Tea tree oil a jeho účinky na naše zdraví

Tea tree oil a jeho účinky na naše zdraví

Kde se vzal Čajovník australský

Rostlině, ze které se Tea Tree Oil získává, se říká čajovník australský, s čajovníkem však ve skutečnosti nemá nic společného. Toto pojmenování totiž vzniklo pravděpodobně zkomolením názvu T-tree – strom T, který získal podle svého charakteristického tvaru, připomínající písmeno T. Latinsky se tento strom nazývá Melaleuca Alternifolia a jedná se o stálezelený keř nebo strom 5-7 m vysoký, se světlou, tenkou, odlupující se kůrou a tenkými převislými větvičkami. Olej se získává destilací jeho drobných lístků a výnosnost je asi 10 litrů oleje na 1 tunu listů.  Olej se skládá ze 48 látek. Na čistý olej se často objevují nežádoucí reakce, proto se používá jeho zředěná forma.

Čtěte také:

Péče o mastnou pleť

Kajeput střídolistý neboli australský čajovník

Rostlina, ze které se Tea Tree Oil získává, roste výhradně v Austrálii. Legenda o čajovníku vypráví o mladé dívce, princezně Eelemani z kmene Bundjalungů ze severní části Austrálie. Tato dívka prý zažila nešťastnou lásku a musela svého milence opustit. Když se vydala na dlouhou pouť zpět domů za rodinou, nedařilo se jí nalézt cestu zpět, i přes všechno její úsilí. Eelemani oplývala darem, který ji odlišoval od ostatních - dokázala mluvit se Zemí, s bohy i s přírodou. Bohové se rozhodli, že princeznu obdarují kouzelnými semeny. Při své pouti sázela princezna tato semena všude, kudy procházela. Jakmile tato semena dopadla na zem, pak hned vyrašila a vyrostla ve velké stromy, které chránily každý princeznin krok. Když se princezně nakonec přeci jen podařilo najít cestu a doputovala zpět domů, obdarovala svůj lid rovněž semeny tohoto stromu – čajovníku a naučila je, jak postupovat, aby se staly i jejich ochránci. Tento strom dokázal vyléčit každý neduh, a tak se díky němu mohli lidé přestat obávat nemocí, zranění i infekcí. Stal se rovněž jejich strážcem, který je vždy ochraňoval.

Původní obyvatelé Autrálie – Aboriginové - užívali nejprve pouze listy čajovníku. Tyto listy nebylo potřeba nějak upravovat, na jakákoliv zranění byl přikládán list čajovníku a když uschl, byl potom z poraněného místa odstraněn. Léčení zranění však nebylo zdaleka jediné možné použití čajovníku. Lidé se z něj naučili rovněž vařit čaj, který byl tak silný, že pouhou jeho inhalací bylo možné léčit alergie, bolesti hlavy i dýchací potíže. Po vypití pak tento čaj léčil nemocné i zevnitř.

Kde se objevil Tea tree oil

Účinky australského čajovníku byly původním obyvatelům Austrálie velmi dobře známy po celá dlouhá staletí. Rozdrcené listy tohoto stromu přikládali na zranění nebo různá bolavá místa těla, čímž je léčili a hojili. S příchodem bílých osadníků se povědomí o jeho účincích rozšířilo i do oblasti Evropy. První osadníci se nejprve tento nízký a nenápadný strom dokonce pokoušeli vymýtit a považovali jej za plevel. Objevení skutečného potenciálu čajovníku přišlo až o několik let později. Teprve ve 20. letech 20. století se potom začalo používat samotného oleje a ne surového materiálu, jako tomu bývalo do té doby zvykem. Za tento objev se zasloužil Artus Penfold, který poprvé extrahoval čistý olej.

Přepravovat čajovníkové listy se totiž ukázalo být velmi náročným úkolem, listy během převozu totiž zetlejí nebo uschnou, a tak se z čajovníkových listů začaly vyrábět masti, prášky, sirupy a čisté esence.

Ještě během druhé světové války zažíval Tea Tree Oil velký rozmach, pak se však s objevem antibiotik a získanou mylnou špatnou pověstí přírodních produktů poptávka po Tea Tree Oil snížila, až skoro vymizela. Návrat k přírodním léčivům v 70. letech se zasloužil i o „znovuobjevení“ Tea Tree Oil, který se stal opětovně oblíbeným a vyhledávaným pomocníkem v domácí léčbě.

Možnosti použití Tea Tree Oil 

Využití oleje z Čajovníku Australského je velice široké. Dezinfikuje a hojí drobné ranky, odřeniny, popáleniny i škrábance. Dokáže zklidnit bolest po štípnutí hmyzem, funguje jako repelent proti hmyzu apod.

Tea Tree Oil lze použít i při vytahování přisátého klíštěte, uklidňuje pokožku při různých vyrážkách nebo svědění a zklidní i sluncem popálenou pokožku. Trápí-li vás lupy, vyzkoušejte Tea Tree Oil, který je rovněž skvělou prevencí proti vším.

V oblasti úst potírejte olejíčkem dásně, pokud vás trápí paradentóza, krvácení z dásní nebo jejich záněty. Potírání olejíčkem pomáhá léčit i opary, afty nebo koutky. Kloktáním roztoku s několika kapkami oleje bojujete proti zápachu z úst.

Je oblíbeným a prověřeným pomocníkem při nachlazení dětí i dospělých. Pomáhá při nachlazení i kašli a při rýmě se doporučuje natírat roztok z oleje kolem nosních dírek.

Vmasírováním olejíčku do svalů či kloubů se zmírňuje jejich bolest, můžete si ho přidat i do uvolňující relaxační koupele.

Známé je také užití Tea Tree Oil v aromaterapii. Je vhodný na pročištění vzduchu v domácnosti, jeho aroma ulevuje alergikům a astmatikům. Můžete jej vyzkoušet i jako přírodní deodorant. Pomáhá při ženských potížích s vaginálními mykózami.

Jeho účinků se využívá i v boji proti blechám u zvířat. Použít Tea Tree Oil lze u psů, ovcí i koní. Užívání Tea Tree Oil proti blechám se však nedoporučuje u koček! Kočky totiž srst olizují a olejíček z čajovníku je pro ně při pozření toxický. U ostatních zvířat vetřete pár kapek přímo do srsti nebo jej přidejte při koupeli a můžete si být jisti, že blechy a podobnou havěť to spolehlivě odradí. 

 Tea Tree oil neboli olej z čajovníku se často používá pro ošetření drobných ranek nebo třeba také při vytahování klíšťat.

Pěstování čajovníku a výroba Tea Tree oil

Poptávka po tomto unikátním oleji v současnosti stále roste. V dnešní době se získává a zpracovává výhradně ze stromů rostoucích na plantážích. Neničí se tak příroda a zároveň je k dispozici surovina, která zajišťuje skutečně kvalitní esenciální olej s výrazným aroma. Semínka čajovníku se získávají většinou ve volné přírodě z odolných a geneticky prověřených stromů. Z jednoho stromu je možné získat osivo na celou plochu plantáže. 

Pěstování čajovníku je poměrně dosti náročné, pěstuje se v Austrálii, kde jsou k jeho růstu ideální podmínky. Velký export ani možný není a nejde pouze o složité pěstování. 

Světoznámý Tea Tree Oil 

Léčivé účinky Tea Tree Oil byly známé již v minulosti, avšak tento olejíček byl poměrně drahý a lidem se do něj nechtělo investovat. Rozšířil se hlavně mezi obyvateli Austrálie a časem jej kromě původních obyvatel hojně začali využívat i noví osadníci. V Austrálii se brzy zabydlel v lékárničce téměř každé domácnosti a v průběhu druhé světové války se pak stal dokonce povinnou výbavou australských vojáků. Tea Tree Oil totiž skoro zázračně působí proti infekcím a léčí je.

Ačkoliv obliba pro tyto jeho vlastnosti během válečného období je jistá, největší rozmach a komercializace využití Tea Tree Oil nastala až v šedesátých letech. V této době se Tea Tree Oil stává hitem a v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let ho najednou zná celý svět. V současné době je Tea Tree Oil dostupný v mnoha provedeních, ať už se jedná o masti, spreje nebo čisté esence. Výhodou je, že lahvička Tea Tree Oil vydrží dlouhé roky.  

Užití Tea Tree Oil a jeho bezpečnost 

Tea Tree Oil je sice toxický, ale pouze v případě jeho požití. Jinak je jeho používání zcela bezpečné. Za žádných okolností tedy neužívejte Tea Tree Oil vnitřně, ukládejte ho vždy na bezpečné místo mimo dosah dětí a zvířat. Ve velmi malém procentu případů je možné, že se při kontaktu Tea Tree Oil a kůže dostaví alergická reakce. Tato alergická reakce je velmi ojedinělá, ale se projevuje začervenáním kůže, vznikem červených skvrn, v takovém případě ihned přestaňte Tea Tree Oil používat. 

Použití Tea Tree oil v kosmetice 

Tea Tree Oil se hojně používá u mnoha přípravků v kosmetickém průmyslu. Jeho užití je velice rozmanité, od šampónů, přes nejrůznější krémy, až po zubní pasty, kde obsah čajovníkové silice skvěle desinfikuje dutinu ústní. Nejvíce se však tento olej využívá v krémech na problematickou pleť. Tea Tree Oil je výbornou desinfekcí probematické pleti a pomáhá hojení ranek po akné.

Tea Tree Oil dokáže také pomoci těm, kteří mají problémy s nehty a nehtovými lůžky. Regenerátor nehtů s obsahem čajovníkového oleje léčí záněty nehtových lůžek, snižuje lomivost nehtů, pomáhá od problémů s plísněmi a celkově zlepšuje odolnost, kvalitu i krásu nehtů.

Deodorant z Tea Tree Oil půsoí proti nadměrnému pocení zejména nohou, proti plísním, pachům apod. Podobně působí i pudr na nohy z Tea Tree Oil. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 26. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 01. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 29. 01. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 30. 01. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 31. 01. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 01. 02. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře, dnes je novoluní. Něco si přejte, přání se o novoluní plní. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nepřetěžujte…
více o tomto dni

5 tipů, jak na nadměrné pocení nohou v zimě

Věděli jste, že jedna noha dokáže za den vyprodukovat až 2 dl potu bez ohledu na roční období? Obzvláště v zimě, kdy nohy tzv. nedýchají, protože jsou velkou část dne zavřené v pevné botě, se tak v tomto vlhkém...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Chcete mít zdravá záda a pevné břicho? Zaměřte se na core neboli střed těla

V posledních letech přišlo do módy takzvané core cvičení. Nejde však o žádnou převratnou novinku. Jen o pojmenování středu těla. Ten je klíčový pro správné držení těla, stabilizaci páteře a rovněž i pro ploché ...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské palačinky na sladký i slaný způsob

Staročeské palačinky se nijak významně nelišily od těch současných moderně pojatých. Používané suroviny na těsto bývaly stejně rozmanité, jako dnes. Většina z nich však pocházela z domácích zdrojů. Například ka...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...