Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Kopr je voňavá bylinka, která přináší do jídla svěžest a výraznou chuť. Kopr je u nás ceněný už po staletí, vyniká v chuti, vůni i účincích na naše zdraví. Pozitivně působí na zažívání a v kuchyni má své místo zejména při zavařování okurek nebo vaření koprové omáčky. Skvěle se ale hodí k rybám, drůbežímu masu, houbám, vejcím, zapékaným bramborám, do salátů, polévek, dipů, pomazánek. Perfektně poslouží také při grilování.

Čtěte také:

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kopr je bohatý na vitamin C a provitamin A. V semenech bylinky najdeme vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Při přípravě koprových jídel, ať už polévek nebo smetanové omáčky, je důležité přidat nasekanou koprovou nať až na samotném konci vaření, aby si bylinka zachovala cenné minerály a vitaminy.

Kopr měl v kuchyni své místo už ve starověkém Říme, Egyptě a Řecku. Dodnes kopr neodmyslitelně patří ke skandinávské, balkánské a severoafrické kuchyni. Podle historických pramenů byl dokonce velmi ceněná bylinka na hostinách Karla Velikého. Ten nařídil pěstování kopru kvůli jeho blahodárným léčebným účinkům.

Kopr a jeho léčivé účinky

Význam má především při léčbě žaludku. Bylinka má příznivý vliv na trávení, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání. Pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti. Dopřát by si jej měly i kojící matky, protože kopr podporuje tvorbu mateřského mléka a je příznivý také pro kojence.  

Jak kopr skladovat a konzervovat?

Kopr na zahrádkách roste od června do srpna, nať si ale můžete uchovat po celý rok. Bylinka nemá velké nároky na pěstování, nepotřebuje speciální půdu a daří se mu také v květináči. Důležitý je pouze dostatek vody. Kopr vyroste až do výšky jednoho metru. Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať.

Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.

Co uvařit z kopru?

Babiččina koprová omáčka – recept

Co budeme potřebovat?

2 svazky čerstvého kopru

3 lžíce sádla nebo másla

3 lžíce hladké mouky

300 ml hovězího vývaru

300 ml mléka

150 ml smetany ke šlehání

ocet

cukr

sůl

Jak budeme postupovat?

V hrnci si rozehřejeme sádlo nebo máslo. Přisypeme hladkou mouku, důkladně promícháme a připravíme jíšku. Vlijeme horký vývar a důkladně rozmícháme. Pomalu přiléváme mléko. Omáčku přivedeme k varu. Osolíme, podle chuti přidáme cukr a ocet. Nakonec vmícháme do omáčky najemno nasekaný kopr. Potom už nevaříme.

kopr

Kulajda – recept

Co budeme potřebovat?

1 velká hrst mražených hub

1 cibule

2 stroužky česneku

2 brambory

1 kelímek smetany ke šlehání

2 svazky čerstvého kopru

2 lžíce sádla

1 lžíce hladké mouky

sůl

bobkový list

nové koření

kmín

Jak budeme postupovat?

V hrnci rozehřejeme sádlo, na kterém orestujeme najemno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme rozmrazené houby a asi 5 minut je dusíme. Poté zaprášíme hladkou moukou a za stálého míchání restujeme asi 1 minutu. Zalejeme vodou, přidáme oloupané brambory nakrájené na kostky, bobkový list, kmín, nové koření a sůl. Přivedeme k varu a na jemném ohni vaříme do změknutí brambor. Trvá to asi 15 minut. Kopr si mezitím očistíme a nasekáme najemno. Z polévky vytáhneme bobkový list a nové koření. Přilejeme smetanu, prošlehané vejce. Dochutíme solí, octem a cukrem. Na závěr do polévky zamícháme nasekaný kopr.

Koprový dip – recept

Co budeme potřebovat?

1 kelímek zakysané smetany

50 ml smetany ke šlehání

2 lžíce majonézy

čerstvý kopr

citronová šťáva

sůl

Jak budeme postupovat?

Smícháme zakysanou smetanu s majonézou a smetanou ke šlehání. Osolíme, zakápneme citronovou šťávou a nakonec vmícháme jemně nasekaný kopr.

Autor článku: Klára Hanačíková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 04. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Chtěl jsem se optat jestli nevíte jak mám postupovat když mám narkolepsií s kataplexií,jestli se toho mohu zba...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...

Jarní očistná hladovka

Já jsem procházela takouvou očistnou kůrou 2 celé týdny, kdy jsem nejedla maso, ani mlék...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Je libo nejsilnější afrodiziakum? Škornice šípolistá pomůže mužům i ženám

Škornice je bylinou, kterou už po staletí uznává tradiční čínská medicína. Využívá se především jako afrodiziakum. Tedy zejména pro povzbuzení libida nebo jako přírodní lék na erektilní dysfunkci. Umí toho však...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.