Zánět slepého střeva

img
Přečteno: 31097x

Appendix, lidově řečeno červovitý přívěsek slepého střeva, je součástí tlustého střeva. Tlusté střevo je dlouhé jeden a půl metru, navazuje na tenké střevo a skládá se z několika úseků. V oblasti přechodu z tenkého do tlustého střeva se nachází část nazývaná latinsky caecum, česky slepé střevo a z něj vychází červovitý přívěsek, tedy apendix. Dále střevo pokračuje jako tračník, latinsky colona vyúsťuje do konečníku, tedy rekta.

Červovitý přívěsek (apendix) je rudimentární, dalo by se říct vývojový pozůstatek slepého střeva. Většinou dosahuje délky osmi až deseti centimetrů a tloušťky půl až jeden centimetr. Na povrch těla se promítá do takzvaného McBurneyova bodu, který se nachází v 1/3 na spojnici pupku s předním trnem kosti kyčelní vpravo. Trn kosti kyčelní je část pánve hmatná na bocích. V tomto bodě bývá v klasických případech maximální bolestivost při zánětech apendixu. Toto je typická poloha červovitého přívěsku. Zrádné je ovšem to, že jeho umístění může být různé. Někdy bývá uložen až v pánvi, jindy schován za střevem, po boku střeva nebo třeba před slepým střevem. Jeho různé polohy znesnadňují lékařské vyšetření, mnohdy pak nelze dobře zobrazit nebo vyhmatat a může imitovat i jiná onemocnění. Červovitý přívěsek je tvořen svalovinou a pod ní je slizniční tkáň. Uvnitř apendixu je velké množství lymfatické tkáně, která je součástí imunitního systému, tedy obranyschopnosti organizmu. Proto bývají reakce při jeho postižení často bouřlivé. Ovšem po jeho odoperování nejsou dotyční nijak oslabeni, nebylo prokázáno, že by odstranění apendixu mělo nějaké škodlivé důsledky.

Zánětlivé postižení apendixu

Vzhledem k tomu, že apendix je trubicovitý orgán zakončený slepě, může dojít k jeho ucpání. Takto vzniká ideální zánětlivé prostředí. Ucpat se může zbytky potravy, nádorem, cizím tělesem nebo může uzavření způsobit také útlak z vnějšku jizvou nebo srůsty po operacích. Příčinou zánětu mohou být také parazitární onemocnění jako třeba škrkavky nebo tasemnice, ale také mikrobiální disbalance, nerovnováha. Střevo je osídleno spoustou bakterií, které tvoří běžnou mikroflóru. Pokud je toto přirozené prostředí narušeno třeba po léčbě antibiotiky, může způsobit zánětlivé onemocnění střeva.

Akutní zánět apendixu

Akutní zánět apendixu je velmi závažné onemocnění, které se řadí mezi náhlé příhody břišní a vyžaduje urgentní, urychlenou léčbu. Jde o vůbec nejčastější náhlou příhodu břišní, vyskytuje se nejvíce ve věku mezi pěti a třiceti lety, ale samozřejmě i v jiném věku není výjimkou.

Příznaky akutního zánětu slepého střeva

rakovina tlustého střevaZačátek bývá náhlý, většinou rychlý, často za plného zdraví. Typická akutní apendicitida začíná bolestí v oblasti pupku, která se postupně přesouvá do pravého podbříšku. Bolest bývá prudká, zhoršuje se při pohybu, hlavně při otřesech břišní stěny. Pokud pacient prudce dosedne nebo poskočí, pocítí krutou bolest. Často bývá také nevolnost a zvracení. Může se objevit i průjem, ale naopak také zácpa se zástavou odchodu plynů, což už je velmi nebezpečný, život ohrožující stav. Dále může být také zvýšená teplota.

Podle tíže postižení rozlišujeme několik stádií onemocnění. Počáteční forma se nazývá katarální, kdy stěna apendixu je zarudlá a oteklá. Pokud onemocnění pokračuje, přechází do flegmonózního stadia, kdy už se objevuje hnis. Nejtěžší je gangréna, kdy dochází k odumření stěny červovitého přívěsku jako následek těžkého zánětu.

Komplikace akutního zánětu apendixu

Při těžkém zánětu může dojít k perforaci, tedy prasknutí apendixu. Zánět se tak může šířit na pobřišnici a vzniká takzvaná peritonitida. Toto je provázeno velkou bolestivostí a horečkou. Typickým příznakem je prkenné stažení břišní stěny a často dochází k paralýze střeva, tedy zástavě funkce střeva, je porušena jeho peristaltika a pohyblivost.

Pokud takto komplikované onemocnění zůstává neléčeno, může dojít k rozšíření do celého těla za vzniku sepse, tedy celkového zánětu, což je velmi závažný stav, který může být smrtelný. Vzhledem ke své poloze může být komplikací u žen přestup zánětu na vaječníky a možný vznik neplodnosti. Proto by zejména u děvčat a mladých žen mělo být onemocnění léčeno již ve včasných fázích. Výjimečnou komplikací je přestup zánětu na vrátnicovou žílu, která odvádí krev ze zažívacího ústrojí do jater. Projevuje se bolestmi, zimnicí a třesavkou, celkovou schváceností a žloutenkou. V játrech mohou vzniknout zánětlivá ložiska, neboli abscesy, které mohou poškodit jejich funkci.

Diagnostika zánětu slepého střeva

Základem je anamnéza, tedy to, že pacient popíše potíže, které už většinou lékaře navedou na diagnózu. Dále fyzikální vyšetření, při kterém lékař prohmatá břicho. Typická bolestivost je v pravém podbříšku. Při pokročilejším zánětu může být tvrdá břišní stěna, bolestivost při poklepu na břišní stěnu a jějí zhoršení při otřesu.  Může být také rychlejší puls a zvýšená teplota. Při laboratorním vyšetření krve bývají zvýšeny zánětlivé parametry.

Další možností je využití zobrazovacích metod. Pokud je apendix umístěn ve své typické poloze, může být zobrazen ultrazvukem. Při zánětu bývá rozšířený, prosáklý, v okolí bývá patrná volná tekutina nebo zvětšené lymfatické uzliny. To vše je možné vidět při ultrazvukovém vyšetření břicha. Pokud dojde k zástavě odchodu plynů a stolice je vhodné udělat prostý snímek břicha, na kterém mohou být vidět hladinky tekutiny, která nemůže ze střeva odtéct a také jeho roztažení. Pokud dojde k prasknutí apendixu nebo střeva, dostane se do dutiny břišní vzduch, který opět můžeme prokázat na prostém rentgenovém snímku břicha. Zánětlivá ložiska v dutině břišní bývají zobrazeny také při CT vyšetření břicha.

Léčba zánětu slepého střeva

Pokud se nejedná o těžkou apendicitidu, je možné začít léčbou konzervativní, tedy neoperační. Toto zahrnuje klid na lůžku, omezení příjmu stravy ústy, obklady a popřípadě podávání antibiotik. Pacient dostává výživu do žíly, důležité je také dostatečné zavodnění.

Při těžším zánětu a riziku vzniku komplikací je nutná operační léčba. Operaci lze provést klasicky, tedy řezem dutiny břišní ale také v současnosti preferovanou laparoskopickou metodou. Při tomto operačním způsobu se do břišní dutiny vstupuje pouze přes malé otvory. Do dutiny břišní se nejprve vpustí vzduch, aby byla lépe přehledná. Přes otvory se pak zavádí operační nástroje a kamera, která je napojena na obrazovku, kde může operatér sledovat zavádění nástrojů a poměry v břišní dutině, u mladých žen je výhodou kontrola vaječníků. Pacienti tedy nemají po operaci žádné větší jizvy, celkově je pro ně výkon méně náročný a zkracuje se i nutná doba pobytu v nemocnici.

