Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Zdravá a pestrá strava, dostatek vitaminů anebo sportování. To jsou jedny z několika způsobů, které přispívají k posílení imunity. Především v zimních měsících je naše tělo oslabeno a útočí na něj různé nemoci v podobě chronické rýmy nebo chřipky. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vaši imunitu posílit, abyste byli nejen v zimě, ale po celý rok zdraví. 

Čtěte také:

Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

Proč je silná imunita důležitá

Náš imunitní systém je v největším náporu v zimních měsících, kdy se ocitáme v rizikovém období nachlazení a chřipek. Ti z nás, kteří mají silný imunitní systém se ale nemusí těchto nemocí příliš obávat. Jejich imunita totiž odráží všechny nebezpečné viry a bakterie.

Imunita funguje jako ochranný systém, který chrání tělo před všemožnými viry a bakteriemi z vnějšího prostředí, které způsobují nemoci. Imunitní systém je sám o sobě velice chytrý a dokáže rozpoznat škodlivé od neškodlivého. Proto je velice důležité, aby byla naše imunita silná. Přečtěte si, jak posílit imunitu u dětí

Kdy je imunita nejvíce oslabená

Naše imunita je nejvíce oslabená hlavně v zimě. Moc dobře nám nedělají přechody z teplého do studeného prostředí, odhalený krk či uši a další. Pokud je naše obranyschopnost oslabena, pak můžeme být často nemocní

A jak se vůbec pozná, že je imunita oslabena?

Imunita: co jí neprospívá?

Imunitě neprospívá hned několik věcí. Mezi ty nejzákladnější pak patří:

Antibiotika

Dokáží rozhodit celý systém. Hlavně ženy, které jsou náchylné k infekci močových cest, jsou ohroženy nejvíce, jelikož tato nemoc se léčí právě pomocí antibiotik. 

Velké množství alkoholu

Podle mnohých doktorů je střídmé požití alkoholu, jako je třeba sklenice vína nebo pivo, našemu tělo dokonce prospěšné, jelikož dochází například k oddalování cukrovky nebo k udržování paměti. Ovšem nadměrné množství alkoholu nám škodí tak, že hrozí oslabená imunita. 

Diety a očistné kúry

Extrémní diety ani očistné kúry, i když mohou znít dobře, nejsou v žádném případě pro náš imunitní systém dobré. Především lidé, kteří drží diety na bázi nízkého příjmu sacharidů, jsou mnohem náchylnější na nemoci. Vyvážená strava je pro podporu imunity velice důležitá. 

A co dále imunitě neprospívá?

  • stres

  • špinavé prostředí

  • kouření a drogy

  • nedostatek spánku

imunita_tipy3

Posílení imunity v několika krocích

1. Pestrá a vyvážená strava s mírou

Na prvním místě je pestrá a vyvážená kvalitní strava, která nám dodá všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyhnout bychom se měli jednoduchým cukrům i nadměrnému příjmu nezdravých tuků. Ani trvanlivé potraviny nejsou ideální. Do jídelníčku zařadíme:

  • ovoce

  • zeleninu

  • rybí maso

  • oříšky

  • kuřecí a krůtí maso

Důležité je také jíst pravidelně menší porce několikrát denně a nepřecpávat se na večer. Imunita má také ráda a prospívá jí:

2. Kupte si doplňky stravy

Důležitou součástí našeho jídelníčku jsou vitaminy a minerální látky, které se k nám do těla mohou dostat i díky doplňkům stravy. Jaké vitamíny bychom měli mít doma v zásobě?

  • Vitamin C: podporuje imunitní systém. Neumíme ho v těle vyrobit, proto bychom si měli dávat pozor, abychom ho přijímali dostatek v potravě anebo v doplňcích stravy.

  • Vitamin B: imunita potřebuje vitamin B, který pomáhá podporovat látkovou přeměnu a přispívá ke správné funkci imunity, a to hlavně vitaminy B6 a B12. 

  • Vitamin D: dokáže naše buňky v těle de facto vyzbrojit proti infekcím. Hojně je v dětských multivitaminech, jelikož právě děti ho velice potřebují.

  • Zinek a železo: oba dva minerály mají vliv na posílení imunity. 

3. Pozor na pitný režim

Pitný režim je nezbytný nejen proto, abychom mohli fungovat, ale také pro posílení imunity. Pít bychom měli i dostatek zeleného čaje nebo bylinných čajů. Denně bychom měli vypít až 3 litry tekutin.

imunita_tipy4

4. Často a pořádně si myjte ruce

Postačí vám jakékoliv mýdlo a teplá voda na to, abyste zbavili své ruce bakterií, které mohou způsobit všemožné nemoci. Ruce umýváme pokaždé, když přijdeme z venku do domu, před jídlem, po použití toalety apod. 

5. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Neponocujte a choďte do postele tak, abyste měli každý den alespoň 7 hodin denně. Vědci dokázali, že člověk, který spí o poznání méně, je poté náchylný k mnohým nemocem jako je třeba chřipka. Důležité je také to, kde spíte a na čem. Myslete na kvalitní postel, matraci i čisté a klidné prostředí. 

6. Probiotika

Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou lactobacily, které se nacházejí v kefíru. Mají velice pozitivní vliv na střevní mikroflóru tlustého střeva, což je jeden z velice důležitých imunitních orgánů v našem těle. 

7. Sportem ke zdraví

Nejedná se jen o prázdné heslo, ale opravdu. Pokud se věnujete sportu a máte dostatek pohybu, vaše imunita se tak posiluje. Sedavý styl života není rozhodně vhodný. Proto pokud pracujete třeba v kanceláři anebo trávíte hodně času za volantem, dbejte na to, abyste měli několikrát týdně nějaký zdravý pohyb

imunita_tipy2

8. Otužování 

Nemáme na mysli, abyste ihned skočili do studené vody. Je potřeba se otužovat správně. Nejprve začněte tím, že si dopřejete více čerstvého vzduchu doma nebo v kanceláři. Nepřehánějte to s vrstvami oblečení. Každý den na sebe ve sprše pusťte trochu studené vody.

9. Vyhýbejte se stresovým situacím

Imunita nemá ráda stres. Snažte se řešit věci v klidu a zbytečně nestresujte. Proti chronickému stresu například skvěle pomáhají dýchací cvičení a mnohá relaxační. Navíc podle vědeckých a lékařských výzkumů je prokázáno, že když se člověk směje, má to vysoce pozitivní vliv na náš organismus. 

10. Myslete pozitivně

A jako poslední radu na závěr pro vás máme pozitivní myšlení, které taktéž přispívá k posílení imunity a k celkově lepšímu životnímu stylu. Naučit se myslet pozitivně potřebuje sice trénink, ale věřte, že kvalita vaší psychické a zdravotní stránky půjde prudce nahoru. 



Diskuse k článku

  • Simona

    18:45 30. 1. 2022 0
    waaaw, vypadaji úžasně. Zeleninove nápoje jsou zároven i jako probiotika, protože obsahuji hodně vlákniny, které prospíva našemu trávení

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.