Vliv Měsíce na zahradu

Vliv Měsíce na růst a zrání rostlin je velmi významný. Na naše tělo nejvíce působí fáze Měsíce (ubývající, přibývající, úplněk a novoluní), na rostliny má však vliv také síla Měsíce. Ta může být buď stoupající (stoupající Měsíc) nebo klesající (klesající Měsíc). Síla Měsíce nemá nic společného s fázemi Měsíce, přesto se obojí může překrývat a ovlivňovat.

Stoupající síla Měsíce (Vzestupný měsíc)

Stoupající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci). Toto se nemění. Pokud tedy  Měsíc právě prochází znamením Vodnáře, znamená to, že je stoupající, tedy že má stoupající sílu. Je to síla zimy a jara, znamená pozvolné přibývání, expanzi a rozkvět. Je to čas sklizně, v rostlinách stoupají šťávy nahoru, zelenina a ovoce jsou obzvlášť sťavnaté, daří se více nadzemním částem rostlin. Vhodné dny pro hnojení na list a postřiky, řezání, zastřihávání a sklízení.

Klesající síla Měsíce (Sestupný měsíc)

Klesající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec). Je to síla léta a podzimu a znamená zralost, sklizeň všeho, co roste pod zemí, zánik, odpočinek. Je to čas pro sázení a přesazování, šťávy v rostlinách se stahují dolů, nastává podpora tvorby kořenů. Vhodné dny pro hnojení ke kořenům.

Blíženci a Střelec jsou přechodová znamení, ve kterých stoupající a klesající síly mění směr.

Rostliny i půda se stejně jako my nadechují (přibývající Měsíc, příliv) a vydechují (ubývající Měsíc, odliv).

Přibývající Měsíc

V přibývajícím Měsíci síla stoupá, šťávy jdou vzhůru, rostliny je zadržují, země vydechuje. Vše nad zemí lépe a rychleji roste, sázíme vše, co rodí nad zemí. Roubujeme.

Jak se zvyšuje síla měsíčního svitu, zvyšuje se i síla rostlin, jejich odolnost vůči parazitům a chorobám. ovoce a zelenina sklizena v tomto období nám bude při konzumaci dodávat více energie. Řezané rostliny ve váze déle vydrží. Siláže a sena jsou kvalitnější, kompost je teplejší a zvířata jsou méně nervózní, když jsou kolem lidi.

Ubývající Měsíc

V ubývajícím Měsíci síla klesá, rostliny stáhnou šťávy ke kořenům, kořeny se posilují, země dobře přijímá živiny, nadechuje se. Sázíme všechno, co plodí pod zemí, prořezáváme stromy, protože z nich nevyteče míza.

Jak měsíční svit klesá, tak klesá i vitalita rostli, ale zvyšuje se jejich měrná energie. Barvy, chutě a vůně jsou intenzivnější, výraznější jsou také nutriční a léčivé vlastnosti. Tato fáze měsíce je vhodná pro uchovávání potravin. Insekticidy a fungicidy jsou účinnější.

Jednoduchá pravidla:

 • Rostliny a zeleninu, která roste nad zemí, vysazujeme  za přibývajícího Měsíce, tedy před úplňkem (jahody, rajčata, květiny..)
 • Rostliny a zeleninu, která roste pod zemí,vysazujeme za ubývajícího Měsíce, tedy po úplňku (brambory, mrkev, cibule..)

Znamení zvěrokruhu

Měli bychom dbát také na znamení Zvěrokruhu. Vůbec nejlepší čas  pro práce na zahradě je, když Měsíc prochází znamením Panny.

Ke každému znamení je přiřazen určitý živel a určitá část rostliny:

Země - Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
Oheň - Plod: Beran, Lev, Střelec
Voda - List: Rak, Štír, Ryby
Vzduch - Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář

Pokud chcete vysazovat například plodovou zeleninu (papriky, rajčata..) zvolte dny, kdy bude Měsíc procházet znamením Beran, Lev nebo Střelec a bude v přibývající fázi, jelikož papriky rostou na povrchu. Listovou zeleninu vysévejte v den listu, tedy ve dny Raka, Štíra nebo Ryb, ale v ubývajícím Měsíci. Jinak se neutvoří hlávky. Pro kořenovou zeleninu vyberte den kořene, tedy Býk, Panna, Kozoroh a ubývající Měsíc. Květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy, např.květák, brokolice, artyčoky a léčivé rostliny sázejte ve dnech květu, tj. Blíženci, Váhy, Vodnář.

Zalévejte a pracujte s vodou ve vodních znameních, s půdou pracujte v zemských znameních, ve vzdušných znameních větrejte uskladněnou úrodu ve znameních ohně nehnojte.

Růst podporují tyto znamení: Býk, Rak, Váhy, Štír, Kozoroh, Ryby

Růstu brání tyto znamení: Beran, Blíženci, Lev, Panna, Střelec, Vodnář (dny vhodné na prořezávání stromů apod.)

TIP: Brambory sázejte do tří dnů po úplňku nebo v ubývajícím Měsíci ve znameních plodu (Býk, Lev, Střelec). Rané brambory sázejte od poloviny dubna, ostatní druhy v květnu.

Vždy není možné dodržet stoprocentně všechny zásady vysazování, například kvůli počasí, ale alespoň se podívejte aby všechny vlivy nebyli zrovna proti vám.

Přízemí a odzemí

Měsíční dráha nemá tvar kružnice, ale je blízká elipse. Proto se Měsíc při svém oběhu kolem Země jednou k Zemi nejvíce přiblíží nastává tzv. přízemí (perigel) a jednou se nejvíce vzdálí odzemí (apogel). Vzdálenost v přízemí a odzemí se oběh po oběhu mění. Doba od perigea k následujícímu perigeu se nazývá anomalistický měsíc a trvá 27,55 dne.

V den přízemí je dobré se vyhnout jakékoliv práci s půdou nebo rostlinami, vliv Měsíce je v této době příliš silný. V den odzemí také na zahradě nepracujte, pro rostliny je to den klidu. Dny, kdy je odzemí,  jsou hlavně jasné a světlé, zatímco v přízemí jsou dny většinou nudné, těžké nebo deštivé. 

Kdy na škůdce:

 • Při boji proti létajícímu hmyzu využijte vlivu ubývajícího Měsíce
 • Na hmyz žijící v zemi jděte ve dnech kořene
 • Pro potírání hmyzu žijícího na povrchu země využijte Měsíc v Raku, Blížencích nebo Střelci

 

Kdy na plevel:

 • Pletí provádějte vždy za ubývajícího Měsíce, nejlépe když je Měsíc v Kozorohu

TIP: Pokud se chcete nadlouho zbavit plevele, překopejte záhon ve dnech Lva v přibývajícím Měsíci, potom v Kozorohu za ubývajícího Měsíce a potřetí ještě jednou zase za ubývajícího Měsíce.

Zvláštnost: 18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí.

Další pravidla pro práce na zahradě:

 • Přesazování rostlin provádějte za přibývajícího Měsíce, popř.za klesajícího
 • Zalévání pokojových rostlin  - ve dnech listu, ne ve dnech květu!
 • Omlazovací řez dělejte  při ubývajícím Měsíci
 • Průklest keřů a ovocných stromů - při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu
 • Očkování a roubování dřevin – přibývající Měsíc v den plodu
 • Hnojení -  za ubývajícího Měsíce, znamení vybíráme podle části rostliny, na kterou chceme hnojit. Nikdy ne ve Lvu!
 • Sklízení, uskladňování ovoce a zeleniny – stoupající Měsíc
 • Zavařování – stoupající Měsíc, ne ale v Rybách
 • Ovoce na sušení sklízet při ubývajícím Měsíci

 

TIP: Nemocné a staré rostliny a dřeviny, které už nechtějí růst, vyléčíte, když jim v ubývajícím Měsíci nebo za novoluní odříznete špičku a to těsně nad postranní větví směřující nahoru jako nová špička.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 53574x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Prosím poraďte kde najdu dny PERIGELA a APOGELA .
Děkuji. Miloš

Dobrý den,prosím o radu kdy je nejlépe nasušit seno,kdy je stabilnější slunné počasí ,aby nezplesnivělo?Děkuji

Dobrý den, slunné počasí bývá většinou ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Lva.

Dobrý den.Prosím o radu kdy vysadit jahody?

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Dobrý den ,prosím o radu.
Vzhledem k počásí mě uschly brambory,nevím kdy je vhodné sklízet ,přibývající nebo ubývající.Něco málo jsem sklidila v neděli ve lvu ,něco včera ,ale jsem se dočetla že panna je nevhodná k uskladnění .
I když nemám moc na… celý příspěvek

Dobrý den,chci se zeptat ,který den je vlastně přízemí.
Podle Vás bylo ve středu a kalendář lunární krásné paní je dnes. Každý měsíc se to rochází o den nebo dva. Podle kterého se mám řídit. Má tam chybu nemělo by se to shodovat.
Děkuji za odpověd. Hezký den.

Dobrý den, přízemí je 17.4.2015.

Dobrý den,
CHtěla bych se zeptat ,kdy sázet brambory,cibuli,mrkev .Vzhledem k počasí se nemůžu zorientovat v tabulkách.
Střelec je den plodu, ale ve znamení je psáno nevhodné sít a sázet brání růstu i když v lunárním kalendáři na dnes je to vhodné . Nebo je lepší počkat do soboty v kozorohu. Našla jsem stranky luna v zahradě ,je tam psáno možno v… celý příspěvek

Brambory sázejte v ubývajícím Měsíci (plodí pod zemí) v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Nesnesou se v sousedství s cibulí, hrachem celerem, červ.řepou a rajčaty. Naopak daří se jim vedle zelí, špenátu, koprem, křenem, fazolemi a kedlubnami.

dobrý den,chci se zeptat,kdy mám přesadit fikus benjamin..myslela jsem že když je okrasný listem tak ve dnech listu a nebo pouze ve dnech kořene?četla jsem totiž,že když se přesazuje ibišek,který je okrasný květem,tak se má sázet ve dnech květu,tak… celý příspěvek

Dobrý den, při přesazování je důležité, aby byl přibývající nebo klesající Měsíc, lépe se tvoří nové kořeny. To je při přesazování více důležité, než zda je rostlina okrasná listem nebo květem. Tím se řídíme při vysévání a sklízení bylin. Nejvhodnější na přesazování jsou dny Panny.

uvítala bych třeba nějakou tabulku pro výsevy. ve všech odstavcích se píše pouze o sázení nebo o vysazování. výsev je jen okrajově zmíněn a nepodrobně popsán. děkuji

Dobrý den, vše, co se v textu týká sázení, platí i pro výsev.

Dobrý den! chtěla bych ještě během léta v nadmořské výšce 1600 m založit malou bylinnou zahrádku přesazením rostlin z okolí. vím, že léto není pro tuto činost zrovna nejvhodnější a právě proto bych chtěla využít fáze a sílu Měsíce. Kdy bude… celý příspěvek

… všechny příspěvky

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Onyx + Karneol

Unikátní náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Perleť + Karneol

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Korál + Tyrkenit

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte