Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

V současné době jsme svědky šíření epidemie nového koronaviru. Koronaviry nám nejsou neznámé, setkali jsme se s nimi již před několika lety. Dnešní koronavirus se objevuje v době, kdy je možné jeho rozšíření mimo oblast vzniku v rámci cestování před a po začátku čínského nového roku. Experti varují před novou světovou pandemií koronaviru.

Čtěte také:

Virus Zika představuje největší nebezpečí pro těhotné ženy

Koronavirus v minulosti

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Koronaviry mají obalené viriony, které měří průměr přibližně 120 nm. Hroty glykoproteinu ve tvaru klubka dodávají virům vzhled podobný sluneční koruně, a proto byly pojmenované koronaviry. Genom koronaviru se skládá z jediného řetězce pozitivní RNA (ribonukleová kyselina). Koronaviry jsou důležitými činiteli gastrointestinálního onemocnění u lidí, drůbeže a skotu. Způsobují onemocnění respiračního systému, jejich projevy jsou často zaměňovány za klasickou chřipku.

Koronavirus se netýká jen lidí, ale i domácích zvířat. Jak jim může ublížit a na co si dát pozor?

Vysoce nakažlivý koronavirus

S koronaviry jsme se setkali již před několika lety jako s původci nemocí MERS a SARS. SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), který vyděsil svět v roce 2002, pocházel jako současný koronovirus z Číny, byl původně diagnostikován jako zápal plic. SARS způsobuje vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které provází symptomy horečky, kašle a bolesti svalů, často je doplněno dýchacími obtížemi. Nebyl do té doby považovaný jako přenosný na člověka a díky této epidemii se otevřely dveře pro tvrzení konspiračních teoretiků o jeho nutné laboratorní mutaci.

Z Guangdongu byl infikovaným lékařem přivezen do důležitého obchodního centra v Hongkongu. Z Hongkongu se pak rychle rozšířil cestujícími po celé východní Asii, do Severní Ameriky, Evropy a zbytku světa. Nejvýznamnější postiženou skupinou byli zdravotničtí pracovníci infikovaní před oficiálním označením SARS Světovou zdravotnickou organizací (březen 2003). Po celém světě tehdy platily přísná opatření, včetně zákazů cestovat do postižených zemí a z nich, jakož i karantény nemocnic a dalších míst, na kterých došlo k infikování osob. V červnu 2003 byla nákaza pod kontrolou natolik, že byla omezení zrušena.

Může koronavirus způsobit smrt?

V roce 2012 ochromil svět další koronavirus schopný způsobovat závažné akutní respirační onemocnění, později známý jako MERS (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). První případ se objevil na území  Saúdské Arábie, odkud se rozšířil do Francie, Německa, Jordánska, Kataru, Tuniska, Spojených arabských emirátů a Velké Británie. Všechny potvrzené případy byly přímo nebo nepřímo spojeny se Středním východem a téměř dvě třetiny z nich skončily smrtí. Jedním z přenašečů koronaviru, způsobujícím MERS, kromě netopýra, byl určený velbloud. MERS doprovází kromě příznaků, typických pro klasickou horečku také nebezpečí selhání ledvin. Je u něj uváděna vyšší procentuální úmrtnost než u SARS.

Současný koronavirus

Nový druh koronaviru identifikovali čínští vědci na konci roku 2019, následně byl pojmenovaný 2019-nCoV. Byl izolován od pacienta s těžkou pneumonií, který byl hospitalizován ve Wu-chanu. Do konce roku byla infekce 2019-nCoV, která způsobila nemoc podobnou SARS, v Číně potvrzena u více než 40 jedinců.

koronavirus

Nový virus sdílel 89 % svého genomu společného s dříve ohlášeným SARS koronavirem původně izolovaným od netopýrů, což vyvolává obavy, že 2019-nCoV představuje další globální hrozbu šíření nemoci, podobně jako tomu bylo u koronaviru SARS, který způsobil pandemii v letech 2002–2003. Počátkem roku 2020 zdravotnické úřady nahlásily případ nemoci způsobené 2019-nCoV u ženy, která cestovala z Wu-chanu do Bangkoku a jednalo se tak o potvrzení prvního hlášeného případu mimo čínské území.

Jak se projevuje koronavirus?

Koronavirus se u lidí přenáší klasicky pomocí kapénkové infekce. Kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícmi horečkami vyššími než 38 ° C. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy suchého kašle. U menšiny pacientů může postoupit dechová tíseň, způsobená neprůchodností dýchacího systému do bodu, kdy je nutná mechanická ventilace.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.