, klaustrofobie je strach z uzavřených prostor, proto klaustrofobika budou děsit především tyto prostory, které jsou pro něj prakticky zapovězené:

  • výtah: deprimující může být zejména náhlé a nečekané uvěznění ve výtahu, kvůli technickým potížím
  • tunel: místo, kde může klaustrofobika také postihnout neobvykle stísňující strach, obzvlášť, když je cesta tunelem delšího charakteru
  • sklep: i prostá cesta do sklepa pro brambory může být děsivým zážitkem, když se bojíte uzavřených prostor
  • jeskyně: klaustrofobika nejspíš výlet do Koněpruských jeskyní, nebo vojenských pevností příliš nepotěší 

Dalšími prostory, které mohou vyvolat neadekvátní reakci plnou strachu a úzkosti jsou například myčky pro automobily, letadlové prostory, nebo obyčejné vyšetření pomocí magnetické rezonance. Klaustrofobie může tedy dotyčného potkat kdekoliv. Obecně klaustrofobikovi vadí místnosti bez oken, které v něm vyvolávají nepříjemný pocit.

 klaustrofobie

Klaustrofobie a její příznaky

Mezi typické příznaky klaustrofobie patří především pocení, bušení srdce, zrychlený dech, pocit paniky a strachu, který nabírá na síle. Dále je možné u dotyčného zpozorovat i dušnost, třes, celkovou slabost, malátnost, nevolnost a zimnici. U každého se ale klaustrofobie může projevovat jinak.

Klaustrofobie a léčba

Pokud jste zjistili, že nejspíš trpíte klaustrofobií a vaše strachy vás již omezují v běžném životě, je určitě nasnadě zkontaktovat buď psychologa, nebo psychiatra a poradit se s ním, jak tyto potíže řešit. Obvykle velice dobře zabírají různé druhy psychoterapií, jako je například metoda kognitivně behaviorální terapie, která vám může pomoci vypátrat příčinu problému a strachů. Také vás podnítí k tomu, abyste své myšlení a chování v souvislosti s klaustrofobií dokázali ovládat. Další možností, jak se pokusit klaustrofobie zbavit, je takzvaná expoziční terapie, která vás přímo vystavuje nepříjemným a obávaným situacím. Pakliže budete opakovaně pobývat v uzavřených prostorách a pokoušet se strach překonat, můžete klaustrofobii porazit. V nejnutnějších a nejzazších případech se pak přistupuje i k medikaci, která je zaměřená především na podávání antidepresiv, nebo léků na potlačení úzkostných stavů. Pomoci může i relaxace s vizualizací nepříjemných stavů v uzavřených místnostech, která rovněž podpoří odstranění příčin fobie.

 Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?