Bolesti zubů a onemocnění dutiny ústní

Bolesti zubů a onemocnění dutiny ústní

Stav a zdraví dutiny ústní a zubů je nám dán do jisté míry genetickou informací od našich rodičů, z další části ji však správnou péčí, přístupem, prevencí a životním stylem můžeme ovlivnit my sami.

Čtěte také:

Zubní kaz

Zubní kaz a bolest zubů

Zřejmě nejčastější příčinou bolestí zubů bývá vznik zubního kazu a jeho další komplikace. O zubním kazu hovoříme tehdy, když došlo k napadení nejen skloviny, ale i k napadení zuboviny. Jedná se v podstatě o infekci zubu, která je způsobena bakteriemi.

Zubní kaz je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. K proniknutí bakterií do zuboviny může docházet z několika důvodů. Jedním z nich může být nedostatečná ústní hygiena. V případě chybějící ústní hygieny a čistění zubů, či špatné techniky čištění dochází následně ke vzniku plaku, tedy povlaku na sklovině zubu. Dlouhodobým působením pak plak narušuje sklovinu zubu a způsobuje bolesti. V případě vzniku zubního kazu roli hraje i skladba našeho jídelníčku. Některé potraviny, především pak cukry a škroby, se přeměňují na kyseliny, které mohou způsobit demineralizaci zubu, což vede k jeho poškození a vzniku kazu. Dědičná dispozice ke vzniku těchto obtíží je rovněž nezanedbatelná. Následkem úrazu a porušení zubu, či jeho uštípnutí, může rovněž dojít k narušení zubní skloviny, to může vést k dalším komplikacím, včetně vzniku kazu.

Zubní kámen

Jedná se o ztvrdlý plak, který běžným čištěním zubů již nelze odstranit. K hromadění plaku dochází obvykle na takových místech, která jsou při čištění zubů kartáčkem nebo dentální nití hůře dostupná. Hromaděním zubního plaku pak vzniká zubní kámen, který je odstranitelný již jen zásahem zubního lékaře či dentálního hygienisty. Zubní kámen se pak odstraňuje mechanicky či ultrazvukem. Jednou z modernějších možností jeho odstranění je tzv. airpolishing. Jedná se o použití speciální zubní pasty, která vyhladí zuby a zpomalí usazování plaku, tím tedy vzniku zubního kamene.

stomatolog

Extrakce zubu 

Extrakce zubu neboli laicky řečeno vytržení zubu je běžným stomatologickým výkonem, avšak je strašákem mnohých pacientů. K extrakci zubu se přistupuje v případě, že všechny ostatní metody léčby selhaly a zachování zubu není nadále možné. Takovými důvody bývají silné poškození zubu zubním kamenem, ulomení zubu, zlomení kořene zubu a pokročilé parodontózní změny.

Vcelku běžné jsou extrakce osmiček neboli zubů moudrosti, které by při jejich zachování mohly působit celou řadu jiných obtíží. U většiny lidí totiž nedojde k dokonalému prořezání zubů moudrosti. Tyto zuby pak zůstávají zcela nebo částečně skryty pod sliznicí, což vede k jejich zvýšené kazivosti. Mnohdy jsou také tyto zuby nevýhodně skloněny a svým růstem ohrožují okolní zuby a kost. Co se týká zubů moudrosti v dolní čelisti, tak ty  jsou v naprosté většině případů zdrojem zánětlivých potíží a tím pádem následně i zdrojem infekcí. Negativně mohou ovlivňovat orální zdraví a rovněž představovat zátěž pro imunitní systém a celkový zdravotní stav organismu člověka. Jedinou efektivní léčbou, a také možností, jak problémům předejít, je odstranění těchto zubů.

Jak zákrok probíhá?

Před zahájením samotné extrakce zubu je pacientovi aplikována místní anestezie. K extrakci se užívají kleště nebo páky, v případě extrakce zubů moudrosti se také obvykle přistupuje k naříznutí tkáně. To, jak bude samotné vytržení zubu probíhat, záleží na posouzení lékaře, který bere v úvahu uložení zubu a stav okolních zubů a tkání. Samotné extrakci zubu předchází kompletní stomatologické vyšetření a zvážení zdravotního stavu pacienta. V úvahu se berou především onemocnění cukrovkou, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a poruchy srážlivosti krve. Co se týká samotného zákroku, pak se užívá místní (lokální) znecitlivění, neboli anestezie, v některých ordinacích nabízí i anestezii kompletní. Po aplikaci anestezie by pacient neměl pociťovat bolest, vnímá však tlak a někdy i nepříjemné pocity v místě provádění zákroku. Anestezie funguje ještě po dobu dalších dvou až tří hodin po aplikaci. V této době by ošetřovaný neměl vůbec jíst a ani pít teplé nápoje.

zub moudrostiK zmírnění dalších bolestí je vhodné přikládání obkladů a případně užití analgetik. Jakékoliv výplachy úst nejsou po vytržení zubu vhodné. Vyvarujte se také kouření a fyzické zátěži po vytržení zubu. Při čistění zubů je vhodné dbát zvýšené opatrnosti v místě zákroku a v případě jakýchkoliv komplikací kontaktovat lékaře, který doporučí další postup.  

