img

Jak může kosmetika ovlivňovat naše zdraví?

Vedle způsobu použití, kdy kosmetiku rozdělujeme na tělovou, pleťovou, dekorativní a podobně, totiž kosmetické produkty můžeme odlišovat podle…

Fotolia_47405520_XSKosmetiku obvykle vnímáme jako pomocníka v péči o tělo, zakrytí nedostatků nebo podtržení předností. Už dávno nelze říci, že by se v případě kosmetiky jednalo o čistě ženskou doménu, ve větší či menší míře a různém provedení ji používají také muži a děti. Kosmetické přípravky všeho druhu však nemusí vždy sloužit jen k našemu užitku, ale někdy nám mohou také přidat na starostech a spíše uškodit. Třeba v případě některých látek, jako jsou tenzidy, silikony nebo alkohol v kosmetice, bychom si měli dávat pozor na reakce našeho těla. Uškodit nám může také kosmetika špatně skladovaná nebo dokonce prošlá. 

Ač chceme nebo ne, kosmetiku jako takovou prakticky potřebujeme. Dnes už si však můžeme vybrat, jaký typ přípravků budeme používat. Existuje totiž řada přístupů, které můžeme vůči kosmetice zaujmout. Můžeme ji nakupovat v běžných drogeriích, v lékárnách, parfumeriích, prodejnách specializovaných na zdravý životní styl, to vše samozřejmě také přes internet nebo můžeme ingredience nasbírat v přírodě a pokusit se o výrobu daného produktu sami doma. Vždy přitom záleží na tom, co od kosmetiky očekáváme.

Čtěte také:

Domácí masti a pleťové masky za pár korun a s viditeným efektem

Látky v kosmetice, které nám mohou ublížit

Vedle způsobu použití, kdy kosmetiku rozdělujeme na tělovou, pleťovou, dekorativní a podobně, totiž kosmetické produkty můžeme odlišovat podle způsobu výroby a jejich složení. V případě, že kosmetiku nakupujeme, není od věci sledovat na etiketách, z čeho je daný produkt vyroben. Samotné složení kosmetiky je totiž prvním faktorem, prostřednictvím kterého můžeme potrápit své zdraví.

Tenzidy: opravdu potřebujeme pořádnou pěnu?

Jedním z typů látek, které některým lidem nemusí v kosmetických přípravcích zcela vyhovovat, jsou tenzidy neboli pěnidla. Mezi ty nejznámnější a v kosmetickém průmyslu nejpoužívanější patří laurylethersulfát sodný (SLES) a laurylsulfát sodný (SLS). Jedná se o látky, které mají za úkol zajistit, aby například šampon či sprchový gel pořádně pěnil.

Ne vždy však přítomnost bohaté pěny při používání kosmetiky musí znamenat jen požitek. Pěnidla v šamponech může pokožka hlavy u citlivějších lidí špatně snášet a odměnit se svým majitelům v lepším případě velmi nepříjemným svěděním, v horších pak lupy nebo dokonce vyrážkou.

Tenzidy bývají také součástí řady běžně prodávaných zubních past a při jejich použití mohou zvyšovat výskyt aft u lidí, kteří jsou na ně náchylní. Pokud tedy opakovaně trpíte tímto problémem, nemusí být chyba pouze v samotném nedostatku vitamínu B nebo vaší zhoršené imunitě, ale i v tak nenápadném kosmetickém produktu, jako je obyčejná zubní pasta. Poradit se složením takovéto kosmetiky by vám měl každý lékárník, prodavač ve specializované prodejně nebo také zubař.

Fotolia_36702058_XS

 

      Co tenzidy v kosmetice                      umí          

Jak nám mohou tenzidy v    kosmetice škodit

+ vytvoří bohatou pěnu

+tím dodat pocit čistoty

- mohou dráždit pokožku

- způsobit její vysušení

- vyvolat tvorbu aftů v ústech

Silikony v kosmetice mohou škodit i pomáhat

Další látkou, která je zejména na různých webech o kráse a zdraví velmi diskutovaná, jsou silikony v kosmetice (neboli polysiloxany). Jedná se o jedny z „nejmladších“ kosmetických přísad, které se připravují synteticky a tvoří jednu ze základních složek většiny šamponů, stylingových přípravků, ale také pleťových krémů nebo dekorativní kosmetiky. Na rozdíl od tenzidů, které nám mají zaručit pěnu, hlavní úkol silikonů v kosmetice je povrch vyhladit.

Výrobci kosmetiky je přidávají do vlasových přípravků, aby uhladily povrch vlasu a zajistily nám tím v první řadě jejich hladké rozčesání, v druhé pak pocit zdravých, lesklých a neporušených vlasů. V krémech a jiných přípravcích pleťové kosmetiky pak svým uživatelům zajišťují pocit hebké a hladké pokožky. Z dekorativní kosmetiky, do které bývají průmyslově přidávány silikony, můžeme jmenovat korektory, makeupy či báze pod ně, které mají za úkol vyplnit drobné vrásky a póry tak, aby nebyly příliš vidět.

Fotolia_14236100_XS

Vedle toho, že nás silikony v kosmetice dělají krásnější, mohou nám v určitých případech život také znepříjemnit. Podle některých názorů například není dobré jejich dlouhodobé používání přímo na pokožku hlavy. Mohou totiž způsobit její zvýšené maštění nebo v jiných případech zase ucpání, které může zapříčinit zvýšené padání vlasů. Také pokud jsou součástí pleťové či dekorativní kosmetiky, mohou způsobit nadměrné zanášení pleti, ucpání pórů a tvorbu nepříjemných pupínků.

A jak poznáme silikony v kosmetice?

Přestože silikonů v kosmetice existuje celá řada a jejich názvy jsou pro běžného spotřebitele – nechemika poměrně složité, to, že konkrétní výrobek silikon obsahuje, poznáme jednoduše podle koncovek jednotlivých látek ve složení.

 

Názvy silikonů končí na:

- cone

- thicone

- thiconol

- siloxane

- silane

Podobně jako silikony funguje v kosmetice také kolagen. Ten má rovněž vyhlazovací vlastnost pro pokožku i vlasy. Obdobně jako u silikonů v kosmetice však může dojít k nežádoucímu efektu, kdy se pokožka zanese a naše kůže „nemůže dýchat“. 

Co silikony umí

 Jak nám mohou škodit

+ vyhlazení povrchu vlasu nebo pokožky

+ ty tak vypadají zdravější a bez chyby

- postupné ucpání povrchu kůže

- následné zanášení pokožky

- slábnutí a padání vlasů

Alkohol na pleť – kdy ano a kdy ne 

Kosmetickou přísadou, jejíž přítomnost v produktech také není špatné sledovat, je alkohol. Přípravky s jeho obsahem byly dříve hojně předepisovány kožními lékaři na léčení různých neduhů spojených s velmi mastnou pletí, jako například akné. A to kvůli schopnosti vysušení pokožky, kterou alkohol má. V současné době se od tohoto trendu však již upouští, neboť při dlouhodobém plošném použití na pokožku pleť sice odmastí, ale v takové míře, že soustavné odmašťování vede ke stále větší a větší produkci vlastních kožních tuků a efekt je tak opačný. Pokožka se tak na jedné straně čím dál více vysušuje a následně zase více a více mastí, což je nepřirozené.

Z běžně prodávaných kosmetických přípravků alkohol obsahují například některá pleťová tonika, jejichž funkci lze ale nahradit jejich variantami bez alkoholu, které jsou dnes již velmi snadno dostupné v každé drogerii. Alkohol v pleťové kosmetice je tedy vhodný spíše pro občasné a hlavně lokální použití pouze na postižená místa (pupínky), která je však v dalších fázích procesu léčby třeba dostatečně hydratovat. Tím dojde k zamezení tvorby trvalých následků v podobě nevzhledných jizviček. 

Alkohol v kosmetice NE

Alkohol v kosmetice ANO

- ve vysoké koncentraci

- na celý obličej

- každý den

+ pouze na postižená místa

+ ne pravidelně

Každému vyhovuje něco jiného 

Každý člověk je však originál a každé kůži či vlasům vyhovuje něco jiného, a tedy i jiná vlasová, pleťová nebo dekorativní kosmetika. Proto nezbývá, než vyzkoušet, co je vhodné právě pro ty vaše. Vždy je potřeba sledovat, co „sedí“ právě vašemu tělu. Pokud zjistíte, že vám výrobek, ať koupený v drogerii nebo čistě přírodní, nevyhovuje a způsobuje vám problémy, netrapte se zbytečně s jeho používáním. Zároveň ale nemusíte kosmetiku v takovém případě automaticky vyhazovat do koše. Je totiž možné, že někomu z vašeho okolí vyhovovat bude. To však pouze v případě, že výrobek není prošlý nebo zkažený. Jak tedy zacházet s kosmetikou, kterou jsme si už pořídili a používáme ji, tak, aby nám neuškodila na zdraví?

Pozor také na stáří kosmetiky

Pokud už kosmetiku jakéhokoli druhu máme doma, je třeba sledovat také její stáří. Obrazně řečeno, prošlý krém nám může uškodit stejně, jako prošlý paralen. Toto tvrzení je samozřejmě lehce nadnesené, nicméně stáří kosmetických přípravků bývá často podceňováno.

Přitom je důležité zejména u kosmetiky už otevřené a té, které přijde do dlouhodobějšího kontaktu s pokožkou, jako je tomu například u různých krémů nebo pleťových masek. Nejcitlivější je v tohoto hlediska pokožka na obličeji, na které se neduhy z prošlé kosmetiky projeví nejčastěji a nejrychleji. A to v podobě nepříjemného pálení, svědění, nebo hůře vyrážek či ekzémů.

logo expiraceSledování data spotřeby kosmetiky, tzv. expirace, přitom není nijak složité, obsahují jej všechny běžně prodávané výrobky. U některých je doplněno ještě o obrázek s číslem znázorňujícím, do kolika měsíců od otevření je dobré výrobek spotřebovat. Pokud si však vyrábíme kosmetiku sami, je třeba si vždy buď pamatovat, jaké ingredience jsme do daného produktu domácí kosmetiky použili a znát jejich trvanlivost, případně se řídit vlastním citem. Nic se však nemá přehánět, takže s odbytím půlnoci po datu minimální trvanlivosti zubní pastu házet do koše přímo nemusíme, ale pět let prošlý oční krém nebude pro zdraví vaší pokožky nejspíš to pravé. 

Co sledovat:

 • datum doporučené spotřeby

 • jak dlouho máme doma výrobek otevřený

 • jestli produkt nemění barvu, skupenství nebo vůni

I způsob skladování kosmetiky je důležitý

Ruku v ruce se stářím kosmetiky jde také způsob jejího skladování, který má na výdrž, kvalitu a tím pádem i na naše zdraví také velký vliv. „Skladujte v chladu, suchu a temnu“ není jen otřepaná fráze, ale v případě kosmetiky poučka docela na místě. A to zejména u těch přípravků, které přijdou do přímého kontaktu s pokožkou, zvláště pak tou nejcitlivější, na obličeji. Většinu kosmetiky bychom proto měli ukládat spíše do chladnějších částí bytu, mimo přímý dopad slunečních paprsků a hlavně co nejdál od topení.

Kosmetice nesvědčí také přílišná vlhkost, a proto není vhodné suché (například pudrové) přípravky dlouhodobě skladovat ani v koupelně, pokud nemáme místnost dobře odvětranou. U méně trvanlivých výrobků, jako je čerstvá přírodní kosmetika, nic nezkazíme ukládáním přímo v lednici. Stejně tak je tomu u výrobků, které máme v zásobě, nebo je používáme jednou za čas. Nejvíce náchylné na teplotu jsou opět krémy, tělová mléka, tekuté dekorativní přípravky nebo i balzámy na rty. Na všechny produkty, které obsahují tuky nebo oleje, je tedy dobré dávat větší pozor, protože se mohou velmi rychle kazit, vystavíme – li si je například na stůl u okna, na který praží celý den slunce. 

Kam ukládat kosmetiku

 Kam raději NEukládat kosmetiku

+ chladnější kout místnosti

+ ideálně v krabici nebo skříňce

+ zásoby a méně trvanlivá kosmetika v lednici

- u topení

- na přímém slunci (u okna)

- suché výrobky ve vlhké koupelně

Diskuse k článku

 • Kylianka R.

  16:04 26. 2. 2013 0
  Nedavno se mi zkazil cistici oblicejovy olej. Pekny hnus, od te doby si na kosmetiku davam vic pozor a choulostice veci nekdy schovavam i do lednicky.
 • Bára

  07:41 21. 2. 2013 0
  Už asi dva roky používám zásadně šampony bez silikonů a když semtam použiju nějaký se SLS nebo SLES, do druhého dne mě většinou překvapí lupy.. Doporučuju všem dávat na složení některých výrobků pozor.

Zdraví a krása

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fun...

Láska a vztahy

Sexuální abstinence: Lze v ní hledat i výhody?

Sexuální abstinence je téma, na které má společnost stále rozporuplné názory. V podstatě i vědečtí pracovníci stále tápou nad tím, zda je vlastně přínosná, či nikoliv. Nejnovější poznatky však hovoří jasně. „Ce...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?

Květinou řekneš vše, praví jisté přísloví. A stejně tak i květinový horoskop 2021 odtajní mnoho nejen z vaší povahy, ale také to, co vás čeká. Rok 2021 bude v mnoha ohledech náročný, ale každá květina si dokáže...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Jak na umělý odchov koťat bez kočičí mámy?

Občas se může stát, že kočičí máma odmítá po porodu svá koťata anebo v nejhorším případě zemře. V takovém případě je nutné postarat se co nejlépe o malá koťata, která jsou v ohrožení života. Kočičí mámu potřebu...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…