Dentální hygiena udržuje chrup zdravý a krásný.

Dentální hygiena by neměla být podceňovaná. Víte, jak si správně čistit zuby?

Dentální hygiena je pojem, pod kterým si lze představit buď návštěvu odborníka, který vám kompletně vyčistí chrup, nebo standardní péči o zuby. Tak jako tak, obojí je velice důležité a mělo by být určitou samozřejmostí. Málokdo však dentální hygienistky a hygienisty navštěvuje a mnoho lidí také vlastně netuší, jak si správně chrup čistit.

Právě dentální hygiena zprostředkovaná odborníkem může mnohému naučit. Hygienistka, či hygienista vám nejen odstraní zubní kámen, ale naučí vás efektivněji používat jak klasický zubní kartáček, mezizubní kartáčky, tak i zubní nit a takzvaný sólo kartáček.

Dentální hygiena v prvním kroku

Pakliže si nejste jistí, zda vaše dentální hygiena je skutečně správná, vyhledejte si nejbližší kliniku, ve které své služby poskytuje dentální hygienistka, nebo hygienista. Tento krok by měl být tím hlavním, v případě, že chcete o své zuby dobře pečovat. Ošetření stojí zpravidla kolem 1000 korun, dlouhé je asi hodinu a je v něm zahrnuté odstranění zubního kamene, kontrola stavu dásní a případný nácvik správného čištění chrupu (odborník doporučí vhodnou šířku mezizubních kartáčků, tvrdost klasického kartáčku či druh zubní pasty). Pečlivý zdravotnický pracovník ošetří všechny mezizubní prostory tupou sondou (kyretou) a někdy i ultrazvukem. Z ordinace byste tedy měli odcházet s pocitem dokonale čistého chrupu. Hygienistka, či hygienista vás také upozorní na možné problémy s určitými úseky dásní a pokud se bude domnívat, že máte někde kaz, doporučí vám návštěvu stomatologa. Vhodné je dentální hygienu absolvovat pokaždé, než půjdete na preventivní zubní kontrolu.

Čtěte také:

Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Dentální hygiena je v druhém kroku zcela na vás

Dentální hygiena je sice velmi příznivá pro všechny pacienty, avšak nelze se omezovat jen na péči odborníka. Vše začíná a končí u vás. Dentální hygienistka, či hygienista pouze doporučí, jak a čím si čistit zuby, avšak v konečném důsledku je jen vaší zodpovědností, jak se k tomu postavíte. Zdravý chrup je zásadní nejen z estetického hlediska, ale především z nutričního (umožňuje konzumovat hodnotné pokrmy).

dentální hygiena je důležitá

Dentální hygiena v domácích podmínkách: Jaké pomůcky existují a jak je používat?

Aby byla dentální hygiena prováděná v domácích podmínkách opravdu účinná, měli byste si převzít praktické poznatky právě z ordinace dentální hygienistky/hygienisty. Vezměme si to tedy po pořádku. Jak, čím a kdy chrup čistit?

  1. Vyberte správný kartáček na zuby: dentální hygienistky/hygienisti často radí, aby měl příslušný kartáček co nejvíce štětin, menší hlavici a nebyl příliš tvrdý. Na trhu je k dispozici mnoho produktů a každému vyhovuje něco jiného. Rozhodně nevybírejte kartáček, který bude připomínat spíš „rýžák“. Mohli byste si poškodit snadno i dásně. Volte zlatou střední cestu. Oblíbenou značkou bývá například Curaprox. Vhodný je buď měkký (označení 5460), nebo střední (označení 3960).
  2. Chrup si čistěte minimálně dvě minuty a kartáček držte pod úhlem 45 stupňů: aby byla vaše dentální hygiena dokonalá, měli byste jí věnovat alespoň dvě minuty svého času, a to jak ráno, tak i večer. Kartáček držte mírně nakloněný, jeho štětiny se dotýkají z části zubu a z části i dásně. Neopomeňte také očistu vnitřních a postranních plošek chrupu.
  3. Pečujte rovněž o své mezizubní prostory: právě návštěva dentální hygienistky/hygienisty vám napomůže k tomu, vybrat si správnou velikost mezizubního kartáčku, který je také nezbytný při očistě chrupu. Klasický kartáček se totiž do prostor mezi zuby nedostane, proto v těchto místech uplývá plak, z kterého se vlivem působení bakterií může rozvinout i zubní kaz, nebo zánět dásní. Vhodné jsou kromě mezizubních kartáčků i zubní nitě a párátka.
  4. Používejte vhodnou zubní pastu: není zcela nezbytné používat produkty, které obsahují fluor. Zejména děti by se pastám s vysokým obsahem fluoru měly vyhnout. Řada odborníků doporučuje zubní pasty s takzvaným přírodním sladidlem xylitolem, který zabraňuje růstu bakterií.
  5. Jak je to se škrabkami na jazyk a ústními vodami? V neposlední řadě je důkladná dentální hygiena spojovaná i s použitím škrabky na jazyk a ústní vodou. Oba produkty mohou výrazně pomoci k odstranění škodlivých bakterií v ústech, které způsobují tvorbu kazu. Jsou tedy doporučované jako žádoucí doplňky při ústní hygieně.

Pokud se budete řídit těmito základními zásadami, bude vaše dentální hygiena perfektní a váš úsměv neodolatelný. Myslete také na pravidelné kontrolní prohlídky u svého stomatologa (1x za půl roku), které můžete spojit s návštěvou již zmíněné hygienistky/hygienisty.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Gabriela Richtrová: výroba mýdel a přírodní kosmetiky
Zdravý životní styl a kvalitní…
Blanka Krčálová
Firma Pohlazenizesumavy.cz je internetový prodej…
STYL, družstvo pro chemickou výrobu: specialista na bytovou chemii
STYL, družstvo pro chemickou výrobu je největším českým…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.