Pro zkrácení doby hojení po vytržení zubu lze doporučit aplikaci růstových faktorů, které se podílí na rychlé regeneraci a podpoří bezbolestný a bezproblémový pooperační stav. Růstové faktory se získávají z malého množství krve pacienta. Nejvíce jsou obsaženy v krevních destičkách. Po přípravě se jednotlivé frakce růstových faktorů aplikují do operované oblasti.

Po výkonu extrakce zubu může dojít ke vzniku různě velikého otoku tváře a také hematomu ve tváři pacienta. Operovanou oblast je pro zmírnění obtíží vhodné následně chladit, nejlépe pak speciálním gelovým sáčkem, ochlazeným prve v mrazáku ledničky. Čím menší otok po extrakci vznikne, tím rychleji obvykle probíhá následné hojení rány.

Bolesti zubů v těhotenství

Změnami hormonální činnosti dochází k bolestem zubů v těhotenství častěji. Náchylnost ke vzniku zubního kazu je v těhotenství také vyšší. Krom toho těhotné ženy častěji trpí zánětem dásní. V průběhu těhotenství by ženy měly zubní hygieně a celkovému ošetření zubů věnovat zvýšenou pozornost. Důležitá je skladba jejich jídelníčku a užívání vhodných potravinových doplňků. V období růstu plodu je nutné zajistit dostatečný příjem minerálů a vitamínů v potravě a v rámci potravinových doplňků. Především je třeba se zaměřit na vápník, fluor, vitamín A a D, vitamíny skupiny B a vitamín C.

Paradentóza

Paradentóza je velmi častou a obvykle se vyskytující infekcí, která je způsobena bakteriemi usazujícími se na dásních a zubech. Bolestivé záněty nejprve napadají dásně a posléze se šíří i na závěsný aparát.  Zánět dásní probíhá v několika stádiích.

Stádium

Charakteristika

Projevy

První

Počáteční stádium, mírný otok

Občasné krvácení z dásní při čištění zubů a jídle

Druhé

Rozvinutý zánět

Bolest a brnění dásní, obnažují se zubní krčky, rozestupování zubů, zápach z úst

Třetí

Uvolňování a vypadávání zubů

Objevuje se ustupování čelistní kosti vlivem zánětu, bakterie jsou roznášeny po celém těle a způsobují další komplikace

 

Neléčená paradentóza vede ke ztrátě zubů!

Příčin vzniku zánětu dásní je hned několik. Jsou jimi především:

 • genetická predispozice
 • nesprávná ústní hygiena
 • špatná skladba jídelníčku
 • poruchy zažívání a látkové výměny
 • opakované stresy a úzkostné stavy
 • oslabený imunitní systém
 • nadměrné užívání alkoholu a nikotinu
 • neléčené zubní kazy a zubní kámen

Bruxismus – skřípání zubů

Skřípání zubů je stav, kdy u člověka mimoděk dochází k zatínání a přetěžování zubů v době, kdy nedochází k rozmělňování potravy. Jedná se o podvědomé chování, které je zhruba stejně rozšířené, jako chrápání ve spánku. Většina lidí, kteří bruxismem trpí, si tento stav ani neuvědomuje, protože k němu dochází převážně ve spánku. Noční bruxismus je zlozvyk, kterému nejsme schopni vůlí zabránit. K hlavním příčinám mimoděčného skřípání zubů patří stres, potlačovaný hněv, úzkost a frustrace. Tyto obtíže nadále zhoršuje a stupňuje také užívání a nadužívání alkoholu.

Příznaky a obtíže, které bruxismus provázejí, jsou bolesti v oblasti čelistního kloubu, bolestivost a citlivost žvýkacího svalstva, zvýšená citlivost zubů na podněty tepla a sladkosti, slanosti, případně kyselosti přijímané potravy. Skřípání zuby je nebezpečné v tom, že může silně poškodit chrup dotyčného. Může také dojít k nevratným změnám v oblasti čelistního kloubu a přilehlých tkání.

Bruxismus je často pozorovatelným jevem u dětí s infekčním onemocněním. U dětí po odeznění potíží většinou tento jev samovolně mizí. U osob, u kterých se bruxismus objevuje pravidelně a je chronickým jevem, se přistupuje k léčbě a mírnění obtíží za pomoci umělohmotných mezizubních dlah a prostřednictvím léků uvolňujících svalstvo. Ke zmírnění takovýchto obtíží často pomáhá také relaxace a různá uvolňovací cvičení.

Halitóza neboli zápach z úst

zápach z ústZápach z úst je nepříjemným problémem pro člověka samotného i pro jeho okolí. Příčin zápachu z úst může být velké množství a není jím jen špatná ústní hygiena. Příčinou mohou být některé potraviny s intenzivním aroma (česnek, cibule), požívání alkoholu, kouření, nedostatečný příjem tekutin, infekce dutiny ústní a nosní dutiny, zánět mandlí, různé střevní a žaludeční potíže, onemocnění jater a selhávání ledvin.

Pokud chcete předejít zápachu z úst, čistěte si minimálně dvakrát denně nejen zuby, ale i jazyk. Používejte ústní vody a to hlavně po jídle. Dodržujte pravidelný pitný režim a vyhněte se aromatickým jídlům. Je možné užívat také různé přípravky určené k dezinfekci dutiny ústní. Z přírodních prostředků pomáhá žvýkání anýzu, čerstvé petržele, kmínu, nebo čerstvé máty. Účinný je také výplach úst extraktem z magnólie, nebo černým čajem.

Afty v ústech

Ačkoliv se nejedná o vážné onemocnění, je výskyt aft v dutině ústní příčinou nepříjemných stavů, obvyklá je také jejich velká bolestivost. Tyto drobné vřídky bílé či nažloutlé barvy s červeným lemem se mohou objevovat na jazyku, dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváří. Afty se objevují zcela náhle a většinou zmizí během jednoho až tří týdnů. Jejich vznik může být podmíněn stresem, který vyvolá přehnanou imunitní reakci organismu a ten potom na bakterie, které se normálně v dutině ústní vyskytují, reaguje přehnaně.

Objevit se mohou afty i z jiných příčin, kterými může být například ulomený zub nebo špatně sedící zubní protéza. Nelze vyloučit ani jejich virový původ vzniku. Někdy se vyvolávajícím faktorem může stát i nezvykle kořeněný pokrm či citrusové plody, rajčata, papriky a slané bramborové lupínky. Trpíte-li obtížemi s afty, pak byste měli užívat multivitaminové a minerální přípravky. Dalšími doporučenými doplňky jsou vitamin C, ten pomáhá hojení sliznic a užívání B-komplexu.

Diskuse k článku

 • Janule

  12:07 29. 8. 2013 0
  Neznám nic horšího než je bolest zubů. Když mu rostly 8čky tak jsme sténala bolesti dva dny a to dnem i nocí. Bývalá doktorka navíc byla dost nedbalá a jednu plombu dělala i 2x a to po dvou týdnech zase vyletěla. Pokud máte podobný problém tak si zajděte k soukromému zubaři.
 • Romana K.

  16:32 13. 3. 2013 0
  Mně na rychlé hojení aft pomáhají "cucací" bonbony na bolest v krku. Stačí si vzít ráno jeden a pusa se mi krásně vydezinfikuje a afty mizí rychlostí blesku.

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 09. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 18. 09. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 09. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 09. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 09. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je úplněk. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se umělecké…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 09. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 09. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Vřes je hezkou podzimní dekorací, ale i účinnou léčivkou na revma

Vřes je odolná a houževnatá bylina, která se velmi často využívá do podzimních dekorací. Vřes je oblíbený, nenáročný a hlavně vydrží. V minulosti se dokonce věřilo, že vřes pomáhá obydlí chránit proti zlým silá...

Důvěra ve vztahu je důležitá. Jak ji efektivně vybudovat?

Důvěra ve vztahu je jakýmsi základním pilířem. Bez ní není možné, aby partnerství správně fungovalo. Zjednodušeně řečeno, jedná se o loajalitu vašeho protějšku vůči vám a naopak. Důvěra znamená zachování osobní...

Dlouhodobý stres a jeho vliv na tělo i duši

Dlouhodobý stres anebo také jinak řečeno chronický, je pro tělo i duši oproti tomu krátkodobému škodlivý. Může tedy negativně ovlivnit celý váš život. I přesto, že je lidský organismus stavěný na odolnost vůči ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

S některými zvyky vašeho psa nic nenaděláte. Třeba, že se vždycky vyválí v té nejméně voňavé kaluži, nebo že si ke hře vybere vaše nejoblíbenější boty. Co ale můžete ovlivnit, je způsob jeho stravování. Ne nada...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Domácí výroba květináčů vás bude bavit. Co vše potřebujete a jak postupovat?

Domácí výroba květináčů nadchne každého kutila. Díky ní vytvoříte velice originální kousky, které skvěle vyzdobí vaši zahradu anebo interiér domu. Použít můžete k výrobě téměř nepřeberné množství materiálů.

Kdo řekl, že chystat svatbu je zábava???!!

Tak já ti nevim. Všechny ženský se těšej jako malý na to, až si voblíknou ty bílý šaty a vezme si je jejich životní láska. Jenže to, co tomu předchází, je tak trochu psycho. Teda aspoň pro mě. Já jsem člověk, kterej má rád svůj klid... a tohle mě tedy vytáčí. Jsem pořád jenom ve stresu poslední měsíc a už mě to začíná, pardón za to slovo - srát!