Přenášení v těhotenství je samo o sobě dost stresující, proto by mělo být okolí ohleduplné - neustálé vyptávání se na porod psychický tlak ještě zvýší.

Přenášení v těhotenství: Příčiny, možné komplikace a řešení

Přenášení v těhotenství je zcela určitě noční můrou mnoha žen. Je zcela logické, že nastávající maminky chtějí rodit v termínu, neboť potermínové těhotenství jim způsobuje obavy o miminko a zbytečný stres. Pojďme se tedy zasvětit do tohoto tématu, které se týká asi 4 až 14 procent žen.

Věděli jste, že naprostá většina žen rodí mezi 37. až 42. týdnem? Pokud je to po 42. týdnu, hovoříme pak o zmíněném přenášení v těhotenství. To se týká průměrově asi sedmi procent žen v populaci. Ze statistického hlediska lze ovšem říct, že četnost potermínových gravidit spíše klesá – a to je dobrá zpráva.

Jaké jsou příčiny přenášení v těhotenství

Lékaři nedokážou přesně říct, proč vlastně k přenášení v těhotenství dochází. Určitý vliv však může mít nesprávně uvedené datum poslední menstruace nebo pouhý „odhad“ data početí miminka. Jistou úlohu může hrát v potermínové graviditě i hormonální porucha týkající se placenty. Co je také důležité – přenášení v těhotenství nelze nijak předpovídat ani proti němu preventivně působit. Je to tedy buď anebo.

Čtěte také:

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Komplikace, které hrozí rodičce při přenášení v těhotenství

S přenášením v těhotenství se pojí mnoho různých rizik. A jak konkrétně ovlivní tento stav ženu? U přenášející rodičky může být porod zdlouhavější i komplikovanější a hrozí i vyšší riziko infekce, komplikované hojení či poporodní krvácení. Rodička je také vystavena zvýšenému riziku vaginálního traumatu kvůli velikosti miminka. Dvakrát pravděpodobnějším je v tomto případě i císařský řez. Proto je porod v termínu tolik žádoucí.

Komplikace, které hrozí dítěti při přenášení v těhotenství

Přenášení v těhotenství může mít neblahý vliv i na miminko v děloze. Placenta totiž začíná po termínu stárnout a tím pádem zásobuje dítě méně efektivně živinami a kyslíkem. Rovněž se může snížit objem plodové vody, tudíž hrozí dokonce stagnace váhy či hubnutí miminka. U přenášených dětí také hrozí zhoršené zásobení kyslíkem, hypoglykémie (snížená hladina cukru v krvi) a aspirace mekonia (první novorozenecké stolice) z plodové vody.

Pokud žena neporodí do 42. týdne, je zpravidla hospitalizována cca 10 dní po termínu porodu.

Jak se řeší přenášení v těhotenství?

Pakliže maminka přenáší a ocitá se v potermínovém těhotenství, bývá obvykle hospitalizována v porodnici týden až deset dní po plánovaném termínu porodu. Lékař provádí kontrolní vyšetření, která prokážou, zda je miminko v pořádku. Mezi ty nejčastější patří:

  • Ultrazvukové vyšetření: tím se zjišťuje velikost plodu i množství plodové vody. Lékař též kontroluje stav placenty.
  • Kardiotokografie: lékař díky němu sleduje pravidelnost a četnost srdečního rytmu u dítěte v děloze.
  • Zátěžový oxytocinový test a kardiotokografie: mamince bývá podána infuze s oxytocinem, který vyvolá několik kontrakcí. Během toho se sleduje kardiotokografem srdeční činnost dítěte a reakce na zátěž (porod).
  • Amnioskopie: vaginální cestou se do dělohy zavádí tenká rourka, díky které lékař posoudí vzhled plodové vody.

V případě, že gynekolog usoudí akutní ohrožení dítěte komplikacemi, těhotenství se ukončuje vyvoláním porodu nebo císařským řezem. Pokud je ale miminko v děloze v pořádku, přistupuje se jen k bedlivému sledování stavu jak rodičky, tak i dítěte. Též se pomalu a jistě napomáhá přirozenému porodu nejrůznějšími léky (vaginální tablety, gely). Pomoci může při přenášení v těhotenství i tzv. Hamiltonův hmat, jehož úkolem je nastartovat porodní kontrakce (lékař ho provádí jen se souhlasem ženy). Jedná se o manuální uvolnění vaku blan od děložní stěny - přes pochvu. Nejpodstatnější však je, aby maminka zůstala v psychické pohodě a klidu – neboť stresové hormony potlačují porodní činnost.

A ještě jedna perlička na závěr: V roce 1945 porodila jistá Američanka své dítě až 81 dní po termínu porodu, je tak držitelka světového rekordu! Tomu se tedy říká vskutku dlouhé přenášení v těhotenství.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 28. 06. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 06. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 06. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 01. 07. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 02. 07. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 07. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 07. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Závislost na cukru: Sladké pokušení, které nám ubližuje

Závislost na cukru je stejně špatná, jako každá jiná závislost na čemkoliv. Jinak - ta hysterie kolem škodlivo...

Význam run v runové magii

"25. Runa YR/Wyrd (prázdná runa)" je novodobý koncept. To co tato "runa" reprezentuje, je již obsaženo v runě ...

Máte nadpřirozené schopnosti?

Každý má "nadpřirozené" schopnosti (telepatie, jasnozřivost, AP atd). Akorát jsou v latentním stavu. V podstat...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Garantovaná půjčka pro všechny poctivé lidi v České republice Investice a půjčky pr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NOVÉ RYCHLÉ PŮJČKY> Dobrý den, nacházíte se v obtížné finanční situaci? Potřebu...
Zobrazit všechna témata

Hydratace v hlavní roli: Jak voda ovlivňuje tělo i mysl

Téma hydratace je v letních měsících více než aktuální. Bez vody však naše tělo nefunguje optimálně v žádném ročním období. Voda je totiž základní stavební kámen života a ovlivňuje každý aspekt našeho zdraví – ...

Single dovolená jako cesta za svobodou, sebepoznáním a možná i láskou

Cestování bez partnera neboli single dovolená zažívá v posledních letech obrovský boom. Stále více lidí po celém světě objevuje kouzlo nezávislého cestování, ať už kvůli touze po svobodě, osobnímu růstu nebo po...

Nekupujte vlhčené ubrousky pro děti. Vyrobte si je sami doma

Vlhčené ubrousky jsou běžnou součástí výbavy každé maminky. Ale víte, co všechno obsahují? Mnohé komerční ubrousky v sobě skrývají chemické látky, které mohou dráždit citlivou dětskou pokožku a vyvolat alergick...

Golf spojuje generace: Vydejte se na green s dětmi i s babičkou

Golf je disciplínou, kterou předchází pověst sportu gentlemanů. Jde ale především o skvělou aktivitu, kterou si může vyzkoušet opravdu každý. Proč vás bude bavit?

Osvěžující káva: 5 nápadů, jak si užít letní chladivé kávové dobroty

Káva a léto? Skvělá kombinace! Není nic lepšího než si dopřát chladivou kávovou vzpruhu, když teploměr šplhá vzhůru. Ať už jste fanoušci ledové kávy, zmrzliny s kapkou espressa nebo se nebojíte trochu experimen...

Čínský horoskop 2026 – Rok ohnivého Koně

Čínský horoskop 2026 přináší rok plný pohybu a změn. Rok ohnivého Koně bude přát těm, kteří se nebojí nových výzev, jsou otevření dobrodružství a dokážou se rychle rozhodovat. Odměněni budou zejména ti, kdo se ...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Tantrická masáž pomáhá léčit, uvolňovat i objevovat nové dimenze prožitku

Tantrická masáž je v posledních letech fenoménem. Její pověst je však často zahalena tajemstvím, opředená mýty a zatížena předsudky. Zatímco pro některé představuje cestu k hlubokému sebepoznání a vnitřnímu léč...

Dárky ke Dni matek: Originální handmade nápady i krásné jarní ozdoby

Den matek je ideální čas potěšit maminku něčím od originálním, přímo od srdce. Místo běžného dárku zkuste něco vlastnoručně vyrobeného, homemade – třeba květinový věnec, malovaný hrneček nebo voňavé mýdlo. Ručn...

Dopaminový detox: Trend, který slibuje restart mysli. Opravdu to funguje?

Digitální detox, půsty od cukru nebo kávové očisty – wellness svět si zkrátka zakládá na očistách. Nejnovějším trendem je však tzv. dopaminový detox. Ten láká na zlepšení koncentrace, návrat motivace i větší em...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Nejčastější paraziti u psů: Jak je rozpoznat, léčit a účinně jim předcházet

Paraziti u psů nejsou žádnou výjimkou. Tito domácí mazlíčci jsou totiž během venčení denně vystaveni půdě, trávě nebo vodě, kde může číhat nebezpečí. Zjistěte, s jakými nejčastějšími „vetřelci“ se můžete setkat...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.