Psychosomatika jater upozorňuje na zvládnutí vztahu ke světu

Psychosomatika duben: Játra a jejich výbušný emoční svět

S příchodem jara se mnoho lidí nadechne a s vděčností přijímá každý sluneční paprsek. Duben je však spojen i s játry, která v alternativní sféře pentagramu představují doslova výbušné emoce typu hněv, zuřivost, ale také žárlivost či deprese. Játra jsou náš vztah ke světu a lidem. Jak svá játra podpořit? A co psychosomatika naznačuje, pokud je činnost jater narušena?

Psychosomatika játra: Úzká spolupráce se žlučníkem

Zatímco v měsíci březnu jsme se měli soustředit na podporu žlučníku, který nám prostřednictvím svých projevů ukazuje na vlastní (ne)spokojenost, v dubnu vládu přebírají játra, která ukazují, jak ve svém životě umíme emoce prezentované žlučníkem (vztek, hněv, lítost, pocity křivdy či nenávist) zvládnout. Ukládáme je anebo je umíme uvolnit? Játra se vyvíjí spolu s člověkem. Zatímco malé dítě je otevřeno všemu, přijímá vše jako výzvu a zajímavost, jak stárneme, občas narazíme na situace, které nás zraní. Občas se umíme rozplakat (a opustit tuto emoci), jindy dáme najevo vztek (zejména jako děti). Postupně nás začne společnost a aktuálně společensky platné normy formovat a my určité emoce začneme schovávat. Nejprve před světem, pak před sebou. A právě játra jsou místem, kam všechny nevyžádané (zpravidla nazývané negativní) emoce jdou.

Psychosomatika játra: Jak poznat, že nepracují optimálně?

Problémy s játry se často projeví až v pokročilé fázi. Důvod je prostý, nemají v sobě „nervy“, nebolí. O tom, že nám játra tuhnou a tuční, případně je jejich funkce pokřivena se dozvídáme nepřímo. Základními projevy jsou ekzémy, vyrážky, změny na nehtech, příliš bledá pleť a zhoršující se zrak. Čelit můžete také „nevysvětlitelné“ únavě, bolestem hlavy a problémy se zažíváním (nejčastěji pálení žáhy). Méně známými projevy jsou pokašlávání (s pocitem dráždění v krku) a dlouhé hluboké vzdechy. Výjimkou není ani přecitlivělost na hluk, světlo a svět (zejména lidi) kolem sebe. Právě „obrana“ proti vnějšímu světu je v psychosomatice považována za jedním ze spouštěčů alergií všeho druhu. A na jaře je potenciálních alergenů přeci tolik – obzvlášť, když si nechceme povolit radost. Nedostatečná činnost jater se může projevovat také slabostí nohou (pocity bolení, mravenčení, tuhnutí). Pokud máte chuť všeho nechat a utéct, obvykle volají vaše játra. Varovným prstem může být také podrážděnost a hádky kvůli maličkostem.

Čtěte také:

Psychosomatika srdce: Jak se vyhnout onemocnění srdce?

Psychosomatika: Játra ukazují na nezvládnuté emoce vzteku

Otázky, které by vás měli ve spojení s játry napadnout:

  1. Umím prožívat radost a štěstí? Dovolím si to? Zasloužím si být šťastný?
  2. Jak na mne působí pomluvy a zlost okolí?
  3. Zvládám tolerovat nedostatky (tedy to, co jako nedostatky hodnotím) u druhých?
  4. Jak naplňuji své výzvy? Jsem ochoten se otevřít výzvám?

Psychosomatika játra: Jak podpořit játra?

Problémy s játry nás nutí udělat jediné: přijmout se v celé šíři našich emocí, se všemi klady i chybami, se všemi bolestmi, které nám způsobili druzí a nebo my způsobili druhým. Je třeba se podívat na část, která je na nás opravdu jedinečná a hodna obdivu, ale také tu, která se krčí v koutě naší pozornosti (ať už je důvod jakýkoli). Problémy s játry nás přesvědčují rozlišovat mezi tím, co je podstatné (a můžeme ovlivnit) a nepodstatné (nemůžeme ovlivnit, ale můžeme si k tomu udělat postoj – opravdu odmítnutím věc změníme?). Je to o získání lehkosti v životě. Není to o falešném optimismu a zavírání očí před nechtěným, nebo cílené nedívání se nežádoucím směrem. Pozor, problémy s očima jsou právě z tohoto důvodu jedním z projevů oslabených jater. Psychosomatika jater ukazuje také na osvobozování se od kritiky sebe, druhých a zároveň vnímání kritiky od ostatních jako zpětnou vazbu ke zvážení, a ne jako povel k okamžité změně.

Pokud svá játra chcete začít „uzdravovat“, pak je třeba do svého života vpouštět důvěru (v sebe, své schopnosti, v druhé) a také radost (z maličkostí jako je rozkvetlý strom nebo výhra ve stolní hře nebo větších věcí jako je úspěch v práci, ve sportu…).

Psychosomatika játra: Transformujte energii

Játra jsou kromě zásobárnou emocí „výbušného“ typu také zdrojem ohromné energie. Pokud umíme se svými emocemi, jež vedou například k závisti, nenávisti, sobectví, pomluvám a snahou ublížit… pracovat správně, můžeme je ventilovat nikoli destruktivním způsobem (hádky, lítost, scény, křik…), ale tvořivým směrem. Právě tato transformace nám může pomoci svá játra osvobodit.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.