Vánoce o samotě: 7 kroků, jak je přežít

vánoce samotaVánoce o samotě nemusí být strašákem

O Vánocích se říká, že jsou to svátky rodinného klidu a času s blízkými. Co když ale na Vánoce zůstáváme sami? Pak se pro nás mohou stát spíše zdrojem smutku a špatné nálady. Přesto se můžeme postarat, abychom se na Vánoce cítili dobře. Poradíme, jak zvládnout Vánoce o samotě.

Vánoce o samotě nemusí být strašákem

Už několik měsíců před prosincem nám reklamy, obchody a dokonce i výzdoba na ulicích připomíná, že se Vánoce blíží. A často nám také říkají, jak takové Vánoce mají správně vypadat. Plný stůl jídla, pod stromečkem spousta dárku a kolem všichni naši blízcí. O to bolestivější může být představa našich Vánoc o samotě. Střet ideálu Vánoc s naší realitou může být krušná. Ale je to doopravdy tak, jak se nám svět snaží vnutit?

  • Samota umí být skličující, ale je v pořádku být sám. Různé životní etapy nám přinášejí různé situace. A každému se může stát, že stráví Vánoce o samotě. Není chyba v nás a ani to neznamená, že jsme osamocení. Pouze nemáme zrovna vhodné podmínky pro to, abychom Vánoce trávili ve společnosti jiných.
  • Ideální Vánoce neexistují. Ačkoli se nám svět snaží říci opak, na Vánoce není žádná šablona. Představa ideálního trávení Vánoc, se kterou se dnes setkáváme, je především produktem obchodů a trhu.
  • Nejsme v tom sami. Je spousta lidí, kteří jsou na Vánoce sami. A dokonce i tam, kde jsou rodiny pospolu mohou být Vánoce bolestné. Třeba kvůli silným problémům v rodině anebo nedostatku peněz na dárky. I je bombarduje onen ideál Vánoc, který nemůžou naplnit.
  • Každý svátek je stresem pro někoho jiného. Některé bolestně trápí Valentýn anebo První máj, protože nemají partnera. Jiné zase Silvestr, protože nemají přátele. Nejsme v tom sami.

Sedm roků, aby nás Vánoce o samotě nezdolaly

1/ Naplánujme si něco, co nás rozptýlí

Nemusíme sedět doma se založenýma rukama. A rozhodně nemusíme truchlit a smutnit. Zkusme naši pozornost odvézt někam jinam. Pusťme se do aktivit, které jsme odkládali a na které jsme neměli čas. Anebo si nějaké naplánujme. Nejhorší, co můžeme v této situaci udělat, je nedělat nic. Vánoce o samotě pak pro nás budou o to tísnivější.

2/ Netýrejme se

Zkusme smutek zmenšit na minimum. Vyhněme se tomu co nás stresuje. Jestli jsou to vánoční pořady v televizi, nepouštějme si je. Jsou i televizní kanály, které se vánočním tématům nevěnují. Pokud je to vánoční nabídka v obchodech, vyhýbejme se prodejnám, jak to půjde. Uvědomme si, co nejvíce spouští naše pocity samoty. A zkusme tomu zabránit. Úplně to asi nepůjde, ale částečně určitě.

3/ Udělejme si radost

Zasloužíme si cítit se dobře. Aby nás na Vánoce samota netrápila, postarejme se o sebe. Dejme si chutný zákusek, pusťme si film, napusťme vanu. Cokoli, co nám zvedne náladu.

vánoce samota starší ženaO Vánocích nezapomínejte ani na seniory

4/ Zkusme negativní zážitek změnit v pozitivní

Dělejme činnosti, ze kterých se budeme cítit dobře. Odjeďme tam, kam jsme se už dlouho chtěli podívat. Pokud rádi čteme, pusťme se do knih, na které jsme už dlouho neměli čas. Záleží na tom, co dělá radost právě nás. Oprosťme se od ideálu Vánoc a udělejme si je takové, aby nás učinili šťastnými.

5/ Vyhledejme společnost

Pokud trávíme Vánoce o samotě, můžeme se cítit zahanbeně. Není k tomu ale žádný důvod. Proto si řekněme o to, co zrovna potřebujeme. Můžeme oslovit přátele a vyrazit na kávu. Anebo se podívejme na půlnoční mši. Společnost jiných lidí nám může pomoci. Pokud nemáme možnost se s blízkými setkat, zavolejme jim. Anebo napišme email. Vzpomeňme si na staré známé a popřejme jim hezké svátky.

6/ Pomáhejme

Skvělou příležitostí, jak mohou být Vánoce o samotě dobré jak pro nás, tak pro ostatní, je dobrovolnictví. Existuje hned několik projektů, které se spouští právě na Vánoce. Odejdeme ze skvělým pocitem, že jsme někomu pomohli. A navíc nás nebude trápit samota.

7/ Přežijme

Možností, jak se přes Vánoce přenést, je i jednoduché přežívání ze dne na den. Omezme vánoční vjemy a sebelítost. Pamatujme, že Vánoce jsou krátké a za chvilku bude po všem. Stejně tak i strašák samota. Zkusme žít ze dne na den.


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

  • profil
    Renata PetříčkováOsobní rozvoj s podporou tarotových výkladů, lunárního kalendáře a cyklu celého roku
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Stačí se jen zbavit závislosti na lidech kolem nás - na těch, co nás opustili, nebo na těch, kteří právě s námi nemohou být. Bez závislosti smutek ze samoty přestane existovat. Člověk jen musí být schopen vyjít sám se sebou, srovnat si to v hlavě, že si jakýkoliv čas může vyplnit a užít i sám, a mnohdy i lépe a smysluplněji než s jinými lidmi. Je… celý příspěvek


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte