Propolisová tinktura snadno a rychle: Pomůže při bolestech v krku

img
25. 11. 2019

Chladno, mlhy, smog i únava. To všechno přispívá k oslabení našeho imunitního systému. Bohužel čas od času naše tělo útokům virů a bakterií neodolá a my onemocníme. Mezi nejčastější obtíže patří rýma, kašel, bolest v krku, angína a chřipka. Základem uzdravení je samozřejmě klidový režim a ideálně pobyt v posteli, ale proces samotný můžeme podpořit tím, že tělu dodáme přírodní zbraně.

Jednou takovou je i propolisová tinktura, která mimo jiné pomůže při bolestech v krku. Může dokonce působit i jako přírodní antibiotikum. Jak si ji vyrobit snadno a rychle doma?

Čtěte také:

Znáte přírodní antibiotika?

Propolis - dar od včel

Propolis je vosková pryskyřice, kterou včely ve svých úlech používají jako stavební materiál. Slouží nejen k opravám, ale navíc jej používají také k desinfekci prostředí a „mumifikaci“ vetřelců. Přesné chemické složení nelze určit, protože je závislé na místě původu a rostlinách, které se tam vyskytují. Vždy se ale jedná o koktejl pryskyřičných látek, éterických olejů, vosků, tříslovin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. O tom, že je propolis prospěšný, věděli už ve starověkém Egyptě, kde se používal nejen k léčbě, ale podobně jako u včel i k balzamování těl.

Propolisová tinktura - účinky na zdraví

  1. Přirozená podpora imunitního systému - lze užívat preventivně - 10 kapek do vody (například v období chřipkových epidemií). V případě nemoci zkracuje dobu léčby a zeslabuje příznaky onemocnění.
  2. Dezinfekce ústní dutiny - pomáhá v boji proti aftům, při zánětu dásní či u zápachu z úst (způsobené zpravidla přemnoženými bakteriemi).
  3. První pomoc při bolesti v krku - díky antibakteriálním, antivirovým a protizánětlivým účinkům pomáhá ustoupit bolestem v krku. Propolisová tinktura lze použít i jako kloktadlo - 1 čajová lžička do skleničky s vodou.
  4. Úleva při nemocech dýchacích cest (včetně zánětu středního ucha).

Propolisová tinktura - vnější užití

  1. Poranění kůže - propolisová tinktura díky obsaženým účinným látkám dezinfikuje rány a urychluje hojení.
  2. Pomáhá při akné, záděrách či popraskaných koutcích a kůži. Působí i na bradavice!

propolis

  1. Opary - pomocí vatového tamponku s pár kapkami tinktury vysušte místo, kde cítíte, že vzniká opar.
  2. Zbavuje vlasy lupů - stabilizuje pokožku hlavy, vyživuje kořínky vlasů. Přidejte polévkovou lžíci propolisové tinktury do 250 ml šampónu. Pomáhá i jako prevence vypadávání vlasů.

Pozor: Při zevním užití si nejprve udělejte test na citlivost. Naneste pár kapek na vnitřní stranu zápěstí a nechte 24 hodin působit.

Upozornění: Směs je silná, proto méně je někdy více.

Propolisová tinktura - jak ji vyrobit

Potřebujete: skleněnou uzavíratelnou láhev, propolis, minimálně 70 % alkohol (lze pořídit v lékárně a nebo použít kvalitní domácí, např. slivovice či jiná pálenka)

Příprava: Skleněnou nádobu vyplňte 1 dílem propolisu a 2 díly alkoholu. Nechte louhovat 14 dní až 3 týdny při pokojové teplotě. Každý den protřepte. Poté výluh přeceďte přes plátýnko a výslednou tinkturu uskladněte na chladném a temném místě.

Napsat komentář: Propolisová tinktura snadno a rychle: Pomůže při bolestech v krku

RE: Propolisová tinktura snadno a rychle: Pomůže při bolestech v krku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.