Problémy s vyprazdňováním se někdy mohou objevit

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno za normální a co už je problém? Pokud je u vás v tomto směru něco jinak, nejspíš to značí, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Stolice říká o zdravotním stavu člověka mnohé. Pokud není pravidelná, obvykle vypadající nebo má jinou konzistenci, může být na vině spousta příčin. Možná jste jen snědli příliš pálivé nebo kořeněné jídlo, možná máte střevní virózu, jste dehydratovaní nebo můžete mít dokonce i závažnější trávicí onemocnění. Pokud potíže přetrvávají, je rozhodně nutné zjistit, co se s vaším tělem děje.

Není stolice jako stolice

Frekvence, barva, tvar, velikost i konzistence stolice vám může ve skutečnosti povědět mnoho o zdraví vašeho celého těla. Například zelená stolice, vcelku běžná u malých dětí a u dospělých, které trápí průjem, značí, že jsme snědli něco špatného, máme zažívací problém nebo nás trápí viróza. Zácpa může být zase způsobena nevhodnou stravou, ve které chybí vláknina. Stejně tak ji může mít na svědomí hodně stresu nebo hormonální změny u žen (menstruační cyklus, těhotenství).

Čtěte také:

Bakterie EHEC O104 způsobuje krvácivý průjem

Trpíte nadýmáním, změnami stolice a bolestmi břicha?

Zácpa umí velmi znepříjemnit život. Jaké babské rady pomohou?

Vzhled normální stolice

Stolice je definována jako odpadní hmota, kterou vylučují střeva poté, co byla potrava strávena. Zjednodušeně řečeno, je to přirozený způsob, jakým tělo vylučuje zbytky odpadu a toxinů, které tělo nepotřebuje. Veškeré použité živiny z potravin se totiž vstřebají “cestou”. Na toaletu bychom obvykle měli v tomto směru zajít jednou, maximálně denně. Příliš časté nebo naopak nedostatečné vyprazdňování není považováno za normální. Pokud jíme dostatek vlákniny, tělo dostatečně hydratujeme a vše je v pořádku, pak by stolice měla mít jednotný hladký tvar. Vše ostatní pak už může signalizovat nějaký problém.

Stolice: Zácpa a průjem

Zdravá stolice nás rozhodně netrápí. Vylučování trvá jen několik málo minut a po vyprázdnění máme pocit úlevy. Jestliže máme s vyprázdněním problém, případně nás bolí břicho, může jít o zácpu. Ta může být doprovázena i bolestmi břicha, plynatostí, nadýmáním žaludku či ztrátou chuti k jídlu

Průjem pak vždy signalizuje zdravotní problém. Nebezpečný je však především tehdy, pokud přetrvává. Dehydratuje a oslabuje tělo. Průjem však může být způsobený i některými druhý léků a obvykle se také objevuje u obtíží, jako je intolerance laktózy, citlivost na lepek, zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) nebo syndrom propustného střeva. To je však již pochopitelně nutné řešit s lékařem.

Nejčastější problémy týkající se stolice

V případě, že s vyprazďováním máme problémy, mohou být na vině i jiné faktory než jen ty výše uvedené. Velice často má na stolici vliv psychický stres. Ten má totiž výrazný dopad na střevní citlivost, pohyblivost střev i vyprazdňování. Chronický stres pak ve výsledku brání tělesnému uvolnění a následně tedy i vyprázdnění. 

Stolice nám říká mnohé o našem zdravotním stavu

Na vině může být ale i strava chudá na vlákninu. Vláknina je totiž pojivová látka, která stolici dává formu a pomáhá jí pohybovat se trávicím traktem. 
Problém může být i konzumace prozánětlivých potravin či alergenů. Zejména jde o rafinovaný cukr, lepek, zpracovanou sóju a konvenční mléčné potraviny. Pozor si dávejte i na ořechy, obiloviny či korýše. Jde totiž o silné alergeny, které mohou být pro mnoho lidí obtížně stravitelné. Stejně jako alkohol a kofein.

Tipy, jak dostat stolici do normálu

1.  Zvyšte příjem vlákniny

Vláknina může fungovat jako přírodní projímadlo, jelikož dodává stolici objem a pomáhá vyčistit střeva. Denně bychom měli sníst 25-40 gramů vlákniny. Ideálně ve formě čerstvého ovoce a zeleniny. Skvělým zdrojem jsou i fazole a další luštěniny.

2.  Hodně tekutin

Budete-li dodržovat pitný režim, pak se nemusíte obávat zácpy. Navíc tím předejdete dehydrataci a dalším problémům s ní spojených. Navíc k tomu, aby vláknina ve vašem těle fungovala, jak má, potřebuje dostatek tekutin

3.  Užívejte probiotika

Probiotika pomáhají vytvářet zdravé prostředí ve střevní mikroflóře. Jde o množství prospěšných bakterií, které střevo osidlují. Dostatečně osídleným střevem se můžem snadno vyhnout problémům se zažíváním i vyprazdňováním. Mezi potraviny bohaté na probiotika patří všeobecně fermentované potraviny: kombucha, kysané zelí, kimchi, kefír či kvalitní jogurty.

4.  Nasaďte hořčík

Hořčík má přirozenou schopnost stolici změkčovat. Funguje tak, že nasává vodu ze střeva do stolice a pomáhá jí snadno procházet vyprazdňovacím systémem. Navíc je hořčík přirozený uvolňovat svalů, tedy dokáže eliminovat případné křeče v břiše.

5.  Hýbejte se

Pohyb stimuluje střeva a vůbec celý lymfatický systém, což ve výsledku pomáhá tlačit odpad do tlustého střeva a následně se usnadní vyprazdňování. Kromě toho také pohyb či cvičení uvolňuje mysl a snižuje stres, což prospívá celému tělu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...