Fotolia_1248872_XS

Chronický zánět apendixu

Chronická apendicitida je vzácnější, příznaky nejsou tak výrazné, probíhá dlouhodobě. U chronického zánětu červovitého přívěsku bývají příznaky nespecifické. Pacienti mohou pociťovat únavu a celkový stav slabosti. Objevují se občasné bolesti břicha a nevolnost. V tomto případě také vzniká zánět apendixu, ale mírný, který se vyvíjí dlouhodobě. Chronická apendicitida je také závažná a to právě proto, že probíhá méně nápadně, ale také může dojít k přechodu v akutní formu a rozšíření zánětu. Pokud má pacient dlouhodobější potíže, měl by vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření dříve než vznikne zánět akutní s komplikacemi.

Nádorové postižení apendixu

Apendikální tumory se vyskytují vzácně, tvoří asi 0,4% všech nádorů zažívacího ústrojí. Jako všechny nádory je dělíme na benigní, tedy nezhoubné a maligní, zhoubné. Nádory mohou mít podobné příznaky jako zánět, tedy bolestivost v podbřišku, nevolnost a zvracení. Časté bývají také lehce zvýšené teploty, nechutenství a hubnutí. Mezi nejčastější patří karcinoid, který má velmi specifické příznaky. Karcinoid produkuje látky, které způsobují záchvatovitý červenofialový erytém obličeje, krku, popřípadě horní části hrudníku, který trvá několik vteřin až minut a je provázen bušením srdce, rychlou srdeční akcí, poklesem krevního tlaku a záchvaty dušnosti. Soubor těchto příznaků se označuje karcinoidový syndrom. Časté bývají také průjmy nebo zvracení a úbytek na váze.

Vyšetřovací metody

V krvi mohou být zvýšeny zánětlivé parametry a je také možné odebrat specifické nádorové markery, ukazatele. Apendix může být zobrazen při ultrazvukovém nebo CT vyšetření.

Při podezření na nádor apendixu je nutné jej chirurgicky odstranit a podrobit histologickému, tedy podrobnému mikroskopickému vyšetření. Takto se definitivně potvrdí diagnóza.

Tyto nádory jsou nebezpečné tím, že mohou zakládat metastázy, tedy dceřiná ložiska na pobřišnici, ale i v jiných orgánech. Dle stadia je pak volena další onkologická léčba.

Preventivní opatření

Onemocnění apendixu může vzniknout u kohokoliv v jakémkoliv věku, není závislé ani na pohlaví nebo výskytu v rodině. Částečně se však dá ovlivnit vhodnou úpravou jídelníčku. Toto je podpořeno faktem, že v Evropě se jedná o jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění, zatímco v některých částech Afriky a Asie se nevyskytuje takřka vůbec. Proto se domníváme, že jedinou účinnou prevencí je strava bohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto zemí tak často konzumují. Proto je vhodné co nejvíce do jídelníčku zařadit zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a cereální pečivo. Prospěšně působí také mléčné produkty.

Měli bychom se vyvarovat kouření a alkohol konzumovat pouze v přiměřeném množství. Jak bylo popsáno, častokrát záněty střeva vznikají po léčbě antibiotiky, kdy dochází k poškození vlastní střevní mikroflóry. Proto je dobré při takovéto dlouhodobější léčbě současně užívat probiotika, která bakteriální prostředí ve střevě upravují. Jsou to jednak produkty dostupné v lékárně ale také přírodní, třeba topinambur nebo kefír. Stejně jako u jiných onemocnění působí preventivně zvyšování obranyschopnosti těla, zdravý životní styl a pravidelná fyzická aktivita.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • kamil bubela
  13. 11. 2020 18:59
  v rodině neměl děda ani táta operaci slepého střeva nemusím to mět když to neměli oni já nekouřím a nepiji alkohol a jí zdravou stravu ovoce zeleninu jablka banány vlaské ořechy celer mrkev.
  • Andrea
   23. 11. 2020 10:55
   Také jsem před lety řešila podobný problém (zdravá strava je samozřejmá i bez alkoholu a kouření) na operaci se mi nechtělo, protože jsem cítila, že mi moje tělo tímto něco velmi důležitého sděluje a nechala bych se operací připravit o důležitou kontrolku v těle...Objednala jsem se k terapeutovi… celĂ˝ příspÄ›vek
  • Béďa
   14. 11. 2020 18:37
   :-) a co potržel, tu ne? :-)
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…