I v těhotenství můžete bez obav odletět na dovolenou

Chystáte se s bříškem na dovolenou? Létání v těhotenství není zapovězeno. Má ale svá rizika, o kterých musíte vědět

Jestliže nemáte žádné obtíže, je všeobecně létání v těhotenství považováno za bezpečné. Pro vás i vaše miminko. Abyste však měla jistotu, že se skutečně nemáte čeho bát, je vhodné dodržovat určitá pravidla. Poradíme vám, jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit.

Rozhodně byste měli vědět, že létání v těhotenství není považováno za škodlivé. Ani pro vás, ani pro miminko. Pravdou je, že v určitých fázích těhotenství se můžete při letu cítít poměrně nepohodlně, ale rozhodně to není nebezpečné. Trápit vás mohou otoky nohou, těhotenská nevolnost, ucpaný nos nebo problémy s ušima během změn tlaku.

(Ne)doporučené létání v těhotenství

Ostatně právě změny tlaku, ze kterých mají nastávající maminky největší obavy, vašemu miminku žádnou újmu nezpůsobí. Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že létání v těhotenství způsobuje předčasný porod nebo vážné komplikace. Na druhou stranu: pokud máte v těhotenství nějaké problémy, je rozhodě na místě zkonzultovat svůj stav s vaším ošetřujícím gynekologem. Jestliže vám let ze zdravotních důvodů nezakáže, pak není důvod se čehokoliv obávat. Všeobecně se pak létání v těhotenství nedoporučuje v případě, že trpíte anémií, vaginálním krvácením, vážným onemocněním srdce nebo plic, máte zvýšené riziko potratu či zánětlivé onemocnění pánve. 

Čtěte také:

Víte, jaké mýty kolují o těhotenství? Nestresujte se v tomto období zbytečně.

Co byste měli vědět o správné výživě během těhotenství?

Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům

Dále je vhodné zůstat raději doma v prvním trimestru, kdy se mohou objevit nejzávažnější rizika a následně pak v posledním trimestru. Respektive, většina leteckých společností po vás bude po 36. týdnu těhotenství požadovat potvrzení od lékaře a po termínu porodu vám už let nejspíš ani nepovolí. Nejbezpečnější doba pro létání v těhotenství je druhý trimestr.

Létání v těhotenství: První trimestr

Ač je první trimestr v mnoha ohledech rizikový, bude-li vaše těhotenství nerizikové, pak vám nikdo let zakazovat nebude. Jediné, s čím byste měli být opatrní, je časté létání. Přeci jen u těhotných je až sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že se mohou objevit krevní sraženiny. Zejména tedy při dlouhodobých letech. Abyste minimalizovali riziko, rezervujte si sedadlo u uličky. Občas se protáhněte, projděte a můžete si i promasírovat prsty na nohou. Mnoho nastávajících maminek se bojí i detektorů kovů a rentgenů na letišti. Ovšem nemusíte mít obavy. Jsou bezpečné, vašemu miminku neublíží.

Létání v těhotenství: Druhý trimestr

Nejlepší čas pro létání v těhotenství je jednoznačně druhý trimestr. Tedy 14. až 28. týden těhotenství. Během této doby netrpí většina žen těhotenskými nevolnostmi, ještě se neobjevují otoky, máte dost energie, můžete se ještě snadno pohybovat a nebude vám nejspíš dělat větší problémy vydržet déle sedět. V každém případě byste však neměli zapomínat na hydrataci. Vezměte si s sebou do letadla dostatek čisté vody. Vhodné jsou i speciální punčochy, které sníží riziko otoků a krevních sraženin

Létání v těhotenství je nejbezpečnější v druhém trimestru

V každém případě byste měli mít vždy dobře sestavené cestovní pojištění a po ruce byste měli mít i kontakt na nemocnice v okolí místa, kde se budete ve své cílové destinaci pohybovat. 

Létání v těhotenství: Třetí trimestr

Jak dlouho vlastně můžete létat? Je to nejen na vás a vašem ošetřujícím lékaři, ale také na pravidlech letecké společnosti, se kterou budete cestovat. Rozhodně byste si měli zjistit, co po vás bude požadováno. S největší pravděpodobností s sebou budete muset na palubu od 36. týdně vzít potvzení od vašeho lékaře. Zároveň byste měli mít alespoň nějakou jistotu, že jste relativně zdravé a nehrozí vám komplikace jako je předčasný porod, preeklampsie, těhotenská cukrovka nebo vcestné lůžko. Jestliže patříte mezi rizikové pacientky a trpíte vysokým krevním tlakem, těhotenskou cukrovkou nebo anémií, pak je vhodné, abyste po 24. týdnu nelétali už vůbec.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zlatovánek, s.r.o.: autobusová doprava, Polička
Organizujete firemní zájezd, chystá…
Gynekologie a porodnictví Mudr. Jaroslav Krenčík
Hledáte v Chlumci nad Cidlinou zku…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.