Umíte přijmout odpovědnost?

Určitě také znáte podobný scénář: právě jste s partnerem přijeli k přátelům na narozeniny a ještě než zazvoníte na jejich zvonek, zjistíte, že dárek pro oslavence jste nechali doma. Začnete se vzájemně obviňovat, koho je to chyba a házíte zodpovědnost na jeden na druhého.

Nikdo není neomylný

Každý z nás dělá chyby. Je to normální. Nikdo přeci nejsme stoprocentní. Přesto se o to neustále snažíme nebo tak chceme vypadat alespoň před okolím. Jakmile by se mohlo ukázat, že jsme my něco pokazili, ihned se snažíme najít si obětního beránka, na kterého svalíme vinu. A kdo je většinou nejblíže po ruce? Samozřejmě je to náš partner. Po slovech:  „Proč jsi ten dárek nevzal, když jsi odcházel poslední?“  je vám hned líp. Vždyť partner o dárku také věděl, jede v tom tedy s vámi a odpovědnost již není všechna na vás.

Jste samostatný člověk

Vzpamatujte se! To, že máte vedle sebe partnera, neznamená, že jste přestali být samostatným člověkem. Ještě předtím, než jste měli vztah, jste také řešili všechny věci sami a když jste udělali chybu, mohli jste nadávat jen sami sobě. Chcete vzít přátelům dárek? Tak se o to  postarejte vy, nebo alespoň zkontrolujte, jestli to udělal ten druhý. Samozřejmě, že je trochu něco jiného, pokud vám partner předem řekne, že se o dárek postará on. Tím na sebe přebírá veškerou zodpovědnost. Ale vy dobře víte, o čem je zde řeč. Obvinit druhého proto, abyste odvrátili kritiku od vlastní osoby, i přesto, že víte, že nesete stejnou vinu jako on.

Rozdělte si povinnosti

Co tedy s tím? Je dobré, pokud si dopředu rozdělíte své povinnosti. Kdo se o co postará. Toto se vyplatí například u balení věcí na dovolenou, ale také při péči o děti a celkově ve vztahu. Jeden má na starost peníze, druhý plánování výletů apod. Každému by jeho funkce měla vyhovovat. Pokud však přesto něco „zvrtáte“, smiřte se s tím a zachovejte se jako moudrý člověk, který dokáže nést svou část viny.   …a berte to pokud možno s humorem :)


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3537x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte