Jídelníček pro kojící matky - jak by měl vypadat a jakým potravinám se vyhnout?

PR článek

Jídelníček pro kojící matkyVýživa pro kojící maminky se od běžné stravy mírně liší, a to nejen co se potravin, které maminky nesmí, týče. Jídelníček pro kojící matky musí obsahovat také dostatečné množství energie, aby nehladověla ani maminka, ani miminko, které potřebuje kvalitní mateřské mléko. To však zdaleka neznamená, že by se maminky nemohly stravovat pestře. 

Ačkoliv jsou pro vás potřeby miminka samozřejmě na prvním místě, nezapomínejte ani na sebe a dbejte na to, aby byl váš jídelníček nejen zdravý, ale také pestrý a jídla taková, která uspokojí vaše chuťové buňky. 

Základem zdravého jídelníčku kojících maminek jsou zásady běžné vyvážené a pestré stravy. První věcí, na kterou kojící maminky často zapomínají, je pravidelnost v jídlech. Právě pravidelnost v konzumaci jídel totiž pomáhá správné tvorbě mateřského mléka. Hladověním nepomáháte sobě ani miminku. Složení stravy má vliv na složení mateřského mléka, a tedy i výživu miminka, a proto se nevyplatí jídelníček pro kojící matky podceňovat.

Jídelníček pro kojící matky

Jak již bylo uvedeno výše, výživa pro kojící matky má velký vliv na zdraví i vývoj miminka. Pokud kojíte, musíte dávat na skladbu jídelníčku větší pozor, než obvykle. 

Výživa pro kojící matky by neměla obsahovat potraviny, které nadýmají - ty by totiž potrápily jak vaše zažívání, tak zažívání miminka, které by trpělo bolestmi bříška. Budete se tedy muset rozloučit s čerstvým pečivem, luštěninami nebo kapustou, květákem, cibulí, kedlubnou či brokolicí. 

Dále by výživa pro kojící matky měla být bez potravin, které mohou vyvolat u miminka alergickou reakci - jde například o citrusové plody a exotické ovoce, vejce, kravské mléko, různé druhy ořechů či sezamová semínka a mák. 

Pozor také na konzumaci kávy a nápojů obsahující kofein. Občasný šálek kávy děťátku neublíží, ale při větším množství může dojít u dítěte k neklidu a poruchám spánku. Během kojení je nutné vyhnout se konzumaci alkoholu. Ten totiž přechází do mateřského mléka a mění jeho senzorické vlastnosti - dítě pak může takové mléko odmítat. Alkohol také poškozuje psychomotorický vývoj dítěte a přináší spoustu zdravotních rizik

Jídelníček pro kojící matky by měl být složen z co nejkvalitnějších surovin - šunky jedině s vysokým obsahem masa, přírodní a co nejméně upravené potraviny bez umělých sladidel a konzervantů. Nesmí se konzumovat syrová vejce a masa, nepasterizované mléčné výrobky, a je nutné omezit také příliš tučná, smažená, kořeněná, slaná či sladká jídla. 

Krabičková dieta pro kojící matky

Kterým potravinám se při kojení vyhnout? 

  • potravinám, které nadýmají
  • alergenům, které by mohly u miminka vyvolat alergickou reakci
  • nekvalitním uzeninám
  • jídlům obsahujícím konzervanty či umělá sladidla
  • většímu množství kofeinu
  • příliš tučným, smaženým, kořeněným, slaným či sladkým jídlům

Výživa pro kojící matky, která ušetří čas - krabičková dieta

Chcete mít jistotu, že vaše strava prospívá jak vám, tak i vašemu miminku? Chcete si dopřávat zdravá a chutná jídla bez obav z toho, že sníte něco, co by mohlo vašemu miminku škodit? Chcete se stravovat chutně a pestře, ale nechcete trávit čas v kuchyni na úkor potřeb miminka? 

Zvolte krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování, která vám zajistí vyváženou stravu s dostatkem vhodných druhů potravin a s vyloučením rizikových složek. Vybrat si můžete celodenní menu o 5 chodech, nebo jen jednotlivé pokrmy. Samozřejmostí je výběr konkrétního množství přijaté energie. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 7830x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Kokosové mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo s kokosem pro vyživení pokožky…

Cena: 149 Kč

Štíhlá linie - Bachovy květové BIO…

Bachovy kapky pro štíhlou linii Esence ŠTÍHLÁ LINIE je vhodná pro každého,…

Cena: 419 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte