img

Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Koronaviry mají obalené viriony, které měří průměr přibližně…

lekar koronavirus

V současné době jsme svědky šíření epidemie nového koronaviru. Koronaviry nám nejsou neznámé, setkali jsme se s nimi již před několika lety. Dnešní koronavirus se objevuje v době, kdy je možné jeho rozšíření mimo oblast vzniku v rámci cestování před a po začátku čínského nového roku. Experti varují před novou světovou pandemií koronaviru.

Čtěte také:

Virus Zika představuje největší nebezpečí pro těhotné ženy

Koronavirus v minulosti

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Koronaviry mají obalené viriony, které měří průměr přibližně 120 nm. Hroty glykoproteinu ve tvaru klubka dodávají virům vzhled podobný sluneční koruně, a proto byly pojmenované koronaviry. Genom koronaviru se skládá z jediného řetězce pozitivní RNA (ribonukleová kyselina). Koronaviry jsou důležitými činiteli gastrointestinálního onemocnění u lidí, drůbeže a skotu. Způsobují onemocnění respiračního systému, jejich projevy jsou často zaměňovány za klasickou chřipku.

Koronavirus se netýká jen lidí, ale i domácích zvířat. Jak jim může ublížit a na co si dát pozor?

Vysoce nakažlivý koronavirus

S koronaviry jsme se setkali již před několika lety jako s původci nemocí MERS a SARS. SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), který vyděsil svět v roce 2002, pocházel jako současný koronovirus z Číny, byl původně diagnostikován jako zápal plic. SARS způsobuje vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které provází symptomy horečky, kašle a bolesti svalů, často je doplněno dýchacími obtížemi. Nebyl do té doby považovaný jako přenosný na člověka a díky této epidemii se otevřely dveře pro tvrzení konspiračních teoretiků o jeho nutné laboratorní mutaci.

Z Guangdongu byl infikovaným lékařem přivezen do důležitého obchodního centra v Hongkongu. Z Hongkongu se pak rychle rozšířil cestujícími po celé východní Asii, do Severní Ameriky, Evropy a zbytku světa. Nejvýznamnější postiženou skupinou byli zdravotničtí pracovníci infikovaní před oficiálním označením SARS Světovou zdravotnickou organizací (březen 2003). Po celém světě tehdy platily přísná opatření, včetně zákazů cestovat do postižených zemí a z nich, jakož i karantény nemocnic a dalších míst, na kterých došlo k infikování osob. V červnu 2003 byla nákaza pod kontrolou natolik, že byla omezení zrušena.

Může koronavirus způsobit smrt?

V roce 2012 ochromil svět další koronavirus schopný způsobovat závažné akutní respirační onemocnění, později známý jako MERS (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). První případ se objevil na území  Saúdské Arábie, odkud se rozšířil do Francie, Německa, Jordánska, Kataru, Tuniska, Spojených arabských emirátů a Velké Británie. Všechny potvrzené případy byly přímo nebo nepřímo spojeny se Středním východem a téměř dvě třetiny z nich skončily smrtí. Jedním z přenašečů koronaviru, způsobujícím MERS, kromě netopýra, byl určený velbloud. MERS doprovází kromě příznaků, typických pro klasickou horečku také nebezpečí selhání ledvin. Je u něj uváděna vyšší procentuální úmrtnost než u SARS.

Současný koronavirus

Nový druh koronaviru identifikovali čínští vědci na konci roku 2019, následně byl pojmenovaný 2019-nCoV. Byl izolován od pacienta s těžkou pneumonií, který byl hospitalizován ve Wu-chanu. Do konce roku byla infekce 2019-nCoV, která způsobila nemoc podobnou SARS, v Číně potvrzena u více než 40 jedinců.

koronavirus

Nový virus sdílel 89 % svého genomu společného s dříve ohlášeným SARS koronavirem původně izolovaným od netopýrů, což vyvolává obavy, že 2019-nCoV představuje další globální hrozbu šíření nemoci, podobně jako tomu bylo u koronaviru SARS, který způsobil pandemii v letech 2002–2003. Počátkem roku 2020 zdravotnické úřady nahlásily případ nemoci způsobené 2019-nCoV u ženy, která cestovala z Wu-chanu do Bangkoku a jednalo se tak o potvrzení prvního hlášeného případu mimo čínské území.

Jak se projevuje koronavirus?

Koronavirus se u lidí přenáší klasicky pomocí kapénkové infekce. Kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícmi horečkami vyššími než 38 ° C. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy suchého kašle. U menšiny pacientů může postoupit dechová tíseň, způsobená neprůchodností dýchacího systému do bodu, kdy je nutná mechanická ventilace.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!