Přerušovaný půst 16/8 očistí tělo, posílí zdraví a pomůže zhubnout do plavek
Přerušovaný půst není vlastně žádná dieta, je to jen omezování příjmu kalorií na určitou dobu. V tomto případě jde o to, že 8 hodin denně můžeme jíst a 16 hodin neposkytujeme tělu žádný příjem, dodržujeme tedy půst. Přerušovaný půst obecně však nemusí ani snižovat příjem kalorií, nebudeme-li chtít. Záleží totiž, co od něj očekáváme.
Přerušovaný půst je určený primárně pro zdravé jedince a pro ty, které trápí nějaká mírná forma zdravotních obtíží. V každém případě je však nutné při jakékoliv diagnóze poradit se s lékařem, zda je právě pro vás přerušovaný půst 16/8 vhodnou volbou. Některé zdravotní stavy jsou totiž s přerušovaným hladověním neslučitelné.
Přerušovaný půst není pro každého
Všeobecně je na začátek nutné uvést, že přerušovaný půst není vhodný pro děti, adolescenty v době růstu a ženy během období těhotenství a kojení. Dále jej pak nepraktikujeme u jedinců s poruchou příjmu potravy, u diabetu, při selhávání ledvin či při podváze nebo nízkém BMI. Dále pak není vhodný u osob, které mají diagnostikovanou sníženou funkci štítné žlázy. Přerušovaný půst totiž způsobuje pokles jejích hormonů.
Jak držet půst, aby upevnil zdraví
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Jarní očista těla – je lepší půst o vodě nebo štávový půst? A jak takový půst správně držet?
Přerušovaný půst 16/8: Návod
Přerušovaný půst si můžeme časově uzpůsobit podle svých možností. Je možné se vzdát snídaně, oběda nebo večeře. Je třeba dodržovat jedinou zásadu: 16 hodin nic nejíme. Zbylých 8 hodin pak můžeme konzumovat vše tak, jak jsme zvyklí. Rozhodně by to ale měla být zdravá a vyvážená strava. Během fáze hladovění využívá naše tělo tuky jako zdroj energie. Naopak se nemusíme obávat o bílkoviny. Ty jsou během přerušovaného půstu 16/8 zachovány, ztráty jsou během fáze hladovění minimální. Je tedy nadbytečné během osmihodinové fáze jedení přijímat více bílkovin nebo suplementy ve formě proteinových prášků.
Přerušovaný půst, cvičení a hubnutí
Jestliže chcete přerušovaným půstem nastartovat hubnutí do plavek, pak to možné je, ale musíte jíst rozumně i během osmihodinové fáze jedení. Ideální formou v tomto případě je dodržování půstu mezi osmou hodinou večerní a pravým polednem. Což v praxi znamená, že se navečeříme brzy večer a ráno nesnídáme. Cvičení pak můžete zařadit třeba 3-4x za týden. Je jen na vás, kolik toho zvládnete. V žádném případě však není vhodné cvičit s plným žaludkem. Tedy ve fázi jedení. Ideální volbou je proto cvičení ideálně ráno nebo dopoledne.
V každém případě poslouchejte, co vám říká vaše tělo. Několik studií ukazuje, že přerušovaný půst může vést k hubnutí. Nejoptimálnější je jeho kombinace s nízkosacharidovou dietou. Zde jsou pak výsledky skvělé.
Přerušovaný půst a zdraví
Přerušovaný půst je vlastně životní styl, který je bez obav možné dodržovat dlouhodobě. Zároveň je důležité, abychom se v osmihodinové fázi jedení nepřejídali a nekonzumovali nezdravá jídla. Budeme-li během jedení dodržovat zásady zdravé výživy, pak může přerušovaný půst omezit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky II. typu. Může omezit oxidační stres, tedy zabránit stárnutí. Dokonce i zabránit stárnutí mozku a chránit pak paměť. Z přerušovaného půstu čerpá benefity i trávicí trakt, který si odpočine a zlepší se i složení střevní flóry. To může ve výsledku eliminovat střevní obtíže či nadýmání.
Potraviny vhodné pro přerušovaný půst
Během přerušovaného půstu není žádné jídlo zakázané. Je však vhodné upřednostňovat čerstvou zeleninu a ovoce, tučné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, avokádo rovněž bohaté na omega-3, kvalitní bílkoviny a tuky, celozrnné obiloviny, ořechy, semena, kvalitní koření a byliny. A maso si dejte raději bílé než červené. Naopak je vhodné omezit fast food, hotová jídla, průmyslově zpracované potraviny, limonády, sladké pití všeobecně a sůl. V době půstu však nezapomínejte pít. Nejvhodnější je pochopitelně čerstvá voda, případně bylinný nebo ovocený čaj bez sladidla. Pokud vás během půstu postihně zácpa, bolesti hlavy nebo bolest břicha, je nutné se zamyslet nad jídelníčkem a udělat úpravy. Nejspíš totiž děláte něco špatně a přerušovaný půst 16/8 vám takto neprospívá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku