Strach z randění opravdu existuje. Nazývá se sarmassofobie a dokáže potrápit váš milostný život

rande

Strach z pavouků, výšek nebo stísněných prostor. To známe snad každý. Co ale strach z randění? Slyšeli jste někdy o tom, že se lidé mohou bát dokonce i lásky, dlouhodobých vztahů i sexu? I taková diagnóza podle lékařů existuje. Jedná se o sarmassofobii, kterou podle odborníků trpí stále více a více mladých lidí.

Jaké jsou příznaky "strachu z randělí" a jak se s touto fobií vypořádat, to vám nyní rádi poradíme.

Sarmassofobie: strach z lásky je reálná věc

Neustále vám nevychází vztahy. Pokaždé, když jdete na rande, máte velmi divný pocit, který lze přirovnat ke strachu. Anebo jste již dospěli do fáze, kdy se o rande ani nepokoušíte. Možná trpíte právě vy fobií, která se nazývá sarmassofobie. Podle mnohých odborníků se jedná o strach z randění, lásky, dlouhodobých vztahů ale i sexu.

Stále častěji touto fobií trpí mladá generace lidí. Podle mnohých je sarmassofobie dnes již běžný jev chování a v její souvislosti se hovoří o generaci singles. Jedná se o mladé lidi, kteří jsou neustále svobodní, nechtějí se vázat, touží po cestování, volnosti a dobrodružství anebo i kariéře. I to může být příznakem strachu z randění.

Jak se sarmassofobie projevuje

Strach z randění se může projevovat mnoha způsoby. Ze začátku může vypadat velice nenápadně, pokud jste ale dlouhé roky neměli partnera anebo se vám dělá fyzicky špatně již při pomyšlení na schůzku s mužem či ženou, pravděpodobně patříte do skupiny těch, kteří by se mohli s touto fobií potýkat.

  • Před každým rande se cítíte fyzicky špatně

Jste nervózní před nadcházející schůzkou s mužem nebo ženou? Máte pocit na zvracení? Bojíte se, kam půjdete a co tam budete dělat? Nepleťte si fobii s motýlky v břiše, které se při každém prvním rande dostaví. Pokud je vám fyzicky špatně, jedná se o velmi častý a první příznak toho, že něco není s vaším milostným životem v pořádku.

  • Jste nesmírně puntičkářští

Na partnerovi vám neustále něco vadí. Má pihu na levém uchu, mluví příliš rychle anebo má hloupé vtipy. Vadí vám již na prvním rande nebo po delší době téměř vše, co partner udělá nebo řekne. Máte strach z poznávání nových lidí nebo i z dlouhodobých vztahů. Co kdyby byl ten pravý? Ne, to není nic pro vás. Rychle pryč.

  • Chcete co nejrychleji ze vztahu vycouvat

Jakmile se schyluje k tomu, že by z randění mohlo být něco vážnějšího, začnete přemýšlet, jak z toho vycouvat. Přeci se nebudete nikomu podřizovat. Máte rádi svůj vlastní klid, volnost a nechcete se na nikoho vázat nebo se na někoho ohlížet. V hlavě vám tak začne okamžitě blikat červené výstražné světélko.

  • Dáváte přednost flirtování, schůzce se vyhýbáte

Hodit po někom očkem, umět se na tanečním parketě hezky zavlnit anebo se nechat pozvat na drink. Flirtování vám nevadí, dokonce ho třeba i vyhledáváte. Ale když vám protějšek nabídne výměnu mobilního čísla nebo vás požádá o přátelství na Facebooku, chytne vás panika a nechcete již ve flirtu pokračovat.

rande strachSe strachem z randění může velmi dobře pomoci psycholog

  • Držíte se představy dokonalého prince nebo princezny

Máte jasnou představu o tom, jak by měl váš partner vypadat. Dlouhé blond vlasy, štíhlé nohy, vypracované ruce, mužný hlas. Každý máme nějaký typ, ovšem nic se nemá přehánět. U vás je ale častou výmluvou to, že partner se k vám nehodí, protože… Když se chce, těchto podobných výmluv můžete nalézt tisíce. Možná ale není chyba v protějšku, ale ve vás. Pravděpodobně máte právě vy strach z randění a ze vztahu.

  • Když se rande nebo vztah nevydaří, cítíte úlevu

Pokud vám protějšek již nezavolá, nenapíše anebo se vyjádří, že to mezi vámi asi nebude klapat, cítíte velkou úlevu. Není vám smutno, nepátráte po dalším objevu, ale máte radost z toho, že je po všem a nemusíte se s ničím a nikým trápit.

Jaké jsou důvody strachu? Nevydařený vztah, ale i znásilnění

Kde se tento strach bere? Mezi důvody patří především nevydařené minulé vztahy. Je jedno, jestli se jedná o krátkodobé nebo dlouhodobé. Jednou či párkrát jste se spálili a nechcete tento okamžik již opakovat. Bojíte se, že vám zase někdo zlomí srdce a nechá vás na holičkách. Proto vše odmítáte a dopředu víte, že se vztah stejně nevyvede. 

Někdy příčinou strachu z randění, vztahů a sexu může být i znásilnění nebo sexuální zneužití v dětství. Hlavně ženy, které se staly obětmi těchto činů, jsou po zbytek života poznamenány. Bojí se nejen navázat vztah s cizími, ale také samotného kontaktu, doteku a sexu. Proto se vyhýbají randění i vztahů. Mají obavy, že by jí muž mohl provézt něco podobného. Získat důvěru v partnera je tak velmi náročné a vyžaduje hodně trpělivosti.

Kdo vám může se strachem pomoci?

Jestli neumíte žít v páru a vztahy ani nevyhledáváte, zvažte odbornou pomoc. Nejprve si o strachu můžete promluvit s nejbližšími, jako je rodina nebo přátelé. Často si ale lidé trpící touto fobií nedokáží poradit sami bez odborníka. Zkuste si domluvit schůzku s psycholožkou nebo psychologem, se kterými si o problému promluvíte. Odborník s vámi rozebere vše, co vás ve vztazích trápí a vynasnaží se co nejlépe a nejúčinněji pomoci.

Prvním krokem je však si uvědomit, že máte problém. Jakmile budete vědět, že není něco v pořádku, vyhledejte pomoc. Především dejte stud stranou. Za žádný strach a problém není potřeba se stydět a obávat se posměchu. Pokud jste obklopeni rodinou a pravými přáteli, budete se strachů zbavovat mnohem snadněji.


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte