Vypěstovat vlastní třešně není žádná věda

Chcete si vypěstovat vlastní třešně z pecky? Víme, jak na to, abyste byli úspěšní

Pěstovat třešně není žádná velká věda. Ale pokud si chcete udělat opravdovou radost, zkuste si vypěstovat vlastní strom přímo z pecky. Možná jste narazili na třešně, které vám opravdu chutnají a přesně takové byste chtěli mít na vlastní zahradě. Dobrou zprávou je, že vypěstovat třešně je poměrně snadné a zvládne to skutečně každý.

Třešně patří mezi peckoviny. Stejně jako jejich příbuzné švestky, broskve nebo meruňky. A peckoviny se pěstují poměrně snadno. Můžete si pochopitelně koupit už roubovaný stromek třešně, ale také můžete vyzkoušet, jak si lze vlastní třešně vypěstovat přímo z pecky.

Třešně nebo višně?

Třešně jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Většinou jsou sladké, ale mohou být i lehce nakyslé. Můžeme je jíst hned “jen tak” ze stromu, ale dají se využít i do koláčů nebo moučníků. Můžeme je zavařit nebo si z nich připravit lahodný sirup. Oproti tomu višně, tedy nejbližší příbuzné třešním, jsou hodně nakyslé. Hodí se spíše do pečení a vaření, ale například i na výrobu likérů a slouží i jako základ oblíbené griotky. Třešně i višně je možné vyzkoušet vypěstovat z pecky. 

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

České jahody: Lahodné recepty z voňavých jahod

Bublanina s ovocem, po které se zapráší! Rady našich babiček, jak na dokonale vláčnou bublaninu z třeného těsta

Třešně vypěstované z pecky

Vypěstovat třešně z pecky není žádná velká věda. Budete-li úspěšní, můžete první třešně sklízet zhruba do deseti let. Je však důležité vědět, že třešně, které zasadíte z pecky nemusí chutnat úplně stejně jako tyto třešně, které právě jíte. Jak tedy na to?

  • Když zkonzumujete třešeň, pecku důkladně očistěte.

  • Nechte ji na suchém a teplém místě vyschnout. Neměla by být přímo na na slunečním světla.

  • Následně pak pecku zabalte do mírně navlhčeného papírového ručníku a poté vložte do igelitového sáčku nebo do skleněné nádoby.

  • Pecku nebo pecky třešně dejte do chladničky nebo do studeného sklepa asi na tři měsíce.

  • Pravidelně semena třešně kontrolujte, zda neklíčí. Případné klíčky odstraňte.

  • Po třech měsících semena třešně vezměte a vložte je do misky nebo do mělkého květináče, kde bude spíše písčitá směs. Semínko nedávejte rozhodně hluboko.

  • Takto zasazenou pecku třešně umístěte na okenní parapet nebo do skleníku. Je důležité, aby na ni celý den svítilo sluníčko a aby měla teplo.

  • Zároveň je nutné dbát na to, aby nevyschla půda.

Třešně nebo višně? Zkuste si je sami vypěstovat

  • Sazenice třešně by se měly objevit zhruba do dvou týdnů.

  • Jakmile sazenice třešně vyrostou a budou mít již dvě řady listů, je možné přesadit je do jednotlivých květináčů. 

  • Ven, do země, pak sazenice zasaďte až příští rok na jaře. Musí být umístěny na plné slunce.

Pecky od třešně přímo do země

Sázet pecky do půdy však můžete i napřímo. K tomu je však zase nejlepší podzim. Sázejte ideálně na místech, kde není takový mráz, případně budete muset pecky přikrýt dostatečnou vrstvou chvojí. A jak na to? Očištěné a usušené  pecky umístěte do písčité směsi. Dejte je do země a přikryjte je jen trochou hlíny. Dále pak můžete přidávat chvojí či listy a podobně. Vlhkost v peckách pomůže udržovat i případná sněhová pokrývka. Na jaře, když se pak oteplí, začnou sazenice rašit. Budete-li je chtít ještě přesadit, můžete tak učinit až po vyrašení druhé řady listů. Sazenice a mladé stromky chraňte před případnými nevítanými návštěvníky vaší zahrady. Přes zimu pak zabalte kmen a spodní větve do pytloviny.

Optimální péče o třešně

Pěstování ovocných stromů může být poměrně zajímavou a zábavnou činností. Nejen pro dospělé, ale i pro děti. Třešně jsou relativně rychle rostoucí stromy a vyžadují jen malou péči ve srovnání s jinými ovocnými stromy, jako jsou například jabloně. Třešně navíc nemusíte hnojit ani jinak jim “podstrojovat”. Poradí si se vším samy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.