Dušičky jsou významným svátkem

Památka zesnulých čili Dušičky. Jsou jedním z nejvýznamnějších svátků. Víte, proč si je připomínáme?

I když mají Dušičky původní kořeny v prastarých keltských rituálech, s Halloweenem nemají téměř nic společného. Snad jen to, že jsou ve stejný čas. Staří Keltové slavili nový rok Samhain a věřili, že je právě toto čas, kdy se setkávají mrtvý s živými. Duše údajně mohly konat dobré skutky nebo se mstít za minulá příkoří. A bloudící duše mohou údajně nyní konečně najít klid.

V anglicky mluvících zemích se slaví Halloween, v Mexiku a dalších částech latinské Ameriky se pak slaví Den mrtvých. I když mají Dušičky původ v pohanských tradicích, jsou důležitým křesťanským svátkem. Podle církevní tradice se slaví právě 2. listopadu. V liturgickém kalendáři římskokatolické církve jsou Dušičky označeny jako Vzpomínka na všechny věřné zemřelé

Dušičky aneb Památka zesnulých

Dušičky jsou tradicí již odnepaměti. Lidé vždy přemýšleli o tom, co je vlastně po smrti. Co se děje s odcházející duší a kam míří? Právě na Dušičky se mohou, i díky našim modlitbám, dostat duše snáze do nebe. Alespoň v to většina náboženství věří. Lidé zapalují svíčky a pokládají na hřbitovech věnce. A rozhodně ne náhodou. Zapálená svíčka totiž značí věčný život a věnec symbolizuje nekonečný koloběh života a smrti. Vzhledem k tomu, že začátkem listopadu statisticky poměrně často prší, vychází často déšť právě i na 2. den v měsíci.

Čtěte také:

Poznejte strašidelný Halloween. Tradice a zvyky pochází už od Keltů

Samhain - keltský svátek pro české Dušičky

Dušičky – den, kdy vzpomínáme na všechny zemřelé

Údajně to tak ale má být, neboť když v tento den prší, duše oplakávají své hříchy. Vystupují z očistce a mohou se konečně dostat do nebe. Pro ošetření bolavých a popálených ran z očistce naši předkové nechávali v lampě máslo místo oleje a na Dušičky se musela vypít sklenice mléka, aby se duše ochladily. Pokud se zapalovaly venkovní ohně, pak se do nich vhazovalo jídlo, pro duše “na přilepšenou” nebo pro jejich vykoupení. Pro tento účel se peklo takzvané dušičkové pečivo

České tradice na Dušičky

Oslava Dušiček je také jedním ze způsobů, jak se rozloučit s “plodnou” částí roku. Příroda jde definitivně spát a je to i signál pro nás, abychom zpomalili a více odpočívali. Zima je náročným obdobím a měli bychom si uvědomit, že je třeba zůstat více v klidu. A můžete si během dlouhých večerů i hrát. Zatímco u nás zlidověl americký zvyk vydlábávání dýní, dávno se zapomnělo na staročeský zvyk dlabání cukrové řepy. Takovým výtvorům se říkávalo řepáčci nebo bubáci. Když si takové “strašidlo” vydlabete, můžete do něj dát svíčku stejně jako do dýně a ozdobit jím třeba vchod do svého domu. Symbolicky tak chráníte své obydlí před veškerými nevítanými duchy.

Dušičky: Na co byste neměli zapomenout?

K nejzásadnější tradici patří na Dušičky návštěva hřbitova. Úprava, případně i ozdobení hrobu a zapálení svíček. Věřící mohou získat plnomocné odpustky pro své mrtvé blízké. Podmínkou je přijetí svátosti smíření, eucharistie a modlitba na úmysl Svatého otce. Dále je třeba se na hřbitově pomodlit za zemřelé. Není třeba nahlas, postačí v nitru. Během prvních dvou listopadových dnů je pak možné získat plnomocné odpustky i návštěvnou bohoslužby, mše svaté.

Nedostanete-li se na hřbitov, zapalte svíčku za své blízké alespoň doma

Upečte si na Dušičky: Kosti svatých

Přísady:

  • 190-200 ml vody
  • 70 g změklého másla
  • 1 vejce
  • 60 g cukru
  • 200 g polohrubé mouky
  • polovina čerstvého droždí
  • strouhaná citrónová kůra
  • mák na posypání

Příprava:

Plech vyložíme pečicím papírem nebo jej důkladně vytřeme a vysypeme. Z připraveného droždí, lžíce cukru a 2 lžic mouky zaděláme kvásek a necháme v teple vykynout. Ke kvásku pak přidáme zbytek ingrediencí a vypracujeme vláčné těsto, které necháme necelou hodinu kynout. Poté jej znovu propracujeme a rozdělíme na 16 kousků. Přikryjeme je utěrkou a necháme asi pět minut odpočívat. Následně pak z jednotlivých kousků vytvarujeme kosti (můžeme však tvarovat cokoliv nás napadne) a vyložíme je na plech. Opět přikryjeme utěrkou a necháme v teple ještě asi půl hodiny kynout. Následně pak postříkáme vodou nebo potřeme vejcem a posypeme mákem. Dáme péct do trouby rozpálené na 220 stupňů. Pečeme asi čtvrt hodiny.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.