Aromaterapie jako cesta ke zklidnění

 1375Aromaterapie pomáhá se zdravím i zklidněním.

Vůně je součástí našich životů. Dotváří atmosféru, umí místu vetknout specifický ráz, a naší osobnost rozvinout do nečekaných koutů a zákoutí. Aromaterapie pracuje právě s vlivem vůní na naše zdraví a psychiku. Aromaterapie zdraví doslova umí pozvednout, stejně to dokáže s naší náladou. Aromaterapie působí i v momentech, kdy se cítíme napjatí, neklidní a ustrašení. Aromaterapie zvládne prostřednictvím vůní zklidnit a my máme šanci si odpočinout a načerpat nové síly. Jaké vůně zvolit, pokud potřebujete ustoupit

Aromaterapie – síla esenciálních olejů

Základem aromaterapie je práce s esenciálními nebo také éterickými oleji. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že intenzita vůně (a látek) skrytá v dané lahvičce je vskutku obrovská. V jedné kapce éterického oleje se skrývá ohromné množství květů/dřeva/listů či jiných částí rostlin, jež jsou nositeli daného efektu. Rozhodně tedy nepoužívejte více než pár kapek. Aromaterapie obvykle pracuje s aromalampami, kdy v malém množství vody nechá odpařovat za pomoci svíčky či konkrétní technologie pár kapek éterického oleje. Pokud chcete aplikovat éterický olej na kůži, musíte zvolit skutečně vysoce kvalitní olej, jinak může dojít k podráždění pokožky. I tak se kapka vkládá do nějakého „nosiče“ – bambucké máslo, mandlový olej aj. Aromaterapie tedy není o množství, ale o kvalitě a intenzitě.

Aromaterapie zdraví – intenzivní inhalace

Nejsilnější účinky aromaterapie jsou prostřednictvím dýchacího ústrojí. Pokud chcete intenzitu ještě posunout, můžete zkusit inhalace. Kápněte pár kapek do horké (kouřící) vody, nakloňte se nad nádobu, přes hlavu si dejte ručník a vdechujte páry obohacené o sílu éterického oleje. Po 5 minutách si dejte pauzu a pak můžete proceduru ještě 2x zopakovat. Poté si však dejte minimálně 30 minut prostého ležení a klidu. Při inhalaci se doporučuje zavřít oči, abyste nedráždili sliznice očí.

Podobně intenzivním postupem je také koupel, do které přidáte 10–15 kapek vybraného oleje. Ponořte se do co možná nejteplejší vody a vydržte zde 20 minut. Zhluboka dýchejte. Můžete si i jemnými krouživými pohyby masírovat tělo. Aromaterapie dokáže vaši mysl odlehči i skrze fyzické tělo tím, že zde uvolní nepříjemné ztuhlosti.

 2038Skvělou formou zklidnění je aromaterapie a její éterické oleje.

Aromaterapie proti stresu

  • Levandule – klasikou mezi zklidňujícími bylinami a hvězda aromaterapie pozitivně působí na nervový systém
  • Růže – zlepšuje náladu, pomáhá s nespavostí a také jako afrodiziakum
  • Meduňka – ve formě odvarů i jako součást aromaterapie působí meduňka na naše nervy zejména, pokud se cítíme vyčerpaní. Dává nám šanci pochopit své emoce a zvládnout dopady stresu.
  • Máta peprná – odbourává dopady stresu, zmírňuje nervozitu a zlepšuje náladu. Aromaterapie ji používá i jako podporovatele sebevědomí.
  • Santal – intenzivní vůně santalového dřeva aromaterapie využívá při meditacích nebo duševních cvičeních, protože vytváří atmosféru klidu a vyrovnanosti (neuspává).
  • Bergamot – silný bojovník aromaterapie proti depresím a lítostem vztahujícím se k minulosti. Dokáže si také poradit s úzkostmi a strachem z budoucnosti, včetně panických atak.
  • Boldo – používá se zejména k vykuřování, kdy uklidňuje, zmírňuje dopady stresu a pomáhá ke kvalitnímu spánku (podporuje proces zdravého usínání).

Aromaterapie zdraví – pozor na vonné svíčky

Mnoho lidí zkouší experimentovat s vonnými svíčkami. Bohužel ve většině případů je vůně do vosku dodána chemicky. V tomto případě se bohužel nejedná o aromaterapii, neboť chemické sloučeniny neobsahují potřebné „živé“ silice a látky z rostlin, a naopak obsahují řadu pro zdraví nevhodných látek. Můžete tedy svou domácnost ovonět, ale zdravotní efekt zde nebude. Lepší je koupit „čistou“ svíci a využít pak síly vykuřovadel. Ve speciální nádobě (kadidelnici, vykuřovadle) necháte doutnat kousky rostliny s určitým efektem. Například bílá šalvěj dokáže obydlí očistit. Existuje i řada vonných tyčinek. Zde opět pozor na „levné“ chemicky vyrobené. Sáhněte spíše po ručně dělaných se záměrem. Vaše zdraví a mysl tuto formu aromaterapie přivítá mnohem raději.

 Autor článku: Markéta Palatin


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Solná aromalampa na svíčku

Solná lampa na čajovou svíčku se stojánkem a kovovou miskou na vodu s aroma…

Cena: 250 Kč

Solná aromalampa elektrická

Elektrická aromalampa s mírným zahříváním aromaoleje nebo aroma vosku Tato…

Cena: 690 Kč

Éterický olej EUKALYPTUS 10ml Dr.Popov

Éterický olej vhodný při nachlazení Vhodný při nachlazení a bronchitidě,…

Cena: 90 Kč

Vonné tyčinky Shrinivas Nag Champa 15g

Kvalitní vonné tyčinky ze santalového dřeva Shrinivas Nag Champa Agarbathi,…

Cena: 45 Kč

RELAXAN osvěžovač vzduchu 50ml

Směs přírodních silic vhodná jako účinný osvěžovač vzduchu…

Cena: 95 Kč

Vonný olej VOŇAVÝ ADVENT 10ml

Vánoční parfémová syntetická kompozice do aromalampy Voňavý advent –…

Cena: 83 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte