Problémy s trávením mohou vyvolat i zácpu

Problémy se zácpou není radno podceňovat

Nadmuté, těžké a někdy až tvrdé břicho, pocity únavy a plnosti přecházející až do bolestí v podbřišku či v oblasti konečníku. Časté močení a přecitlivělá oblast pánevního dna. To vše může mít na svědomí zácpa. Proč je třeba problém s trávením řešit? A jak na zácpu?

Problém s trávením není jen tlusté střevo

Problém s trávením se nevztahuje „jen“ na oblast tlustého střeva a konečníku. Trávicí soustava začíná již v ústech! Pokračuje přes hltan, jícen až do žaludku a poté přes tenké střevo do střeva tlustého. Při problémech s trávením je třeba se zaměřit na celou oblast trávicího traktu, neboť problémem může být i jídlo ve spěchu, špatné složení mikroorganismů v ústech (projevuje se například vyšší kazivostí zubů), případně problémy s játry nebo slinivkou. Zácpa navíc může spustit či zhoršit řadu problémů. Tlak nevyloučené stolice může zhoršovat stav kloubů (např. kyčlí), zvyšovat rizika inkontinence a vznik hemoroidů, zhoršovat kvalitu pokožky, roste únava, optimálně se nevstřebávají potřebné živiny... Pokud naše tělo pravidelně nevylučuje nežádoucí látky, ty se zde hromadí a časem se z nich stávají doslova toxiny. Ty následně mohou negativně ovlivnit další činnost našeho těla, včetně poškození střevních stěn a vzniku chronických zánětů.

Jak rychlé má být trávení?

Každý člověk je individualitou, a to po fyzické i psychické stránce. Nelze proto jednoznačně označit určitý způsob vyprazdňování za jediný správný. Standardní medicína považuje za „normální“, pokud k vyprazdňování dochází v rozpětí od 3× za den až 3× za týden. Vylučování by přitom nemělo být bolestivé a stolice by měla mít pevnou strukturu (laicky řečeno ani kaše/voda ani skála). Vždy samozřejmě záleží na přijímané potravě, zdravotním stavu, věku a životním rytmu jedince.

Čtěte také:

Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví

Zácpa: Nejčastější příčiny

Zácpa je definovaná jako nepravidelné a problematické vylučování tuhé stolice, které je navíc doprovázeno nepříjemnými či bolestivými pocity. Někdy způsobuje i drobné krvácení. Jaké jsou nejčastější příčiny zácpy a problémů s trávením?

  • Nepravidelná a nevhodná strava s nedostatkem vlákniny
  • Nedostatečný pitný režim
  • Náhlá změna stravovacích návyků, případně držení redukční diety
  • Stres, mezi které může patřit i změna režimu – například odjezd na služební cestu, na dovolenou… (pro tělo je to změna oproti zavedeným pořádkům, na které přirozeně reaguje zpomalením trávení, tedy i pohybu střev).
  • Nedostatek pohybu (nebo naopak přílišná fyzická zátěž).
  • Užívání léků – nejčastěji se jedná o antibiotika, antidepresiva
  • Příznak nemoci – dlouhotrvající zácpa může být příznakem i vážnějšího onemocnění, proto je vhodné navštívit svého lékaře, pokud se problém nelepší, případně zhoršuje
  • Zácpa může být i doprovodným prvkem určité dysbalance těla (např. nedostatečná funkce štítné žlázy).
  • Těhotenství a období po porodu

Vedle nalezení pravděpodobných příčin je nápomocné určení, o jaký druh zácpy se jedná: atonická (ochablá svalovina střeva a střevo se pohybuje málo), spastická (svalovina v křeči, možné zúžení, často u žen po porodu).

Jak vyzrát na problémy se zácpou?

Jak na zácpu?

V případě, že problémy přetrvávají určitou dobu, je vhodné vyhledat lékaře a vyloučit případné zdravotní komplikace. Základem je laboratorní vyšetření krve, případně vyšetření na okultní krvácení. Dalším krokem může být například kolonoskopické vyšetření (vyšetření pomocí kamery), případně irigoskopie (rentgen s kontrastní látkou). Jak na zácpu?

  • Upravte jídelníček – vyhněte se dráždivým potravinám a zařaďte vhodnou vlákninu (i prostřednictvím ovoce a zeleniny)
  • Nepotlačujte nucení na stolici, i kdyby přišla během pracovního jednání (vaše zdraví za to stojí).
  • Pozorujte, v jakých případech dochází ke zhoršení trávení (např. nervozita, cestování, menstruační cyklus…)
  • Vyhněte se dlouhodobému užívání projímadel! Mohou negativně působit na stěny střeva, ale i sliznice celého trávicího traktu. Projímadla jsou pouze úlevou, nikoli řešením. U jednorázových obtíží volte taková projímadla, která nedráždí (např. projímavé minerálky, čaje). Existují i různé tablety, čípky či kapky.
  • Noste volná pyžama – tlak v oblasti břicha může bohužel negativně ovlivnit i pohyb střev.
  • Hýbejte se! Lenost a déšť není výmluva. V těhotenství může pomoci i cvičení na míči.

Jak na zácpu přírodně?

  • Lněné semínko – pomáhá vytvářet „objem“ a zrychluje pohyb stolice
  • Kysané zelí – miska kysaného zelí k večeři dle lidového léčitelství podporuje pravidelnost stolice
  • Zakysané mléčné výrobky – podporuje trávení, ale také stav kostí a jsou považovány za prevenci osteoporózy
  • Kořen pampelišky
  • Sušené švestky – švestky obsahují i řadu vitaminů, proto působí na organismus celistvě. Pomoci mohou i meruňky, podušená jablka a hrušky
  • Hořčík – působí i na křeče (uvolňuje i ty psychické), v případě trávení je hořčík zodpovědní za vtahování a zadržování vody ve střevech, čímž změkčí stolici.
  • Káva – kvalitní káva obsahuje i kyselinu chlorogenovou, která dle řady studií stimuluje pohyb střev

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.