Spánek je pro malé děti z vývojového hlediska podstatný. Když je narušen, mohou nastat fyzické i emoční problémy.

Poruchy spánku u dětí: Zjistěte, co za nimi stojí a jak můžete přispět ke kvalitnějšímu odpočinku těch nejmenších

Poruchy spánku u dětí jsou poměrně častým tématem, které někteří rodiče houževnatě řeší. Dostatečný a kvalitní odpočinek během noci je totiž pro rostoucí dítko nezbytný jak z fyziologického, tak i duševního hlediska. Pokud se tedy i vy u svého potomka potýkáte se zdlouhavým usínáním, neustálým buzením a nočním neklidem, máme pro vás pár praktických informací.

Zaregistrujete-li u svého dítěte poruchy spánku, určitě je vhodné co nejdříve jednat. Poradíme vám, jak na to. Vhodná je pak dozajista i konzultace s pediatrem, který vám může doporučit další kroky vedoucí ke kvalitnější noční regeneraci potomka.

Scénáře, které mohou naznačovat poruchy spánku u dětí

Poruchy spánku u dětí lze snadno vydedukovat podle těchto typických scénářů:

Čtěte také:

Náměsíčnost není neobvyklá. Objevuje se zejména u dětí a s věkem odeznívá

  • Dítě leží v postýlce a prosí po prvotním uspávání o další a další pohádku, ukolébavku nebo pití. Může také chodit na toaletu.
  • Dítě spí v kuse pouze 90 minut, a to i během noci.
  • Dítě se během noci budí a stěžuje si na svědění nohou.
  • Dítě během noci hlasitě chrápe.

Pakliže se tyto projevy opakují několik nocí za sebou, je vidno, že se dítě potýká s poruchou spánku. V tom případě je nasnadě pátrat po příčině a adekvátně ji řešit.

Co způsobuje poruchy spánku u dětí

Mezi nejčastější příčiny poruch spánku u dětí patří:

  • Zdravotní problémy: prořezávání zoubků, rýma, nachlazení nebo infekce mohou způsobit neklidný spánek. Rodiče by si pak měli všímat i případné existence tzv. spánkové apnoe (krátkodobá zástava dechu během spánku), kterou je nutné řešit s pediatrem. Rozpoznatelná je tak, že dítě hlasitě chrápe, spí s otevřenými ústy a přes den je velmi ospalé.
  • Syndrom neklidných nohou: poruchy spánku u dětí se mohou vyskytnout i v důsledku bolestivosti, pnutí, mravenčení či brnění dolních končetin, kterými je dítko nuceno neustále hýbat. Spravit to mohou vybrané doplňky stravy, avšak předtím je vhodná konzultace s pediatrem.
  • Separační úzkost: malé děti často zažívají separační úzkost, což je přirozená fáze vývoje, kdy mají strach z odloučení od rodičů. Toto období je obvykle nejsilnější mezi 6. a 18. měsícem života, ale občas se objevuje i později. Dítě může odmítat jít spát samo, často se budí a hledá blízkost rodičů. Tato úzkost způsobuje nezřídka kdy výrazné problémy s uspáváním i klidným spánkem.
  • Noční můry a strach ze tmy: snící fáze spánku (REM) je u dětí mnohem aktivnější než u dospělých, což může vést k častějším nočním můrám. Děti mají krom jiného bujnou představivost, a tak mohou mít i děsivé sny, které je probudí a způsobí, že se bojí znovu usnout. U některých dítek se pak mohou objevovat i noční děsy, kdy se probudí ve stavu silného rozrušení, často pláčou nebo křičí, a přitom si druhý den na událost nepamatují. Noční děsy se obvykle objevují v hlubších fázích spánku a jsou časté u dětí ve věku 3 až 8 let.
  • Nepravidelná rutina: děti potřebují pravidelný režim, aby se jejich tělo mohlo přizpůsobit spánkovému rytmu. Nepravidelný čas ukládání do postele, pozdní večeře nebo nadměrná stimulace těsně před spaním mohou vést k poruchám spánku u dítěte. Například sledování televize nebo používání elektronických zařízení těsně před spaním může narušit produkci melatoninu (hormonu spánku), což způsobuje obtíže s usínáním.
  • Psychické a emocionální problémy: děti, stejně jako dospělí, mohou být ovlivněny stresem, úzkostí nebo nadměrnou stimulací během dne. Psychické nebo emocionální napětí, ať už jde o změnu prostředí, školní problémy nebo konflikty s vrstevníky, může ovlivnit schopnost dítěte klidně spát. Například nástup do školky či školy, narození sourozence nebo jiné významné změny v životě dítěte mohou způsobit nespavost nebo časté buzení.
  • Nevhodné spánkové prostředí: prostředí, ve kterém dítě spí, může mít velký vliv na kvalitu jeho spánku. Příliš mnoho světla, hluku nebo nevhodná teplota v ložnici mohou narušit spánek dítěte. Navíc, pokud je ložnice plná elektronických zařízení, jako jsou televize nebo tablety, může to dítě stimulovat a ztížit jeho usínání. Děti mohou také vyžadovat určité rituály či podmínky, jako je oblíbená deka nebo plyšák, aby se cítily v bezpečí a mohly klidně usnout.

Spánek je pro děti důležitý.

Poruchy spánku u dětí: Jak můžete přispět k lepšímu spánku jako rodič?

Ať už se u svého dítěte potýkáte s poruchami spánku z jakýchkoliv důvodů, vždy je vhodné nastavit nějaká pravidla podporující jeho noční odpočinek. Můžete udělat například následující:

  • Podporujte relaxaci. Před spaním zvažte teplou koupel nebo klidné čtení pohádky. Během této doby udržujte světla v ložnici ztlumená. Před spaním pak zajistěte, aby v místnosti byla tma a příjemná teplota.
  • Nastavte rutinu. Provádění stejných kroků každou noc pomáhá vašemu dítěti zvyknout si na spánkovou rutinu.
  • Udělejte si na dítě čas i před spaním. Můžete si chvíli povídat a aktivně dítko povzbuzovat ke konverzaci, mazlit se a také se zeptat, jaký mělo den. Tento společný čas napomůže k celkovému zklidnění dítěte.
  • Odpojte elektroniku. Snažte se, aby byl dětský pokojíček před spaním prostý zapnuté televize, tabletu, počítače nebo mobilu. Spánkovou rutinu zahajte dostatečně brzy, aby bylo dítě pryč od obrazovek alespoň 1 hodinu před zhasnutím světel.

Poruchy spánku u dětí a návštěva lékaře

V mnoha případech je vhodné prokonzultovat poruchy spánku u dítěte s pediatrem. Lékař vám například může pomoci vytvořit plán na zlepšení spánku, který zrealizujete doma, nebo diagnostikuje základní zdravotní problém (jako je např. obstrukční spánková apnoe) a odkáže vás k jinému specialistovi, jako je alergolog či lékař ORL (Otorinolaryngologie - ušní, nosní, krční).

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.