Rakytník řešetlákový je plný cenných látek. A skvěle chutná!

Rakytník řešetlákový sbírejte právě teď. A připravte si z něj sirup nebo likér

Rakytník řešetlákový je rostlinou, od které si mnozí drží odstup. Nepříjemné trny mnohé odpuzují, a tak se ani nepokouší rostlinu sklidit. Ale to je škoda, rakytník je nejenom zdravý, ale pokud jej dobře zpracujete, pochutnáte si na něm. Připravili jsme pro vás i netradiční recepty z téhle tradiční rostliny.

Rakytník řešetlákový má jednu velkou výhodu – můžete z něj zpracovat úplně všechno – tedy všechny jeho části, nejen plody. Zpracovat se dají i květy, listy, semena, dřevo, kůře nebo kořen. V tradiční lidové medicíně jde o rostlinu notoricky známou. Například v Mongolsku i na Sibiři tuhle rostlinu využívali léčitelé na plicní, jaterní, kloubní i zažívací obtíže. Tibeťané jej zase aplikují při kardiovaskulárních onemocněních. Ale i dnešní evropské studie dávají téhle rostlině za pravdu, že něco skutečně umí.

Rakytník řešetlákový – sběr

Chcete-li plody rakytníku sbírat, pak je teď nejlepší čas pro sklizeň. Často padá otázka, zda rakytník sklízet před prvními mrazíky nebo až po nich. Tak tedy – jednoznačně před nimi. Plody nebudou měkké a budou se lépe sbírat. A navíc v nich bude více vitamínu C. U přemrzlých plodů může pak množství cenného vitamínu C klesnou až o polovinu. Sbírejte tedy teď, dokud je čas. Ideální doba pro sběr rakytníku je nejpozději do půlky října.

Čtěte také:

Šípky a recepty z nich

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Rakytník plný vitamínů a cenných látek

Vitamín C je ve spojení s rakytníkem nejznámějším cenným vitamínem, který se v drobných oranžových plodech ukrývá. Ale není sám. Krom něj se rakytník (respektive jeho plody) pyšní i vitamíny A, D, F, K i vitamíny skupiny B. Navíc obsahují i alkaloid hippophein. Ten se v těle přeměňuje na serotonin. A jak známo, ten patří mezi takzvané „hormony štěstí“. I to může rakytník řešetlákový nabídnout.

Rakytník řešetlákový – zpracování

Z rakytníku toho můžete připravit skutečně mnoho. Marmeládu, džem, želé, likér, víno, čaj, pomazánku, šťávu, kompot nebo sirup. Je jen na vás, do čeho se pustíte. Nutno však připomenout, že většinu cenných látek si rakytník řešetlákový zachová pouze při zpracování za studena. Jakmile jej budeme zpracovávat tepelně, o mnoho zajímavých a tělu prospěšných látek se ochudíme. Z plodů rakytníku se prodává také rakytníkový olej. Lisovaný za studena. Ten se často přidává do kosmetických produktů, ale zapovězeno není ani jeho vnitřní užití. Případně si jej můžete přidat do koupele. Po použití rakytníkového oleje budete mít pokožku krásně hebkou a vláčnou. Rakytníkový olej se často využívá také pro vlasy. Rakytník vlasy posiluje a může i zabraňovat jejich vypadávání.

Rakytník řešetlákový: Který olej je nejlepší?

Olej ze semínek – má nejvyšší obsah vitamínu K, obsahuje vitamín E, karotenoidy, nasycené a ostatní kyseliny. Tento druh oleje má nejvyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Neobsahuje flavonoidy.

Olej z dužniny – obsahuje vitamín K, E, karotenoidy, nasycené i nenasycené mastné kyseliny. Neobsahuje flavonoidy a je celkově vyvážený.

Olej z bobulí má nejvyšší podíl vitamínu E, karoteniodů a flavonoidů. Tyto látky jsou obsažené ve vnější slupce ovoce. Obsahuje také nenasycené a nasycené mastné kyseliny.

Rakytník bychom měli sbírat ideálně od půli září do půli října

Rakytník – recepty:

Rakytník řešetlákový: Sirup

Pořádně rozmačkáme 3 litry omytých plodů (rakytník řešetlákový). Zalijeme dvěma litry vlažné vody a přidáme 20 g kyseliny citrónové. Přikryjeme pokličkou a necháme do druhého dne odstát. Pak přecedíme a plody vymačkáme. Zahřejeme na teplotu max. 40 stupňů. Na kilogram šťávy přidáme minimálně kilo třtinového cukru a mícháním rozpustíme. Rakytníkový sirup ihned plníme do lahví. Rakytník ve formě sirupu uchováváme v temnu a chladu.

Rakytník řešetlákový: Rakytníkový med

100-150 g prášku z plodů rakytníku rozmícháme v 1 litru medu. Rakytník řešetlákový se v této formě užívá jako lék v množství 1-3 lžičky denně.

Rakytník řešetlákový: Džem

Vymačkanou čerstvou přírodní šťávu z rakytníku smícháme v poměru 1:1 s cukrem, ohřejeme na 85 °C a rozmícháme do úplného rozpuštění cukru. Pak přelijeme do lahví, deset minut rakytník pasterizujeme. Láhve zazátkujeme, džem z rakytníku ihned zchladíme a uchováváme v chladu a temnu.

Rakytník řešetlákový: Likér

Rakytník řešetlákový omyjeme a rozdrtíme. Smícháme s litrem čistého konzumního lihu nebo vodky. Promícháme a minimálně týden si směsi nevšímáme. Necháme ji v teple. Následně svaříme kilo cukru s trochou vody. Než zchladne, rakytník v lihu přecedíme přes plátno. Promícháme s vychladlým cukrem. Slijeme do láhví a necháme rakytník ve formě likéru alespoň tři měsíce uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.