Přenášení v těhotenství je samo o sobě dost stresující, proto by mělo být okolí ohleduplné - neustálé vyptávání se na porod psychický tlak ještě zvýší.

Přenášení v těhotenství: Příčiny, možné komplikace a řešení

Přenášení v těhotenství je zcela určitě noční můrou mnoha žen. Je zcela logické, že nastávající maminky chtějí rodit v termínu, neboť potermínové těhotenství jim způsobuje obavy o miminko a zbytečný stres. Pojďme se tedy zasvětit do tohoto tématu, které se týká asi 4 až 14 procent žen.

Věděli jste, že naprostá většina žen rodí mezi 37. až 42. týdnem? Pokud je to po 42. týdnu, hovoříme pak o zmíněném přenášení v těhotenství. To se týká průměrově asi sedmi procent žen v populaci. Ze statistického hlediska lze ovšem říct, že četnost potermínových gravidit spíše klesá – a to je dobrá zpráva.

Jaké jsou příčiny přenášení v těhotenství

Lékaři nedokážou přesně říct, proč vlastně k přenášení v těhotenství dochází. Určitý vliv však může mít nesprávně uvedené datum poslední menstruace nebo pouhý „odhad“ data početí miminka. Jistou úlohu může hrát v potermínové graviditě i hormonální porucha týkající se placenty. Co je také důležité – přenášení v těhotenství nelze nijak předpovídat ani proti němu preventivně působit. Je to tedy buď anebo.

Čtěte také:

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Komplikace, které hrozí rodičce při přenášení v těhotenství

S přenášením v těhotenství se pojí mnoho různých rizik. A jak konkrétně ovlivní tento stav ženu? U přenášející rodičky může být porod zdlouhavější i komplikovanější a hrozí i vyšší riziko infekce, komplikované hojení či poporodní krvácení. Rodička je také vystavena zvýšenému riziku vaginálního traumatu kvůli velikosti miminka. Dvakrát pravděpodobnějším je v tomto případě i císařský řez. Proto je porod v termínu tolik žádoucí.

Komplikace, které hrozí dítěti při přenášení v těhotenství

Přenášení v těhotenství může mít neblahý vliv i na miminko v děloze. Placenta totiž začíná po termínu stárnout a tím pádem zásobuje dítě méně efektivně živinami a kyslíkem. Rovněž se může snížit objem plodové vody, tudíž hrozí dokonce stagnace váhy či hubnutí miminka. U přenášených dětí také hrozí zhoršené zásobení kyslíkem, hypoglykémie (snížená hladina cukru v krvi) a aspirace mekonia (první novorozenecké stolice) z plodové vody.

Pokud žena neporodí do 42. týdne, je zpravidla hospitalizována cca 10 dní po termínu porodu.

Jak se řeší přenášení v těhotenství?

Pakliže maminka přenáší a ocitá se v potermínovém těhotenství, bývá obvykle hospitalizována v porodnici týden až deset dní po plánovaném termínu porodu. Lékař provádí kontrolní vyšetření, která prokážou, zda je miminko v pořádku. Mezi ty nejčastější patří:

  • Ultrazvukové vyšetření: tím se zjišťuje velikost plodu i množství plodové vody. Lékař též kontroluje stav placenty.
  • Kardiotokografie: lékař díky němu sleduje pravidelnost a četnost srdečního rytmu u dítěte v děloze.
  • Zátěžový oxytocinový test a kardiotokografie: mamince bývá podána infuze s oxytocinem, který vyvolá několik kontrakcí. Během toho se sleduje kardiotokografem srdeční činnost dítěte a reakce na zátěž (porod).
  • Amnioskopie: vaginální cestou se do dělohy zavádí tenká rourka, díky které lékař posoudí vzhled plodové vody.

V případě, že gynekolog usoudí akutní ohrožení dítěte komplikacemi, těhotenství se ukončuje vyvoláním porodu nebo císařským řezem. Pokud je ale miminko v děloze v pořádku, přistupuje se jen k bedlivému sledování stavu jak rodičky, tak i dítěte. Též se pomalu a jistě napomáhá přirozenému porodu nejrůznějšími léky (vaginální tablety, gely). Pomoci může při přenášení v těhotenství i tzv. Hamiltonův hmat, jehož úkolem je nastartovat porodní kontrakce (lékař ho provádí jen se souhlasem ženy). Jedná se o manuální uvolnění vaku blan od děložní stěny - přes pochvu. Nejpodstatnější však je, aby maminka zůstala v psychické pohodě a klidu – neboť stresové hormony potlačují porodní činnost.

A ještě jedna perlička na závěr: V roce 1945 porodila jistá Američanka své dítě až 81 dní po termínu porodu, je tak držitelka světového rekordu! Tomu se tedy říká vskutku dlouhé přenášení v těhotenství.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?