Bojíte se vyšetření tlustého střeva? Větší obavy si zaslouží neléčené onemocnění střev

Vyšetření tlustého střevaPreventivní vyšetření tlustého střeva je velmi důležité, zvláště pro osoby středního a vyššího věku. Rakovina tlustého střeva je v našich krajích častým a závažným onemocněním. Záludnost tohoto onemocnění tkví v naprosto bezpříznakovém počátku onemocnění a jen neurčitých projevech i při rozvinuté nemoci. Nádor je velmi často zjištěn až při vzniku komplikací, v tu dobu se už ale většinou jedná o pokročilé stádium. Preventivní vyšetření tlustého střeva je velmi důležité. Celosvětově je ČR na jednom z prvních míst co do četnosti rakoviny tlustého střeva. Vzniku karcinomu je možné předejít díky pravidelným vyšetřením. 80-95% případů totiž vzniká z výrůstku na střevě, tzv. polypu.

Střeva a střevní systém

Střevo je nejdelším úsekem celé trávicí soustavy, nejdůležitější jeho funkcí je trávení a vstřebávání potravy. Střevo se rozděluje na tenké a tlusté, v tenkém střevě je potrava štěpena a trávena, v tlustém střevě se pak zbytky potravy zahušťují a vnikají zde výkaly, které se následně vylučují z těla. Celková délka střev je kolem sedmi metrů, ve střevech žijí mnohé důležité bakterie, pro naše tělo důležité a prospěšné.

Onemocnění střev

Ve světové statistice nádorových onemocnění střev jsme na prvních místech, proto je velice důležité nepodceňovat obtíže s trávením. Dalšími častými onemocněními, souvisejícími s činností střev, jsou poruchy trávení, celiakie, střevní chřipky, Crohnova choroba, polypy a mnohá další zánětlivá i nádorová onemocnění.

Možné příznaky onemocnění střev

S vyšetřením tlustého střeva (příp. i tenkého střeva) neotálejte, pokud se u vás objeví následující potíže ve zvýšené míře, nebo kombinace těchto obtíží.

 • bolesti břicha
 • průjmy nebo zácpy
 • změny ve stolici
 • zúžení stolice
 • krev ve stolici
 • zažívací obtíže
 • plynatost
 • křeče
 • úbytek na váze
 • únava

Možnosti odhalení rakoviny tlustého střeva

Ve středním a vyšším věku se onemocnění vyskytuje nejčastěji, a více u mužů než u žen. U mužů nad 50 let věku by každoroční pravidelné vyšetření tlustého střeva mělo být běžné.

Nejjednodušším vyšetřením tlustého střeva je vyšetření na okultní krvácení. Jednoduchým testem je možné prokázat i nepatrnou stopu krve ve stolici. Běžně se totiž krev ve stolici nevyskytuje. Karcinom je od začátku křehký a téměř stále mírně krvácí. Test na okultní krvácení je běžně dostupný v každé lékárně.

Je-li test na okultní krvácení pozitivní, pak je třeba se podrobit odbornému vyšetření tlustého střeva a konečníku. Tato vyšetření nejsou sice příjemná, ale díky nim je možné zjistit stupeň onemocnění a na základě něj navrhnout nejlepší individuální léčbu.

Důvody pro vyšetření tlustého střeva

Důvodů k vyšetření tlustého střeva je několik. Nejčastěji se jedná o bolesti v dutině břišní, křeče v břiše a odhalení krve ve stolici.

Příprava na vyšetření tlustého střeva

Pokud se chystáte na vyšetření, pak byste neměli určitou dobu předem jíst. U kolonoskopie je doporučených 24 hodin bez jídla. Dalším typem vyšetření je irrigografie, rentgenologické vyšetření tlustého střeva naplněného kontrastní náplní, při níž je doba bez přijímání potravy stanovena na 18 hodin. V případě kolonoskopie je třeba důkladného vyprázdění za pomoci předepsaného preparátu.

Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Byla poprvé úspěšně použita v roce 1970 a od té doby se stala běžně používanou metodou. Díky kolonoskopii může lékař prohlédnout dolní část trávicí trubice vyšetřovaného, konkrétně konečník a tlusté střevo. Výhodou metody je, že může bezbolestně odebírat vzorky z vyšetřovaných oblastí.

Kolonoskop se skládá z hadice, optického aparátu a malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Ohebnou hadici zavádí lékař konečníkem opatrně až do tlustého střeva, optická vlákna nesou informaci z vyšetřovaného orgánu hadicí do procesoru, kde je zpracována. Výsledkem je pak obraz tlustého střeva, kde může lékař rozpoznat onemocnění střeva. Pracovním kanálem je pak možné zavádět nástroje, kterými lékař provádí drobné zákroky.

Kolonoskopii vám lékař doporučí ve chvíli, kdy má podezření na zánětlivé, nádorové nebo i jiné onemocnění tlustého střeva. Je možné léčit choroby trávicího traktu, sledovat možnost krvácení tlustého střeva, díky kolonoskopii je možné odhalit vnitřní hemeroidy apod.

K vyšetření je zapotřebí domácí příprava. Den před vyšetřením samotným si dejte pouze vývar, odpoledne bude třeba střeva co nejvíce pročistit. Lékař vám předepíše projímadlo. Před vyšetřením samotným pak je třeba vypít roztok, který umožní lepší viditelnost ve střevech. Díky uklidňující injekci se vyšetření dá zvládnout. Ačkoliv není toto vyšetření příjemné, není bolestivé a trvá 20 - 30 minut.
Při kolonoskopii je doporučeno dýchat nosem. Dýcháte-li při vyšetření pusou, pak se může objevit komplikace v podobě několikadenního bolení břicha. Ve výjimečných případech může kolonoskopie způsobit krvácivost. Pokud vyšetření proběhlo bez komplikací a nešlo o žádnou léčbu během kolonoskopie, pak obvyklá doba rekonvalescence bývá 1 - 2 dny. Jak dlouhou rekonvalescenci vyžaduje právě váš případ, určuje lékař.

Vyšetření tlustého střeva kolonoskopemDíky kolonoskopii může lékař prohlédnout konečník a tlusté střevo.

Irrigografie

Irrigografie je rentgenologické vyšetření tlustého střeva naplněného kontrastní náplní. Použití takovéto kontrastní látky umožňuje mnohem lepší zobrazení průsvitu, než rentgenový snímek. Irrigografie se dnes však často nahrazuje právě kolonoskopií. Ke klasickému rentgenovému vyšetření se pak přistupuje v případech, kdy kolonoskopii nelze z nějakého důvodu provést.

Endoskopie (Enteroskopie)

Tato metoda využívá k lékařskému vyšetření optické zařízení, tzv. endoskop. Toto vyšetření umožní přímé zobrazení sliznice, případný oplach zbytků na sliznici, odběr tkáně k mikroskopickému vyšetření či provádění některých léčebných zákroků.

Typů enteroskopů je několik:

 • Push-enteroskop - umožňuje prohlédnout většinou kolem 100 cm horní části tenkého střeva.
 • Jednobalónová enteroskopie - přístroj je vybaven balónkem, jehož střídavé nafukování a uvolňování usnadňuje postup hlouběji.
 • Dvojbalónová enteroskopie - při vyšetření se zavádí enteroskop i s posuvným tubusem, který je na něj navlečený (tzv. overtube). Endoskop i overtube jsou vybaveny balónky. Střídavým nafukováním a uvolňováním balónků a posunem endoskopu i overtube je střevo postupně "navlékáno" na overtbube s endoskopem.
 • Kapslová enteroskopie - vyšetření pomocí malé kapsle, která obsahuje miniaturní kameru a po polknutí pořizuje dlouhou sérii snímků, které jsou zaznamenávány a následně vyhodnocovány lékařem. Na rozdíl od předchozích neumožňuje odběr vzorků ani jiné výkony.

Dvojbalónková (DoubleBaloon) endoskopie

Tato převratná metoda umožňuje vyšetření nepřístupných částí trávicí trubice, zejména pak tenké střevo v celé jeho délce a i tlusté střevo s adhesemi, kde je klasická kolonoskopie obtížná. Riziko komplikací při tomto vyšetření je nízké. I toto vyšetření umožňuje provést přímo během výkonu i zákrok – biopsii, odstranění polypů, rozšíření zúžených míst, odstranění cizího tělesa atd. Navíc téměř odstraňuje bolestivé natahování tenkého střeva.

Kapslová endoskopie

Jedná se o absolutně bezbolestné vyšetření tlustého i tenkého střeva. Polykací kapsle o velikosti větší vitaminové kapsle má v sobě zabudovanou kamerku, která postupně snímá celý trávicí trakt tak, jak jím pomalu prochází. Takovéto vyšetření trvá 12 hodin a pacienta nijak nezatěžuje. Po spolknutí kapsle odcházíte a musíte pouze dodržovat pitný režim. Před samotným vyšetřením se doporučuje jíst po dobu tří dnů před pouze lehkou stravu, tedy polévky, těstoviny, pudinky, kaše atd. a jeden den před vyšetření samotným se pije projímavý roztok. Dvacet hodin před vyšetřením se nepřijímají žádné jídlo, pouze tekutiny. Dvě hodiny před zahájením vyšetření se nepřijímají ani tekutiny.

V oblasti břicha sestra umístí 9 elektrod, ty přenášejí obraz a další informace o kapsli. Během vyšetření je třeba každou hodinu vypít sklenici vody o obsahu 250 ml. Vyšetření není vhodné pro těhotné pacientky, u pacientů s kardiostimulátorem, u dětí mladších deseti let a při prokázaném zúžení zažívacího traktu.

Onemocnění tenkého a tlustého střeva

Poruchy trávení a vstřebávání základních živin: mají různorodé příznaky – nadýmání, plynatost, dušnost, bledost, kožní poruchy, otoky a obrny, poruchy čití, bolestivost kloubů a kostí, krvácivé projevy, teploty atd.

Celiakie: zánětlivé onemocnění tenkého střeva, intolerance na lepek, malaabsorpční syndrom

Deficit laktázy v buňkách tenkého střeva: způsobuje poruchu resorpce laktózy, ta nerozštěpená váže vodu a vzniká průjem (po požití mléka následuje průjem a střevní křeče)

Divertikly tenkého střeva: většinou jde o výchlipky samotné sliznice přes stěnu - časté jsou ve dvanáctníku

Nádory tenkého střeva: maligní a benigní (méně časté) nádory

Vaskulární poruchy: embolie, trombóza, chronická ischemie

Nespecifické záněty střev: projevují se zánětem, vylučování krve se stolicí, vodnatá stolice, únava, slabost, hubnutí, teploty, bolesti kloubů, kožní změny, oční změny, afty.

Crohnova nemoc: postihuje celou trávicí trubici, příčina je neznámá, průběh obvykle chronický

Syndrom dráždivého tračníku: Až 30% populace mívá příznaky, ale jen malá část vyhledá lékařskou pomoc - tlusté střevo abnormálně reaguje na podněty zprostředkované nervovým systémem, citlivost zvyšují prodělané infekce, objevují se zácpy nebo průjmy, někdy kolikovité bolesti

Divertikly tlustého střeva: výchlipky do tračníků, jeden z nejčastějších nálezů na tlustém střevě

Zácpa: obtížné vyprazdňování tuhé stolice, příčinou jsou nádory, střevní srůsty, chybějící inervace střeva apod. - návyková zácpa je civilizační nemoc způsobená nedostatkem vlákniny a tekutin

Průjem: příznakem je vyprazdňování řídké a neformované stolice, jde o běžný projev různých poruch trávicího ústrojí

Náhlá břišní příhoda: bývá způsobena mechanickou překážkou, ochrnutím nebo podrážděním nervových pletení či poruchou prokrvení, projevuje se náhlou kolikovitou bolestí, zvracením, zástavou plynů i stolice

Zánět slepého střeva: bakteriální infekce stolice v červovitém přívěsku střeva

Nádory střev: polypy, benigní nádory – většinou bez příznaků, karcinom tračníku a konečníku – příznaky závisí na umístění, projevy nespecifické, různorodé (poruchy průchodu stolice, střídání průjmu a zácpy, únava, hubnutí, chudokrevnost, teploty atd.)

Hemeroidy: příčina vzniku není jasná, projevují se krvácením, vyhřeznutím u vnitřních hemeroidů a svěděním u vnějších


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5534x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bylinný čaj Žena 50+ 50g EV

Směs bylin pro podporu zralých žen Detail Pro tuto směs jsme využily…

Cena: 199 Kč

Bylinný čaj Zdravý žlučník 50g EV

Směs bylin na podporu funkci žlučníku,lepší trávení a akutní potíže…

Cena: 150 Kč

Lunární náramek Hematit + Křišťál

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Ostropestřec mariánský kapky 50ml Dr.Popov

Originální bylinné kapky. Doplněk stravy.  Ostropestřec mariánský:…

Cena: 73 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte