
Trápí vás alergie na slunce? Víme, jak chránit pokožku před podrážděním
Alergie na slunce je poměrně běžný problém, i když se o něm příliš nemluví. Léto, sluníčko a opálená pokožka k sobě neodmyslitelně patří. Jenže čím více vystavujeme svoji pokožku přímým slunečním paprskům, tím větší riziko, že si zaděláme na pořádný problém.
Někdo se opaluje bez potíží od rána do večera a nikdy žádné obtíže nemá. Jiný vyrazí na dovolenou k moři a hned se osype. Čím to je? Alergie na slunce je poměrně častý jev. A pokud naše pokožka není na sluneční paprsky zvyklá, pak nám může u moře pořádně zavařit.
Slunce versus alergie na slunce
Alergie na slunce neboli sluneční alergie se nejčastěji projevuje podrážděnou, svědivou pokožkou a také vyrážkou. Jak je ale možné, že nám slunce může takhle ublížit, když ze všech stran slyšíme, jak je pro nás prospěšné? Jistě, díky slunci se nám v pokožce tvoří vitamín D, který je pro naše zdraví nezbytný. Také se lépe a rychleji tvoří hormony štěstí, které dokáží zahnat případné chmury i depresivní stavy. Jenže je to jako se vším. Zatímco střídmost je přínosem, nadmíra slunečních paprsků může být spíše na škodu.
Nejlepší přírodní olej na opalování. Po kterém se vyplatí sáhnout?
Talasoterapie – síla moře utužuje imunitu a redukuje celulitidu
Alergie na slunce – příčiny, příznaky, prevence a léčba. Víte, jak s ní bojovat?
Alergie na slunce se může projevit jen zarudnutím nebo nepříjemnými puchýři
Jde tedy především o UVA a UVB paprsky. Právě na ně může naše pokožka reagovat nepřiměřeně. Tedy vyrážkou, puchýřky nebo i jen svěděním či zarudnutím. Alergie na slunce však není alergií v tom pravém slova smyslu, jak ji známe. Tedy přesněji řečeno, sluneční alergie podle některých odborníků ve skutečnosti vůbec není alergií. Je to proto, že imunitní systém není zapojen do fyzické reakce. Jedná se spíše o stav nazývaný „polymorfní světelná erupce“ nebo „akné Mallorca“.
Alergie na slunce: Polymorfní světelná erupce
Tento druh alergie na slunce patří mezi nejběžnější letní obtíže. Při polymorfní světelné erupci je typická kožní reakce, kdy pokožka zčervená nebo se objeví svědění či pálení, následně i drobné puchýřky. Nejčastěji se objevuje po delší pauze, kdy pokožka nebyla slunci (UV záření) vůbec vystavená.
Alergie na slunce: Akné Mallorca
Oproti tomu alergie na slunce pod označením “akné Mallorca” vzniká kombinací slunečních paprsků a kosmetiky, především mastnější. Což běžné opalovací krémy bývají. Na kůži se mohou objevit bolestivé skvrny, které úporně svědí a často i vypadají jako typické akné.
Alergie na slunce: Jak pečovat o poškozenou pokožku?
Naštěstí alergie na slunce nebývá většinou problémem, se kterým je nutné navštívit lékaře. Jednoduše postačí být několik dní v klidu a příliš nevycházet na přímé slunce. Důležité je také postižená místa chladit, případně natírat i vhodnými přípravky s obsahem aloe vera, panthenolu, měsíčku nebo vitamínu E. Vhodné jsou i některé za studena lisované oleje, například olivový nebo mandlový. V horších případech je pak možné podávat i antihistaminika, to je však žádoucí spíše až po poradě s odborníkem.
Pravidla opalování, aby vás alergie na slunce minula:
- Pokožku zvykejte slunečním paprskům pomalu a postupně. Rozhodně není vhodné při příjezdu k moři být hned celý den na pláži na přímém slunci,
- v době od 11 do 15 hodin se snažte slunci vyhýbat, rozhodně není žádoucí opalování,
- používejte jen kvalitní opalovací krémy, nejlépe s vyšším ochranným faktorem,
- vyhýbejte se levným opalovacích přípravkům, volte spíše takové, které nejsou mastné, jsou bez vůně, emulgátorů, barviv a konzervačních látek.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku