Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Na zahradách jsou kanadské borůvky oblíbenou plodinou, a to proto, že jejich plody jsou chutné a velké a pokud se dodržují zásady jejich pěstování, můžete se těšit na hojnou a pravidelnou úrodu.

Čtěte také:

Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

Pěstování kanadské borůvky

Keře kanadské borůvky dorůstají obvykle do výšky 1,5 až 2 metry a do šířky cca kolem 2 metrů. Na podzim se jejich listy krásně zbarvují a výhodou je, že v zimě jsou poměrně mrazuvzdorné. Jejich nejranější plody je v některých podmínkách možné sklízet již v červenci, spíše ale až v srpnu, někdy až v září. Stanoviště pro výsadbu borůvek volíme slunné, či mírný polostín. Není vhodné kanadskou borůvku pěstovat v blízkosti vody nebo mezi svahy, kde je větrno.

Proč nelze pěstovat lesní borůvky z našich končin?

Borůvka černá rostoucí v našich lesích je na pěstování náročnější, než borůvka kanadská. Naše borůvky požadují vyloženě lesní prostředí pro svůj úspěšný růst a plody.

Jak na pěstování kanadské borůvky

Ideální dobou pro vysazování kanadské borůvky je jaro a podzim. Pro své pěstování vyžadují kyprou, hlinitopísčitou půdu s vysokým obsahem humusu.

Kanadské borůvky vyžadují kyselou půdní reakci, pH půdy mezi 3,5 až 4,5 – půda by měla být propustná. Zasazené rostliny je třeba mulčovat, a to buď jen posekanou trávou, borkou, pilinami.

Rostliny vysazujte cca 1 metr od sebe do jamky o hloubce 50 cm a velikosti přibližně 60x60 cm. Jsou-li kanadské borůvky pěstované v kontejneru, pak je možné je vysazovat během celého vegetačního období. Před výsadbou samotnou je dobré kořenový obal namočit nejprve do vody, substrát mírně zašlápnout a rostlinu zalít. Zeminu kolem rostliny je dobré nemulčovat. Kanadské borůvky pak pravidelně přihnojujte plnými hnojivy či přírodně – sušeným kravincem.

Při výsadbě zkontrolujeme větvičky, pokud jsou některé příliš slabé nebo pokroucené, pak je odstraníme. Rostliny pak průběžně přihrnujeme pilinami, podle toho, jak je rostlina vysoká, až do výšky 20 cm. Aby borůvka překořeňovala nahoru, omezí se tím přijímání prvků ze zásadité půdy. Některé odrůdy kanadské borůvky je možné pěstovat i v květináči.

Při zálivce kanadských borůvek je třeba si dát pozor na tvrdou vodu, která obsahuje vápník. Nejvhodnější je pro kanadské borůvky voda dešťová, pokud máme k dispozici pouze tvrdou vodu, necháme ji alespoň před zálivkou samotnou odstát.

Pro optimální sklizeň jsou vhodné borůvky zbarvené do typicky fialové barvy, myslete na to, že tyto plody mohou lákat i různé ptactvo, proto pokud nechcete o úrodu přijít a užít si její hojnosti, kryjte pro jistotu kanadské borůvky sítí.

Jak náročná bude péče o borůvku, velmi záleží na pozornosti, kterou jste věnovali jejímu sázení. Pravidelná a bohatá zálivka je nutností. Na zálivku dbejte především před samotnou sklizní, tedy v měsících červenci a srpnu.

Hnojení kanadské borůvky

Ideálním hnojivem pro kanadské borůvky jsou pro ně speciálně určená hnojiva – ať už přímo pro borůvky nebo příbuzné kyselinomylné rostliny. Prvním typem je pevné a granulované hnojivo, oblíbené je biominerální hnojivo s drcenou rohovinou. Rohovina je cenným zdrojem pomalu se uvolňujícího dusíku, který je pro keř důležitý zejména v době jeho vegetačního růstu. Další oblíbenou variantou je tekutý koncentrát. Ten se ředí vodou podle návodu. Takto připravený roztok se pak používá přímo na list borůvky postřikem, či prostou zálivkou. Takovéto hnojení má velké výhody v tom, že poskytuje rostlině okamžitou výživu. Tento způsob hnojení tedy lze ideálně doporučit v době intenzivního růstu rostliny nebo při jeho očekávaném začátku. Také se může použít v případě, pokud se objeví na rostlině nějaký růstový problém. Hnojení zálivkou patří k poměrně příjemným a levným variantám, je však nutné kanadské borůvky takto pohnojit vícekrát během jejich vegetační období.

Tvarování a řez kanadské borůvky

V prvních dvou letech po výsadbě kanadské borůvky netvarujeme. Abychom však podpořili růst rostlinek, můžeme jim odpomoci odstraněním nadbytečných květních pupenů. Od třetího nebo čtvrtého roku růstu rostliny provádíme řez. Některé staré výhony můžeme řezat až u země, na jaře rozhodně řezem odstraníme slabé výhonky, poškozené větve a později i staré větve, které málo plodí. Takto správně udržovaný keř, má potom šest až deset silných větví, které plodí bohatě. Takovýto řez udrží rostlinu v kondici a zvyšuje její úrodu.

Staré a neprořezávané keříky naopak plodí jen malé plody a často také zasychají ještě před samotným dozráním, či je úroda plodů dosti nerovnoměrná.

Větvičky borůvkových keříků na zahradě zavčas vážeme k oporám, neboť pod tíhou úrody klesají a mohou se i lámat. V našich končinách kanadské borůvky obvykle prakticky netrpívají žádnými chorobami nebo škůdci, je třeba je jen chránit před ptactvem a zajíci.

Sklizeň kanadských borůvek

Z keře dorostlého pěti až šesti let bychom měli být schopni sklidit dva i více kilogramů borůvek. Narozdíl od borůvek lesních tyto plody dozrávají v početných hroznech a nedozrávají všechny najednou. Období sklizně je většinou jeden měsíc, ke sklízení stačí přistupovat 1x týdně. Zralé borůvky musí mít modrou - modro-fialovou, nikoliv načervenalou barvu. Velikost kanadských borůvek je kolísavá, svoji úlohu hraje odrůda borůvky, četnost zálivky, stáří a zdraví celého keře. Dužina těchto borůvek je světlá a nebarví, chuťově jsou však lesním borůvkám poměrně velmi blízké.

Odrůdy kanadské borůvky

Nejčastěji u nás pěstovanou odrůdou je středně zrající Bluecrop. K dalším středně zrajícím odrůdám patří Bluegold, Bluejay, Dixi, Elizabeth, Emblue, Goldtraube, Toro, Selekta J a Selekta B. Pozdně dozrávajícími odrůdami borůvek jsou Berkeley, Brigitta, Herbert a Chander. Ranými odrůdami jsou Blueray, Bluetta, Duke, Patriot, Spartan a Sunrise.

Borůvkový koláč

Borůvky pro zdraví

I když kanadské borůvky nemají tak silné, typické aroma, jako plody lesní, je jejich chuť znamenitá a jejich přínosy pro zdraví jsou obdobné, jako je tomu u borůvek lesních.

Borůvky obsahují vitaminy, minerální látky a barviva, které mají mimořádně příznivý účinek na lidský organismus, zvyšují obranyschopnost, podporují růst u dětí, působí proti průjmům, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě dny, cukrovky a revmatismu. Odstraňují únavu očí a zlepšují ostrost zraku. Údajně mají dokonce i protirakovinné účinky.

V průběhu léta, kdy jsou borůvky nejdostupnější, se doporučuje zkonzumovat alespoň 1,5 kg čerstvých plodů, aby se organismus pročistil. Doporučuje to tak alespoň lidové léčitelství.

Užívat se dají borůvky i sušené, a to třeba proti průjmům. Šťáva z čerstvých borůvek poslouží jako skvělý prostředek k regeneraci sliznic při krčních onemocněních.

Zmražené borůvky je možné rovněž užívat. Jejich příznivé působení bylo prokázáno na žaludeční stěnu a další části zažívacího traktu. Zředěnou borůvkovou šťávu můžete použít jako skvělé kloktadlo, které je možné připravit i z borůvkového listí. Hrst vaříme asi 5 minut v půl litru vody a pak scedíme. V plodech i listech byly zjištěny látky účinné proti bakteriím, které jsou termostabilní – to jsou takové, které se jinak nezničí ani tepelným zpracováním.

Recepty z kanadských borůvek

Lívance s kanadskými borůvkami

Ingredience

  • 1 hrnek hladké mouky
  • špetka soli
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 1 hrnek mléka nebo kyšky
  • 3 vejce
  • borůvky na posypání
  • máslo
  • javorový sirup

Lívance s kanadskými borůvkami - postup přípravy

V míse rozšleháme mléko se žloutky, moukou a práškem do pečiva na krémovou konzistenci. Bílky rovněž našleháme na tuhý sníh a opatrně vmícháme do těstíčka. Rozehřejeme pánev a vymastíme ji máslem nebo olejem. Na výrobu jednoho lívance nalijeme vždy 4 lžíce těstíčka, smažíme do chvíle, kdy se začnou na povrchu tvořit bubliny a naspodu je lívanec zlatohnědý, pak lívanec obrátíme a usmažíme i z jeho druhé strany do zlatova, nakonec posypeme borůvkami. Lívance podáváme přelité máslem a javorovým sirupem.

Borůvkový cheesecake

  • Těsto: 200 g máslových sušenek a 80 g másla
  • Náplň 1: 250 g ricotty, špetka soli, 120 g moučkového cukru, 3 vejce
  • Náplň 2: 2 sáčky vanilkového cukru a 400 g zakysané smetany
  • Poleva: borůvky či borůvkový kompot/zavařenina – případně kombinace

Borůvkový cheesecake - postup přípravy

Máslové sušenky vložíme do pytlíku a rozdrtíme. Máslo rozpustíme a smícháme se sušenkovými droby. Do vymazané nebo pečícím papírem vyložené dortové formy natlačíme sušenkovou směs a necháme tuhnout. Ricottu smícháme s vejci, které jsme ušlehali s cukrem do světlé pěny a přidáme špetku soli. Rovnoměrně rozložíme na sušenkový základ a vložíme do trouby rozehřáté na 190 °C. Pečeme po dobu 25 minut. Zakysanou smetanu mezitím smícháme s cukrem a navrstvíme na koláč. Teplotu trouby navýšíme na 200 °C a dalších 5 minut pečeme. Borůvky (případně borůvkovou zavařeninu nebo kompot) rozložíme na vychladlý koláč a po celou noc necháme odležet v lednici.

Borůvkové muffiny

Ingredience

250 g polohrubé mouky
125 g másla
100 g cukru
125 g borůvek
125 ml mléka
2 sáčky vanilkového cukru
2 lžičky kypřícího prášku
2 vejce

Borůvkové muffiny - postup přípravy

Na nejnižším stupni mixérem utřeme metličkami máslo společně s vanilkovým cukrem do hladka. Přidáme vejce a šleháme po dobu asi půl minuty. Přidáme také kypřící prášek, mouku a mléko. Vypracujeme hladké těsto, do něho nakonec vmícháme i borůvky.

Připravené těsto vlijeme do formy na muffiny, kterou předtím ještě vymažeme máslem a vysypeme moukou. V troubě pak pečeme po dobu 25 minut při 180 °C.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.