Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?

Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?

Život ženy se podle mnohých tradičních nauk pohybuje v cyklech. Mnohem víc, než muži je žena ovlivněna svými hormonálními změnami a během života projde řadou fází. Nejprve se z děvčátka stává žena, postupně zraje, stává se matkou, aby nakonec byla moudrou vědmou. Jenže právě tato poslední fáze, která je v moderní vědě nazývána menopauza se stala symbolem „nechtěného“ stáří a problémů. Jak zvládnout období menopauzy v moderním světě?

Čtěte také:

Týká se vás krize středního věku? Pozor, nevyhýbá se ani ženám!

Menopauza příznaky

Typickým obdobím menopauzy, též nazývané klimakterium či přechod je u ženy věk 49–55 let. První příznaky se mohou objevit i dříve, stejně jako finální ukončení „plodné“ fáze života může proběhnout později. Obecně lze říci, že jakmile počet vajíček (folikulů) v ženských vaječnících klesne pod hranici 1 000, dochází ke snížení hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu a tělo se začíná připravovat na ukončení reprodukční fáze života. Mezi typické příznaky, že menopauza začíná patří:

  • Nepravidelná menstruace – zkrácení/prodloužení intervalů mezi cykly.
  • Návaly horka, pocení.
  • Nespavost a únava.
  • Podrážděnost a náladovost.
  • Snížení sexuálního apetitu, případně bolestivý pohlavní styk.

Menopauza v moderním světě

Jak jsme již naznačili, menopauza je přirozenou etapou v životě ženy. Co se však změnilo, je prostředí, ve kterém se pohybujeme a životní styl. Ještě před několika desítkami let byla žena v tomto období považována za „babičku“. Své děti odchovala a nyní se těšila na vnoučata, případně už je měla. Byla v důchodu. Své „problémy“ řešila v klidu domácnosti. V současné době je žena kolem padesátky sice také v menopauze, ale zároveň „plná života“. Obvykle aktivní po pracovní i osobní stránce. Není výjimkou, aby žena v tomto věku měla děti školního věku, případně v počínající pubertě, splácela hypotéku a měla plán na téměř každý víkend v roce.

Menopauza není selhání!

Tím, že je žena zvyklá vše zvládat – domácnost, práci, děti, koníčky, milence (?), má pocit, že s touto fází jako by selhala. Snaží se navzdory signálům těla udržet své životní tempo. A tím se situace značně komplikuje = mohou vznikat problémy. Ty jsou jen přirozenou reakcí těla na nedostatek klidu, který pro přechod (ach to krásné české vyjádření) do nové fáze žena potřebuje. Žena totiž nezůstane stejná, jakkoli se bude snažit předstírat opak. Nebude lepší, ani horší, bude zase jiná. Menopauza tedy není selhání, má být branou k moudrosti. Mysl a duše nadále může být mladistvá. Jen vnější atributy mládí do tohoto věku nepatří, objevte své, které podpoří vaši osobnost.

2524207 

Menopauza: 7 tipů, jak ulevit tělu i psychice

  1. Upravte jídelníček. Omezte výrazně kořeněná jídla či ostrá jídla (zvyšují tlak), perlivé nápoje (zhoršují proces vstřebávání vápníku – potřebný pro zdravé kosti), kouření, alkohol, bílý cukr a kofein. Zařaďte naopak potraviny, jež podporují trávení a také vitamíny nebo selen (játra, obilné klíčky, para ořechy). Podle řady studií pomáhají i Omega 3 mastné kyseliny, jež podporují srdce, mozek, ale i imunitu nebo psychiku (jsou používány i jako podpůrná terapie při úzkostech a depresích).
  2. Zapomeňte na drastické diety. Vlivem hormonálních změn dochází v období klimakteria také k zadržování vody, případně vyššímu ukládání tuků. Řešením je spíš optimální skladba jídelníčku, jež se přizpůsobuje potřebám organismu v tomto období, ne hladovka či jednostranná dieta.
  3. Pravidelně očisťujte organismus. Existují přirozené detoxikační prostředky, jež pomáhají tělo zbavit toxinů (zatížení), čímž se uleví nejen tělu, ale také psychice.
  4. Dopřejte si kvalitní spánek. Právě ten pomáhá prostřednictvím melatoninu s regenerací buněk i podporou psychiky.
  5. Zařaďte pravidelný pohyb. Důležitá je slovo „pravidelný“. Jednorázové akce kýžený výsledek nepřinesou, naopak se výrazně zvyšuje riziko zranění a zdravotních obtíží.
  6. Dbejte na kvalitní kosmetiku. Mladiství vzhled je nejen o duševním nastavení, ale také o péči o pokožku. Dopřejte jí to včas.
  7. Mluvte o svých pocitech. Pokud partner není tím, kdo by byl ochoten poslouchat, najděte si skupinu, kamarádku anebo odborníka, se kterým budete nejpalčivější témata konzultovat.

Bylinky a menopauza

Protože menopauza není novinkou, a „obtížím“ čelily ženy dávno před tím, než se objevily všechny články tohoto typu, existuje pomoc i v přírodě. Osvědčenou bylinkou, která se tradičně používala je ploštičník hroznatý, jež v těle působí podobně jako hormon estrogen (snižuje návaly horka i potivost, tlumí podrážděnou psychiku). Další bylinou je jeřáb ptačí, jež se zpravidla používá v podobě tinktury. Tradiční čínská medicína pak sází na rdesno mnohokvěté. Mezi další bylinky patří červený jetel (pozor je silně hormonální), andělika čínská, pupalka (ta je vhodná i pro atopiky) nebo mateří kašička (dodává energii, pomáhá s únavou i depresivními stavy, povzbuzuje sexuální funkce).

Intimní život a menopauza

Samostatnou kapitolou období menopauzy je intimní a sexuální život. Spolu s probíhajícími změnami v těle může docházet k vysychání sliznic pochvy. To pohlavní styk činí nepříjemným až bolestivým. K tomu se někdy přidává snížená chuť na sex. Je třeba si uvědomit, že menopauza neznamená „stop“ sexualitě. Jen nabízí nový přístup k této oblasti. Velmi pomůže otevřenost partnerů a komunikace. Po „technické“ stránce pomohou i různé „pomůcky“ (lubrikační gely jsou volně dostupné i v lékárně), jež potřebnou vlhkost dodají.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?