Apiterapie - přírodní léčba včelími produkty

dreamstimefree_3765961Apiterapie je léčebnou metodou využívající včelích produktů a přípravků z nich vytvořených k léčebným účelům.Apiterapie je léčebnou metodou využívající včelích produktů a přípravků z nich vytvořených k léčebným účelům. Včelí produkty byly již od pradávna pro člověka důležitou složkou potravy. Užívá se jak medu samotného, tak rovněž propolis, včelí mateří kašička, květový pyl i včelí jed. Léčivé účinky těchto včelích produktů jsou poměrně všeobecně známé a v našich zemích mají navíc bohatou historii.

Včely sbírají nektar, medovici a jiné sladké šťávy z květů, nechají je potom projít vlastním trávicím ústrojím a uskladní je v plástech, kde takto vzniklá látka za pomoci mladých včel – tzv. mladušek postupně dozrává v samotný med. Po desetitisíce let byl med v mnoha zemích téměř jediným dostupným zdrojem cukru a univerzálním sladidlem. Starověké civilizace pohlížely na med jako na zázrak, a i dnes, po dlouholetých vědeckých výzkumech, zůstává med do značné míry záhadou - stále ještě nevíme vše o jeho podstatě.

Včelí med a léčení medem

Hlavní a základní surovinou, v apiterapii využívanou je včelí med. Je vhodné nakupovat med od českých včelařů, kteří zpracovávají výhradně med tuzemský. Vyhnete se tím alergizujícím reakcím, které někdy mohou vyvolat medy cizokrajné, a to z důvodu obsahu nám exotických pylů, na které místní organismus není navyklý. Český med proslul i ve světě svojí kvalitou. Kvalitní výrobky z medu a propolis k apiterapeutickým účelům jsou k dostání i v lékárenských sítích.

K základním léčebným účinkům medu patří jeho bakteriocidní, antibiotický účinek - působí protizánětlivě. Celkově zlepšuje trávení a podporuje zažívací pochody - reguluje mírnější projevy zácpy i průjmů. Posiluje psychiku člověka i centrální nervovou soustavu a podporuje imunitní systém. Med se rychle vstřebává a zvyšuje detoxikační schopnosti organismu. Užívání medu zlepší a prohloubí Váš spánek, což se pozitivně projeví na zmírnění únavy a celkově energii během dne. Jeho léčebné a podpůrné účinky se projevují i při anémii, zejména ve spojení s pylem. Je vynikajícím podpůrným prostředkem při léčbě nemocí z ozáření, při jaterních chorobách a onemocnění slinivky břišní. Lze jej užít i jako kosmetický prostředek, čistí pleť a zabraňuje akné. I popáleniny méně bolí a rychleji se hojí, přikládáme-li na ně obklady z medu. V tomto případě je však účinný pouze mladý a biologicky „živý“, pravý med. V případě rýmy zkuste žvýkat plástev medu, do několika minut by měly nepříjemné projevy rýmy odeznít. Apiterapie doporučuje i žvýkání plástve medu 1 - 2x denně, tento postup působí jako výborná prevence vzniku alergické senné rýmy.

Med posiluje naše srdce. V případech, kdy je nutné tento orgán urychleně podpořit, se doporučuje právě med, neboť glukóza je nejrychleji vstřebatelná, posílí srdeční sval a zvýší jeho výkonnost.

Med se v apiterapii užívá jako profylaktický prostředek při různých chorobách z povolání. Například v Německu je med podáván dělníkům pracujícím v uranových dolech, do určité míry působí i proti negativním účinkům rentgenového záření. Med je mimořádně vhodný pro rekonvalescenty, urychluje dobu uzdravení.

Užívání medu snižuje toxické působení každodenních „pochutin“, kterými jsou třeba káva, silný čaj, alkohol nebo tabák.  

Med mobilizuje psychické síly, pomáhá v boji s nervovými onemocněními, zmírňuje vlivy stresů, napětí a vyčerpanosti. Ve Španělsku, Belgii a Švédsku se med užívá při léčení stavů apatie a vyčerpání.

dreamstimefree_2986308Hlavní a základní surovinou, v apiterapii využívanou je včelí med.

Druhy medu 

Květový med neboli nektarový med připravují včely z květů nektarodárných rostlin a stromů, bývá světlejší barvy. Obsahuje hojně jednoduché cukry glukózu a fruktózu, je tudíž dobře stravitelný. Je skvělým zdrojem energie a vitality – zahání jarní únavu.

Lesní med neboli medovicový med je tmavší barvy. Obsahuje větší množství minerálních látek a menší množství bílkovin. Jeho užívání je vhodné především v zimním období. Bývá též doporučován při nemocech dýchacích cest a ledvin.

Proces krystalizace je běžný u všech medů s vyšším obsahem glukózy, tedy hroznového cukru. Po určité době tedy krystalizují například med lipový, medovicový, vřesový, řepkový a další. Jednodruhový med s vyšším obsahem ovocného cukru – fruktózy, ale nekrystalizuje nikdy. Týká se to například medu akátového.

Čím vyšší je obsah glukózy v medu, tím rychleji takový med krystalizuje, proto rychleji krystalizují medy květové, než ty lesní. I zkrystalizovaný med si ale uchovává všechny nutriční látky. Pokud chceme vykrystalizovaný med ztekutit, pak stačí postavit jej na do teplé vodní lázně.

Propolis

Propolis je další včelí produkt, který se využívá k léčebným účelům v apiterapii. Je složitou směsí mnoha přírodních látek. Včely propolis užívají k tmelení svého obydlí. Je složen z pryskyřic, silic, vosků, pylu a mnoha antioxidantů.

V apiterapii je propolis využíván především pro své antibakteriální, protizánětlivé a antibiotické účinky. Užíván je především ve formě tinktury nebo také masti. Tinkturu užíváme pro ošetření akné, vřídků, aft, hnisavých ran, plísni na nohou, zanícených nehtových lůžek atd. Zředěnou tinkturu je možné užívat ke kloktání a odhlenění, k výplachům úst při paradentóze.

Mast z propolisu pomůže při ošetření ekzémů, kožních defektů, lupénky, při atopických ekzémech, pro ošetření praskající kůže, proleženin a popálenin.

Prokázanými účinky propolis pro apiterapii je jeho antibiotické působení, anestetické účinky, stimuluje imunitní systém člověka, ruší účinky některých jedů, zastavuje růst plísní a ničí je, podporuje hojení ran, působí dezinfekčně a tlumí účinky škodlivého záření na organismus. Zatím ne plně prokázanými účinky propolisu jsou jeho protinádorové působení, antidepresivní účinky, protiúnavové působení a příznivý vliv na cévy.

Mateří kašička

Včelí mateří kašička je dalším apiterapeutickým prostředkem. Jedná se o výměšek hltanových žláz dělnic, který se podává první tři dny potomstvu dělnic a trubců. Včelí královna je zásobována mateří kašičkou celý život. Včelí mateří kašička obsahuje minerální látky, tuky, mastné kyseliny, cukry a vitamíny. Není vhodné ji podávat těhotným ženám, ani malým dětem.

Léčebné účinky mateří kašičky: antibiotické působení proti mikrobům, protivirové účinky, vynikající vliv na krev, zlepšuje srdeční činnost a prohlubuje dýchání, zlepšuje trávení a činnost žaludku a střev, brzdí arteriosklerózu i osteoporózu. Je vynikajícím pomocným léčivem při rekonvalescenci a u starých lidí. Mateří kašička příznivě působí na ženskou plodnost, v kombinaci s pylem i na mužskou plodnost, reguluje též menstruační cyklus ženy a působí jako afrodiziakum. Na pokožku má omlazující účinky. 

Včelí jed

Včelí jed je bezbarvý, hořkokyselé chuti a jemné vůně. Pro účely apiterapie je také vhodný, neboť obsahuje asi 40 různých léčebných složek. Včelaři jej užívají formou přesně spočítaných bodnutí při revmatických potížích. K amatérskému experimentování však je včelí jed silně nevhodný, hrozí vysoké riziko alergizace. Na včelí bodnutí reaguje každý individuálně.  

Včelí jed apiterapie užívá ke zmírnění závažných onemocnění, jako je roztroušená skleróza, artritida či kožní lupus. Existují i názory, že je jím možné léčit Lymskou boreliózu.  

Včelí jed slouží včelám jako obrana před vetřelci. Včela se obvykle brání proti daleko většímu tvorovi, než je ona sama a proto má také její jed nepříjemné důsledky. Jedový váček obsahuje 3 - 4 mg tekutého jedu, po bodnutí působí tento jed především na krevní řečiště a na nervový systém.

Včelí jed, vhodně farmaceuticky upravený, se uplatňuje v různých aplikačních formách při léčbě zánětů kloubů a užívá se při komplikacích a potížích způsobených dnou. Melitin, látka ve včelím jedu obsažená, má silné antimikrobiální účinky a podporuje tvorbu hormonu kortizolu. Je to právě kortizol, který má schopnost potlačit růst bakterií Borrelie, která způsobuje Lymskou nemoc. Včelí jed společně s propolisem jsou velice efektivní také při léčbě lupénky. Včelí jed má své místo i v kosmetice. Podporuje totiž tvorbu elastinu a kolagenu, základních složek pokožky, které ji udržují mladou a svěží. V tomto případě se nanáší na obličej v podobě pleťové masky.

Včelí jed nesmí užívat diabetici, kteří užívají inzulin a lidé s těžkou srdeční vadou.

Medová masáž

Med je možné užívat nejen vnitřně, ale i ve formě masáží. Medová masáž byla dříve hojně rozšířena na Východě, nyní je už poměrně známá i u nás. Medová masáž oživuje a probouzí celý organismus, je vhodná při slabosti, stresu a vyčerpání, uvolňuje napětí a neklid. Medová masáž odstraňuje z těla toxiny, které oslabují organismus. K masážím se užívá zásadně přírodní a nezcukernatěný, bez chemických přísad a škrobů. Správně namíchaný med se pak nanáší na různé části těla. Po masáži je vhodný krátký odpočinek.

Léčivé recepty s medem

Medový nápoj při onemocnění jater

dreamstimefree_3883692Apiterapie - léčivé recepty s medemPři onemocnění jater se doporučuje pít ráno i večer šálek čaje s medem. Při bolestech je možné si k popíjení vytvořit nápoj se šťávou z citronu, s olivovým olejem a medem, po vypití se pak na půl hodinky uložit na pravý bok.

Medový nápoj na zklidnění rýmy a kašle

Pro zmírnění bronchitidy už starověcí léčitelé doporučovali čaj z červeného jetele s medem. V našem českém lidovém léčitelství je zřejmě nejznámější lipový čaj s medem a při tuberkulóze pomáhá každodenní pití podbělu s medem. Všechny tyto recepty ulehčí vykašlávání hlenu, zmírní kašel, zlepšují celkový stav organismu a vnitřně prohřívají tělo.

Nápoje s medem při onemocnění ledvin

Jedenkrát denně pít ředkvičkovou šťávu oslazenou medem uleví při potížích s ledvinami. Při těchto obtížích pomáhá i šípkový čaj s medem. Trápí-li Vás písek v ledvinách, pak si připravte citronovou šťávu s olivovým olejem a medem, konzumujte po jedné lžičce třikrát denně. I při obtížích s udržením moči a oslabeném močovém měchýři se zejména u starších osob doporučuje konzumace medu.

Medový nápoj pro psychickou regeneraci

Jednu polévkovou lžíci medu smícháme s 500 g kefíru, se dvěma lžičkami ovesných vloček a jedním žloutkem. Stále mícháme, přičemž vlijeme šťávu z jednoho citronu, dokud se vločky nerozplynou v nápoji. Tento nápoj pijeme kdykoliv, kdy se cítíme vyčerpaní a oslabení, ať už po psychické zátěži nebo následkem nemoci, také pokud se na psychickou zátěž připravujeme a v případě, kdy cítíme potřebu regenerace po stresu.

Mléko s medem proti chřipce a nachlazení

Do sklenice teplého mléka přidáme dvě lžičky medu a na špičku nože trochu másla. Několikrát denně popíjíme při chřipce a nachlazení.

Med a citron pro zdravá játra i pokožku

Sklenici naplníme do poloviny vodou, vymačkáme jeden citron a přidáme dvě lžičky medu. Jedná se o výborný nápoj na látkovou výměnu, který oživuje barvu pleti, zlepšuje vzhled pokožky a je vhodný také pro posílení jater.  

Med s česnekem pro posílení imunity

Dva až tři stroužky čerstvého drceného česneku smíchejte se dvěma lžičkami lipového medu. Užívejte jedenkrát denně.

Léčivá cibulová variace s medem

Jednu středně velkou cibuli nastrouhejte, přidejte k ní lžíci medu a přes cedník nechte odkapat do sklenice. Získanou šťávu konzumujte po lžících. 

Cibulový sirup s medem proti kašli

Tři cibule nakrájejte na kolečka a navrstvěte do misky, potom cibuli prosypte třtinovým cukrem, zakryjte a nechte odstát. Cibule začne pouštět během pár hodin šťávu, tu slijte do skleničky a přidejte trochu medu. Tento sirup podávejte proti kašli několikrát denně.

Křen s medem pro lepší odkašlávání

Nastrouhejte najemno křen – cca dvě lžíce a smíchejte jej se lžící medu. Užívejte dvakrát až třikrát denně po čajových lžičkách. Účinek se dostaví brzy po užití.

Lipový čaj s medem, mlékem a zázvorem

Při nachlazení pomáhá lipový čaj. Jednu lžičku lipového květu přelijte horkou vodou, nechte asi čtvrt hodinu louhovat a oslaďte medem. Pijte 2x a 3x denně. Tuto variantu můžete vylepšit a účinky nápoje znásobit ještě zázvorem. Čerstvý zázvor nastrouháte na struhadle nebo nakrájíte nožem na jemné plátky, zalijete vroucí vodou, dochutit můžete i citronem a přidáte k lipovému čaji s medem. Popíjejte ještě teplé.

Medvědí mléko

Známý a oblíbený recept našich prababiček pomáhá při prvních příznacích nachlazení. Na 200 ml ohřátého mléko přidáte panáka rumu a dvě lžíce medu. Večer vypijete dvě sklenice tohoto nápoje a ráno se budete cítit dobře.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4145x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den
vsechny vceli produkty jsou uzasne vcetle materikasicky, propolisu, či medu samotného
a jaky mate nazor na vceli jed v kosmetice?


Doporučujeme k tématu

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml…

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 129 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte