Vypěstovat vlastní třešně není žádná věda

Chcete si vypěstovat vlastní třešně z pecky? Víme, jak na to, abyste byli úspěšní

Pěstovat třešně není žádná velká věda. Ale pokud si chcete udělat opravdovou radost, zkuste si vypěstovat vlastní strom přímo z pecky. Možná jste narazili na třešně, které vám opravdu chutnají a přesně takové byste chtěli mít na vlastní zahradě. Dobrou zprávou je, že vypěstovat třešně je poměrně snadné a zvládne to skutečně každý.

Třešně patří mezi peckoviny. Stejně jako jejich příbuzné švestky, broskve nebo meruňky. A peckoviny se pěstují poměrně snadno. Můžete si pochopitelně koupit už roubovaný stromek třešně, ale také můžete vyzkoušet, jak si lze vlastní třešně vypěstovat přímo z pecky.

Třešně nebo višně?

Třešně jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Většinou jsou sladké, ale mohou být i lehce nakyslé. Můžeme je jíst hned “jen tak” ze stromu, ale dají se využít i do koláčů nebo moučníků. Můžeme je zavařit nebo si z nich připravit lahodný sirup. Oproti tomu višně, tedy nejbližší příbuzné třešním, jsou hodně nakyslé. Hodí se spíše do pečení a vaření, ale například i na výrobu likérů a slouží i jako základ oblíbené griotky. Třešně i višně je možné vyzkoušet vypěstovat z pecky. 

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

České jahody: Lahodné recepty z voňavých jahod

Bublanina s ovocem, po které se zapráší! Rady našich babiček, jak na dokonale vláčnou bublaninu z třeného těsta

Třešně vypěstované z pecky

Vypěstovat třešně z pecky není žádná velká věda. Budete-li úspěšní, můžete první třešně sklízet zhruba do deseti let. Je však důležité vědět, že třešně, které zasadíte z pecky nemusí chutnat úplně stejně jako tyto třešně, které právě jíte. Jak tedy na to?

  • Když zkonzumujete třešeň, pecku důkladně očistěte.

  • Nechte ji na suchém a teplém místě vyschnout. Neměla by být přímo na na slunečním světla.

  • Následně pak pecku zabalte do mírně navlhčeného papírového ručníku a poté vložte do igelitového sáčku nebo do skleněné nádoby.

  • Pecku nebo pecky třešně dejte do chladničky nebo do studeného sklepa asi na tři měsíce.

  • Pravidelně semena třešně kontrolujte, zda neklíčí. Případné klíčky odstraňte.

  • Po třech měsících semena třešně vezměte a vložte je do misky nebo do mělkého květináče, kde bude spíše písčitá směs. Semínko nedávejte rozhodně hluboko.

  • Takto zasazenou pecku třešně umístěte na okenní parapet nebo do skleníku. Je důležité, aby na ni celý den svítilo sluníčko a aby měla teplo.

  • Zároveň je nutné dbát na to, aby nevyschla půda.

Třešně nebo višně? Zkuste si je sami vypěstovat

  • Sazenice třešně by se měly objevit zhruba do dvou týdnů.

  • Jakmile sazenice třešně vyrostou a budou mít již dvě řady listů, je možné přesadit je do jednotlivých květináčů. 

  • Ven, do země, pak sazenice zasaďte až příští rok na jaře. Musí být umístěny na plné slunce.

Pecky od třešně přímo do země

Sázet pecky do půdy však můžete i napřímo. K tomu je však zase nejlepší podzim. Sázejte ideálně na místech, kde není takový mráz, případně budete muset pecky přikrýt dostatečnou vrstvou chvojí. A jak na to? Očištěné a usušené  pecky umístěte do písčité směsi. Dejte je do země a přikryjte je jen trochou hlíny. Dále pak můžete přidávat chvojí či listy a podobně. Vlhkost v peckách pomůže udržovat i případná sněhová pokrývka. Na jaře, když se pak oteplí, začnou sazenice rašit. Budete-li je chtít ještě přesadit, můžete tak učinit až po vyrašení druhé řady listů. Sazenice a mladé stromky chraňte před případnými nevítanými návštěvníky vaší zahrady. Přes zimu pak zabalte kmen a spodní větve do pytloviny.

Optimální péče o třešně

Pěstování ovocných stromů může být poměrně zajímavou a zábavnou činností. Nejen pro dospělé, ale i pro děti. Třešně jsou relativně rychle rostoucí stromy a vyžadují jen malou péči ve srovnání s jinými ovocnými stromy, jako jsou například jabloně. Třešně navíc nemusíte hnojit ani jinak jim “podstrojovat”. Poradí si se vším samy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Posttraumatický syndrom dokáže ochromit duši i tělo. Jak se s ním vypořádat?

Milá "Vážko" - Moc ráda bych si s Vámi promluvila , nevím, jestli Vás na moji odpověď na Psychologii v disku...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Rychlá a 100% bezpečná půjčka v celé České republice  Spolehlivá půjčka 100% onl...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.