Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Když víme, jak správně a bezpečně používat esenciální oleje, stanou se nám velmi dobrými pomocníky při problémech všedních dní. Bolest hlavy nebo nachlazení jsou typickými příklady, kdy po nich můžeme sáhnout a využít jejich léčivou sílu. Neměly by se ale používat jako prevence.

Nachlazení a ucpaný nos        

Nachlazení nás dokáže pěkně potrápit. Esenciální oleje jsou ideálním prostředkem pro jeho uvolnění. Každý z nich má speciální biochemický profil. Díky látkám v něm obsažených mají výborné desinfekční účinky. Na nachlazení využíváme hlavně esenciální oleje s obsahem monoterpenů, seskviterpenů a aromatických oxidů. Nemusíme hned používat ty nejsilnější, obzvlášť máme-li doma malé děti, protože některé esenciální oleje nejsou vhodné do deseti či dvanácti let věku. Je to kvůli bezpečnosti a předejití možným negativním účinkům na nervový systém, játra nebo ledviny.

Esenciální oleje vhodné pro děti

Účinný desinfekční potenciál při práci s malými dětmi vykazují při nachlazení i jinak velmi jemné citrusy. Nezatěžují zbytečně dětský organismus, podporují stimulaci imunitního systému a dopřávají dítěti pocit pohody. Citrusové esenciální oleje jsou vhodné také pro těhotné ženy, které přemohlo nachlazení. Pro větší děti na sklonu puberty a dospělé lze již používat esenciální oleje s obsahem kafru, mentolu anebo dalších výrazných aromatických molekul. Mezi ně patří typicky eukalypty (eukalyptus globulus, eukalyptus smiithi, eukalyptus radiata, ravensara, jehličnany). Tyto esenciální oleje nejsou ale vhodné pro astmatiky a epileptiky.

Pro uvolnění dýchacích cest, ucpaného nosu lze velmi dobře použít osobní inhalátor. Tato cesta je účinná, přináší úlevu v rámci několika hodin. Je malý, skladný, snadno přenosný. Lze kdykoli naplnit podle potřeby esenciálními oleji, které zrovna potřebujeme. Dalšími možnými prostředky inhalace, které volíme při nachlazení, je nakapání esenciálního oleje do horké vody a následné dýchání páry z ní se uvolňující pod ručníkem nebo dekou. Množství kapek volíme uvážlivě,  pro dospělého stačí bohatě tři kapky. Klasickým pomocníkem, který nám pohodlně distribuuje esenciální olej do vzduchu je aromalampa anebo difuzér. Dávkování kapek volíme podle velikosti místnosti a síly oleje. U větších místností nakapeme maximálně pět kapek.

Esenciální oleje na bolest hlavy

Esenciální oleje mají jednu úžasnou schopnost – jednotlivé složky chemického profilu působí také jako prokrvující a prohřívající nebo chladící elementy. To je velmi důležité vědět při přemýšlení o tom, jak účinně zastavit nebo zmírnit projevy migrény. Protože potřebujeme podpořit činnost krevního oběhu. Dobrá cirkulace krve napomáhá eliminaci pocitu nepříjemného tlaku a má příznivý dopad na bolest hlavy. Typická aplikace, která pomůže nejlépe, je pomocí osobního inhalátoru, při velmi akutních případech lze čichnout přímo z lahvičky. Tento způsob ale nelze doporučit jako dlouhodobě bezpečný a neměl by se používat rutinně. Esenciální olej lze také aplikovat zředěný v nosném oleji na spánky. Pro tento způsob aplikace stačí bohatě jedna kapka do čajové lžičky nosiče.

eterický olejÉterické oleje si s nachlazením poradí hravě

Difuze esenciálního oleje do prostoru není až tak účinným prostředkem, jak zastavit nebo zmírnit bolest hlavy. Je využívaná spíše pro uvolnění nervového napětí, které mohlo migrénu způsobit. Při používání aromaterapeutických prostředků pro bolest hlavy, je dobré si uvědomit, kde je její příčina. To nám pomůže zvolit co nejvíce efektivní éterický olej. Z pohledu aromaterapeuta můžeme pracovat například s příklady migrén, způsobenými stresovými situacemi, případně hormonálními výkyvy, problémy s krevním tlakem. Typická bolest hlavy, závislá na hormonální nerovnováze lze pozorovat u žen při projevech premenstruačního syndromu.

Esenciální oleje na migrénu: Tři osvědčené tipy

Chceme-li řešit bolest hlavy, vázanou na její zmíněné příčiny. Při hormonální bolesti hlavy je nejlepší esenciální olej kadidlo. Při stresové máta peprná a při bolesti hlavy, ve spojení s vysokým tlakem esenciální rozmarýn. Máta peprná a rozmarýn ale nejsou vhodné pro aplikaci u epileptiků a astmatiků.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte