Po čtyřech letech je tu opět 29. únor. Proč máme jeden den v kalendáři navíc a k čemu vlastně přestupný rok je?
Přestupný rok není žádnou novinkou. Jeho historie sahá až ke starověkému Egyptu. Jeden den navíc se do kalendáře vkládá, aby se vyrovnala délka kalendářního a takzvaného tropického roku. Přestupný kalendář využívá v solárních (tedy náš gregoriánský kalendář), tak i luniosolárních kalendářích.
Tropický rok je dlouhý přesně 365,24219 dne, tudíž je vlastně o čtvrtinu delší než rok kalendářní. Jednou z čtyři roky je tak nutné oba kalendáře srovnat, i když vždy to není pravidlem. Ani toto srovnání totiž nebude zcela přesné. Nicméně přestupný rok, i když jej bereme tak nějak automaticky, je svým způsobem magický. Váže se k němu spousta zajímavostí, pověr i tradic.
Nepravidelný přestupný rok
Kdybychom nesrovnávali kalendář pomocí dne navíc, mohlo by se snadno stát, že jednoho hezkého dne budeme Vánoce slavit uprostřed horkého léta. A tak je na odbornících, aby si s kalendářem trochu pohráli. Aby nedocházelo k rozkolu, je tedy nutné jednou za čtyři roky přidat do kalendáře jeden den navíc. Ale ani to není žádný úzus. Kdyby se to dělalo skutečně pravidelně, kalendáře by se po 128 letech opět lišily o jeden den. Někdy je proto nutné i ten den navíc vynechat. Nen to však tak časté. Příště se to stane až v roce 2100. Tedy posledním přestupným rokem bude rok 2096 a následně až 2104.
Lunární kalendář a jarní detoxikace. Kdy je nejlepší začít s očistou?
Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro
Poznáte přestupný rok?
Jestli si lámete hlavu s tím, jak poznat, zda rok je či není přestupný, můžete si to sami spočítat. I když je to i tak docela zamotané. Tedy, pokud rok nemůžeme dělit čtyřkou, není přestupný. Výjimkou je přelom století. Pokud jsou na konci dvě nuly, pak rok přestupný není. I zde je však výjimka. Jestliže je dělitelný zároveň čísly 4 i 100 a 400, pak přestupný je (například rok 2000).
Přestupný rok z pohledu astrologie
Výjimečnost přestupného roku potvrzují i oddávající úředníci. Právě v přestupný rok, na 29. února, je evidovám vyšší zájem o svatby. Že jde o výjimečný den, potvrzují i astrologové. 29. únor má kouzelnou energii, které je možné využít pro osobní růst i sebepoznání. Máme šanci se lépe a snadněji vyrovnat s minulostí. Přestupný rok rovněž může přináše neobvyklé a vzácné astrologické konfigurace, které mají význam nejen pro jednotlivce, ale vůbec pro celé lidstvo.
Letos bychom měli pocítit příliv energie a osobní posun v našem fyzickém i duchovním životě. Otevřou se nové možnosti, ale i nové výzvy. Je velká šance na změnu. Navíc jde o změnu k lepším zítřkům, což je bezesporu pozitivní.
Lidé narození na přestupný rok, 29. února
Jedinci, kteří se narodili v toto datum mají naprosto ojedinělé postavení v astrologii. Mají charisma, jsou originální a velice kreativní. Nic pro ně není problém a se vším si dokáží velice dobře poradit. Jejich životní cesta je originální. Může být i netradiční a třeba i hodně alternativní. Umí se přizpůsobit změnám a potřebují zázemí, funkční rodina je pro ně hodně důležitá. Stejně jako dobré partnerské vztahy.
Přestupný rok: Pověry a tradice
Podle tradic bychom ale v tento den rozhodně neměli sbírat nic ze země a už vůbec nenosit takové nalezené věci domů. To by nám mohlo přinést velkou smůlu. Ženy, které touží po svatbě, zasnoubené a těhotné by měli zapomenout na stříhání vlasů. Jejich ztráta, byť plánovaná, nevěstí nic dobrého. Ovšem pozor: pokud žena touží po svatbě, právě dnes může svého milého požádat o ruku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku