Neustálý hlad může být jen následek špatného stravování

Máte neustálý hlad? 6 důvodů, proč tomu tak je

Hlad je přirozeným znakem toho, že naše tělo potřebuje pro své fungování nějaké palivo. Jenže pokud se hlad objeví a nám se zrovna v tu chvíli nehodí odcházet od rozdělané práce a sníst něco smysluplného, dáme do žaludku prakticky cokoliv, co najdeme po ruce. Sušenku, hranolky, krekry… Potraviny, které sice na chvíli hlad zaženou, ale mají nulovou výživovou hodnotu. A postupně se takto dostáváme do začarovaného kruhu.

Když máme hlad, začne nám kručet v břiše, žaludek je prázdný a přestáváme se soustředit. Později se můžeme cítit i podrážděně a nejsme schopni třeba pak už ani pracovat. Hlad je velice individuální záležitost. Zatímco někdo vydrží bez jídla půl dne, jiný si potřebuje dát alespoň malé sousto každou hodinu do úst. Co když ale máme prakticky neustálý hlad?

Neustálý hlad? Chybí vám bílkoviny!

Konzumace dostatečného množství bílkovin je nutná k tomu, abychom udrželi zdravou chuť k jídlu. A také proto, abychom se zbytečně nepřejídali. Bílkoviny mají totiž schopnost hlad snižovat. Tudíž, pokud jich ve svém jídelníčku budete mít dostatek, spotřebujeme během dne méně kalorií. Bílkoviny fungují vlastně tak, že zvyšují produkci hormonů, které signalizují plnost. A zároveň bílkoviny také snižují hladiny hormonů, které stimulují hlad. Dostatek bílkovin v jídelníčku nám tak může pomoci vyhýbat se takzvanému “vlčímu hladu”.

Čtěte také:

Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel

Co říká správná výživa pro fitness? Zařaďte do jídelníčku superpotraviny a po sportu nehladovte

Jak správně krmit psa, aby nehladověl nebo naopak neměl nadváhu?

Neustálý hlad? Málo spánku!

Jestliže máte přes den pořád hlad, je vcelku dost dobře možné, že zkrátka jen málo spíte. Jste po ránu unavení a cítíte se nedotažení? Pak je potřeba, abyste vyladili svůj spánkový režim. Bez toho to nepůjde. Spánek je totiž nezbytný pro správné fungování našeho mozku a také imunitního systému. Jeho nedostatek může být spojován s vyšším rizikem mnohých chronických onemocnění. A také může být spojován s ataky hladu během dne. Pokud máme totiž spánku nedostatek, stoupá hladina hormonu ghrelinu, což je hormon stimulující chuť k jídlu. Čím vyšší hladiny ghrelinu, tím jsme hladovější. A roli zde hraje i další hormon: leptin. To je zase hormon, který podporuje pocit plnosti. Pokud jsme nevyspaní a unavení, pak ani jeden z těchto hormonů nefunguje správně.

Neustálý hlad? Tělu chybí tuky!

Tuk hraje při pocitu plnosti klíčovou roli. Je to částečně způsobeno i tím, že tělu trvá déle než jej stráví. Zůstává tak v žaludku delší dobu. Navíc konzumace těch správných tuků pomáhá uvolňovat určité hormony, které mají za úkol informovat nás o tom, že jsme plní. Mezi kvalitní potraviny s dobrými tuky patří například tučné ryby (losos, tuňák, sardinky), případně některé druhy ořechů (například vlašské ořechy) či semen (například lněná semínka). Vhodnými potravinami jsou i avokádo, olivový olej, vejce nebo plnotučný bílý jogurt.

Neustálý hlad? Moc sacharidů ve stravě!

Ráno chleba, rohlíky nebo sladké cereálie. K obědu bramborové noky a k večeři těstoviny. Mezitím nějaký ten tvarohový šáteček a neštěstí je na světě. Rafinované sacharidy jsou průmyslově zpracované a pozbývají tedy vlákninu, vitamíny i minerály. Zjednodušeně řečeno: sice se najíme, ale tělu dáme jen bezcennou hmotu s nulovou výživovou hodnotou, která organismu nic navíc nedá. Problematickými potravinami jsou především bílá mouka, cukr a výrobky z nich.

Upravte jídelníček a vlčí hlad zmizí

Navíc vzhledem k tomu, že rafinovaným sacharidům chybí vláknina, naše tělo je velmi rychle tráví, což je hlavní důvod, proč máme rychle hlad. Navíc lidé, kteří mají ve své stravě hodně sacharidů, trápí velmi často tzv. hypoglykémie. Ta se může projevit klepáním rukou, únavou, nevolností až pocitem na omdlení.

Neustálý hlad? Organismus potřebuje vodu!

Správná hydratace je velice důležitá. Především pak pro zdraví mozku, srdce, pro hydrataci pokožky. Navíc voda, kterou vypijeme před jídlem, má potenciál snižovat chuť k jídlu. Řeč je však o čisté vodě, nikoliv o slazených limonádách nebo například pivu. Sklenici vody bychom měli vypít vždy, když pocítíme žízeň. Je také vhodné jíst dostatečné množství potravin, které jsou bohaté na vodu. Tedy především ovoce a zeleninu

Neustálý hlad? Nesoustředíte se na jídlo!

Pokud máte hektický životní styl a jste neustále ve stresu, pak nejspíš jíte vždy v rychlosti, když si vzpomente. Nebo když dostanete hlad. Což může být velice často. Jenže takové stravování je zdraví škodlivé a je spojováno se zvýšeným příjmem kalorií a následně pochopitelně s přírůstkem hmotnosti. Navíc stres zvyšuje chuť k jídlu. Tělo se tím snaží vyrovnat se zvyšující se hladinou stresového hormonu kortizolu. Mimochodem, právě kortizol patří mezi hormony, které prokazatelné podporují hlad a chuť k jídlu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.