Artyčoky jsou chutnou a zdravou zeleninou

Artyčoky jsou ideální zeleninou pro jarní detoxikaci. Vypěstujte si vlastní artyčoky na zahrádce

Artyčoky jsou oblíbenou zeleninou, ale také jsou ideálním prostředkem pro jarní očistu těla. Jsou doslova nabité cennými látkami, které v tomto období potřebujeme tělu dodat. Artyčoky jsou navíc pochoutkou gurmánů, jde o skutečně luxusní zeleninu.

Artyčok zeleninový je rostlina, jejíž plody chutnají hořkosladce. U nás není tolik oblíbený, avšak přímořské národy na něj nedají dopustit. Navíc jestli přemýšlíte, co budete letos pěstovat na zahrádce, vyzkoušejte právě i artyčoky. Jsou nenáročné a pochutnáte si!

Artyčoky a jejich historie

Artyčoky nejsou v moderní kuchyni žádnou novinkou. Svůj původ mají v severní Africe a v západní Asii. Populární byly i v Egyptě, jejich malby totiž archeologové objevili v rozvalinách starých chrámů. Artyčoky byly oblíbené i ve starověkém Řecku a Římě. Skutečně ve velkém se začaly pěstovat někdy v 15. století na Sicílii. Dnes je tahle zelenina populární především v přímořských státech, jako je právě Itálie, Francie nebo Španělsko. Zde se i ve velkém pěstují. 

Čtěte také:

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování zeleniny v zimě je možné. Nevěříte?

Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Správně rostlé artyčoky

Sehnat kvalitní artyčoky je i u nás stále docela problém. Pokud je nemáte od malého pěstitele, budete dobré kusy v obchodech těžce shánět. Na první pohled by se mohlo zdát, že je artyčok podobný bodláku, jsou si totiž velmi podobné. Artyčoky mají stříbřitě zelené vykrajované listy. Tím hlavním jsou ale pupence. Sklízet se musejí postupně, nejlépe ještě v době než rozkvetou. Potom už totiž hořknou. Právě podle barvy těchto pupenců lze také rozeznat jednotlivé druhy. Existují bílé, fialové a zelené.

Artyčoky a jejich pozitivní působení na lidské tělo

Artyčoky obsahují spoustu prospěšných látek, zejména pak vitamíny A, B, C a E, železo, draslík, vápní, hořčík, měď, mangan nebo antioxidanty. Krom toho, že báječně chutnají, nám mohou i prospívat. K čemu všemu mohou být dobré?

Obsahují spoustu bílkovin – artyčoky v sobě ukrývají mnohem více bílkovin než jiné druhy zeleniny. A vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují vyšší poměr rostlinných bílkovin oproti živočišným bílkovinám, mají snížené riziko problémů kardiovaskulárního systému.

Ukrývá se v nich velké množství vlákniny – artyčoky nám tak pomáhají s trávením a zažíváním. Vláknina navíc může být prospěšná při hubnutí, jelikož nás na delší dobu zasytí. Rovněž artyčoky díky vláknině pomáhají předcházet zácpě. A vzhledem k obsahu inulinu, který slouží jako prebiotikum, posilují také imunitní systém. Potraviny s obsahem inulinu jsou rovněž vhodné pro diabetiky.

Likvidují zánět – podle vědců mohou být artyčoky potravinou, která pomáhá snižovat či likvidovat záněty v těle. Právě zánět může stát i za mnohým alergickými obtížemi jako je sezónní alergie nebo astma.

Artyčoky: Pěstování je snadné

Máte-li možnost si artyčoky vypěstovat, určitě to vyzkoušejte. Artyčoky nejsou na pěstování vůbec náročné. Nenapadají je žádní škůdci a netrpí chorobami. Jediné, co však potřebují, je dostatek sluníčka, propustná půda bohatá na humus a také dostatečná zálivka.

Pokud bychom je málo zalévali, mohly by zdřevnatět. Artyčoky je možné pěstovat ze semen nebo koupit už předpěstované rostlinky v zahradnictví. Na záhon se každopádně vysazují až v květnu, po “zmrzlých mužích”.

Artyčoky na talíři

Ke kulinářským účelům využíváme jedině nerozvinuté květní pupence. Z rostliny je odřezáváme ve chvíli, kdy přestávají narůstat do délky a začínají sílit. Po odříznutí z rostliny je důležité okamžitě potřít řezné rány šťávou z citrónu. Jinak by totiž místo řezu zčernalo. Malé a mladé květní úbory je možné jíst zasyrova. Větší je pak nutné už tepelně upravit. Vaříme je ve slané vodě s přidáním malého množství citrónové šťávy. Artyčoky můžeme zapékat anebo je servírujeme jen uvařené například s omáčkou či dressinkem.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.