Vřes obecný má nyní svoji sezónu

Vřes je hezkou podzimní dekorací, ale i účinnou léčivkou na revma

Vřes je odolná a houževnatá bylina, která se velmi často využívá do podzimních dekorací. Vřes je oblíbený, nenáročný a hlavně vydrží. V minulosti se dokonce věřilo, že vřes pomáhá obydlí chránit proti zlým silám. A věděli jste, že vřes je i léčivkou? Revma před ním nemá šanci.

I když je vřes považován spíše za okrasnou rostlinou, není tomu tak. Vřes má totiž široké uplatnění v přírodní medicíně i v bylinné kosmetice. Ve středověku se dokonce z vřesu vařilo pivo. Tedy to bylo ještě předtím, než se začal využívat chmel. Staří Slované po vřesu dokonce pojmenovali měsíc, během kterého tato rostlina kvete, tedy srpen nebo v jazyce našich předků vreseň.

Dekorativní i léčivý podzimní vřes

Jeho růžové květy zdobí široké lány ve Skotsku. U nás, v České republice se s ním můžete setkat především v horských oblastech, ale také ve středních polohách ve světlých jehličnatých lesích a na lesních pasekách. Vřes obecný je považován spíše za dekorativní podzimní rostlinu, kdy zdobí okna rodinných domů a suché vazby v interiéru. Ovšem v lidové medicíně se už dávno využíval na očistu organismu. Má protizánětlivé účinky a je to jeden z přírodních léků, který zažene revma. 

Čtěte také:

Alban Elved: Jak oslavit podzimní rovnodennost podle keltské tradice?

Inspirujte se: Nejkrásnější podzimní dekorace, které si vyrobíte do 60 minut

Vřes obecný /Calluna vulgaris/

Je lepší vřes sbírat nebo koupit?

Především koncem léta a právě na podzim je vřes k mání téměř všude. Nabízejí ho květinářství, zahradnictví, ale i běžné supermarkety. Tento vřes je ovšem mnohdy ošetřen syntetickými přípravky, proto ho k léčebným účelům rozhodně nepoužívejte. Nejvíce léčivých látek obsahuje vřes, který si nasbíráme ve volné přírodě. Při sběru v lesích ovšem postupujte opatrně a nikdy nesklízejte celé porosty, které jsou dnes většinou už poměrně malé. Ačkoli je vřes rostlina nenáročná, ani jí dlouhodobá sucha příliš nesvědčí, takže v některých porostech zcela vymizel. Stejně tak je na místě upozornit na to, že na trhu se taktéž setkáváme s rostlinami s dobarvovanými květy a výhony. Není výjimkou ani rostlina s květy v lososové barvě, v sytě oranžové, hráškově zelené nebo fuchsiové. Tyto rostliny bývají uměle dobarveny, aby byly díky sytým barvám lépe prodejné. Je jistě zbytečné upozorňovat, že se naprosto nehodí pro výrobu kosmetiky ani do léčivých čajů.

Vřes na revma i proti nachlazení

U vřesu byl prokázán protinádorový účinek, ale tím jeho účinnost nekončí. V praxi se běžně užívá jako přírodní prostředek se silně dezinfekčními účinky. Toho se nejčastěji využívá při léčbě obtíží urologické povahy. Čistí ale také organismus, takže je vhodný jako podpůrný prostředek, pokud nás trápí revma. Dokáže také vylučovat z organismu kyselinu močovou, takže lze vřesové květy zařadit i do léčebné kúry při léčbě dny.

Vřes je jednou z nejhezčích podzimních léčivek

Protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti se uplatňují při léčbě nachlazení, viróz a chřipky. Pozitivně působí na trávicí ústrojí. Velkou výhodou vřesu je, oproti jiným bylinám, jeho naprostá bezpečnost. Nesnižuje efekt jiných léčiv a lze ho bez obav užívat dlouhodobě.

Vřes a jeho využití v kosmetice

Vřes se poměrně hojně vyskytuje i jako přísada v přírodní kosmetice. Výtažek z vřesu nebo olejový macerát bývá součástí pleťových krémů, tělových mlék nebo přírodních mýdel. Právě do mýdel se hojně přidává jako hlavní nebo doplňková složka macerát z vřesu, který se vyrobí louhováním několika polévkových lžic sušené kvetoucí natě v rostlinném oleji. Bylinu je třeba nechat uležet dva až tři týdny v pokojové teplotě. Každý den se se sklenicí třese, aby se byliny v oleji opět promíchaly. Po uplynutí macerace se olej přecedí přes filtrační papír nebo husté plátno a již v této podobě se může přidávat do mýdlové hmoty. Vřes v mýdle zjemňuje pokožku a hojí drobná poranění i ekzémy. Sušené květy lze přidávat i do těla mýdla, tedy do samotné mýdlové hmoty a pro dekorační účely je lze nasypat i na povrch.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.