Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku

Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku

Zdravé zažívání je pro naši pohodu mnohem důležitější, než si většina z nás myslí. Jak asi tušíte, tak strava, kterou konzumujeme, má lví podíl na tom, jak bude fungovat naše zažívání. Pokud se pravidelně stravujeme u stánků s rychlým občerstvením, zelenina a ovoce nám nic neříká a všechno zapíjíme slazenými nápoji, dojde dřív nebo později ke zhoršení trávicích orgánů. Jedním z těchto orgánů jsou střeva. Jak dosáhneme toho, abychom měli zdravá střeva?

Čtěte také:

Všemocná vláknina: sníte jí alespoň 20 gramů denně?

V tenkém střevě dochází nejen k trávení potravy, ale také ke vstřebávání většiny živin. V tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody a minerálních látek, naopak nevstřebané látky odchází do konečníku a poté ven z těla. Podle lékařů ovlivňuje funkce střev až 80 % imunity člověka a zajišťují také kontakt s vnějším prostředím, jsou jakousi bariérou pro naše tělo. Vyzkoušejte očistu střev slanou vodou

Onemocnění střev

Střeva jsou často označována jako „druhý mozek“. Sídlí v nich velmi rozsáhlá struktura nervů, která řídí jejich činnost. Přečtěte si o meridiánu tenkého střeva.

Špatná funkce střev ovlivňuje nejen naše zažívání, ale způsobuje také kožní problémy či špatnou náladu. Špatná funkce střev může vyústit dokonce až v nádor tlustého střeva nebo v divertikulární chorobu tlustého střevaJak se tomu můžeme vyhnout a mít zdravá střeva?

Zdravá střeva pomůže zajistit magická vláknina

V dnešní zrychlené době nemají někteří z nás čas na výživný oběd a velmi často se odbývají mraženými polotovary. Konzumujeme více tuků, soli a cukrů než je zdrávo. Naopak se nám nedostává dostatek vlákniny, která se vyznačuje tím, že působí pozitivně na funkci našich střev.

Vláknina - účinky

Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, jelikož je pro tělo nestravitelná, ale i přesto nepostradatelná pro fungování našeho organismu a pro zdravá střeva. Jak je to možné?

  • Zvyšuje totiž objem stravy, pomáhá vyvolávat pocit nasycení.
  • Během toho, kdy konzumujeme potraviny bohaté na vlákninu, bychom neměli podceňovat také pitný režim. Díky vodě vláknina nabobtná, udržuje obsah střev vláčný a usnadňuje trávení.
  • Zároveň vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků, působí preventivně proti nemocem ve střevní sliznici a zabraňuje zácpě.
  • V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na to, že chrání naše tělo proti rakovině a zajišťuje zdravá střeva.  

zdravá střeva a vláknina2

Vláknina a zdravé zažívání - co by nemělo chybět v našem jídelníčku?

O pozitivních účincích vlákniny na zdravá střeva jsme si již řekli, v jakých potravinách ji ale najdeme?

  • Vláknina se nachází téměř ve všech potravinách rostlinného původu, tedy v zelenině, ovoci, luštěninách, oříškách, semínkách nebo obilovinách.
  • Nenechte se ale zmást, vybírejte celozrnné varianty těchto potravin, například celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a místo bílé rýže zvolte basmati nebo divokou rýži.
  • Pozitivní účinky má nejen čerstvé ovoce, ale také to sušené (skvělé jsou sušené švestky, křížaly, sušené meruňky). 
  • Pro zdravá střeva zkuste fíky, či švestky, které jsou doporučovány také při zácpě.

Pokud chcete konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, nulovou službu vám prokáže maso, mléčné výrobky či vejce. Tyto potraviny totiž žádnou vlákninu neobsahují.

30 gramů vlákniny denně pro zdravá střeva 

Vláknina je nepochybně nepostradatelnou a velmi přínosnou složkou pro naše tělo, ale i tady platí, že všeho moc škodí. Dospělý člověk by měl denně sníst 30 g vlákniny.

To se však netýká dětí do deseti let, u nich určíme množství vlákniny podle jednoduchého výpočtu – k věku dítěte připočteme 5 g vlákniny.

Pokud víte, že jste vláknině dosud moc nedali, nesnažte se její objem ve vaší stravě navýšit okamžitě, ale přidávejte ji do svého jídelníčku postupně. Snažte se předepsané množství dodržovat, nadbytečný příjem vlákniny s sebou může nést nepříjemné zdravotní komplikace, například horší vstřebávání minerálních látek, zácpu nebo naopak průjem.  

Jakým způsobem vy usilujete o zdravá střeva? Máte nějaké triky?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.