Špenát má na naše zdraví velký vliv

Špenát v mnoha podobách: Na imunitu, srdce i oči

Špenát má většina z nás spojený s klišé Pepka námořníka. Mnoho lidí tato pohádka inspirovala k jeho zařazení do jídelníčku, a to je dobře. Špenát sice neobsahuje až tak velké množství železa, jak bylo deklarováno, ale nabízí skvělý koktejl pro tělo blahodárných látek, které mimo jiné přispívají k silnější obranyschopnosti organismu. Proč bychom měli ve svém jídelníčku špenát mít? A kdy je naopak vhodné jej vyřadit?

Špenát: Vitaminová bomba

Špenát je ceněný zejména pro vysoký obsah karotenu, resp. provitaminu A. Denní potřebu tohoto prvku uspokojí 25–50 g špenátu. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, E a vitamin K. Z ostatních látek jmenujme cholin, flavonoidy, lutein, kyselinu pantotenovou, šťavelovou a dále vápník, draslík, zinek, mangan, hořčík či selen. A ano, obsahuje také velmi dobře vstřebatelné železo. Výhodou také je, že obsahuje vysoké procento chlorofylu.

Špenát: Lepší pravidelně než se předávkovat

Je zřejmé, že špenát toho nabízí skutečně hodně. Lepší však než jednorázové velké dávky špenátových smoothies, koktejlů a jídel je špenát do jídelníčku pravidelně zařazovat přirozeně. Látky v něm obsažené jsou pak snadněji vstřebatelné. Nezapomeňte, že jídelníček nejsou jednorázové výkyvy a pokusy, ale dlouhodobý životní styl. Ke správnému (s)trávení potřebujeme v těle mít připraveny i příslušné mechanismy a bakterie. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, typicky Warfarin, by si právě kvůli vysokému obsahu vitaminu K měli na špenát dávat pozor. Může negativně ovlivnit působení léku a nechtěně je ohrozit na zdraví.

Čtěte také:

Oči jsou při cvičení důležité. Hubněte efektivněji

Špenát: Imunitní vzpruha i brzda osteoporózy

Na přírodních látkách je kouzelné, že zpravidla působí na mnoha úrovních. Díky obsaženým látkám se špenátu připisuje:

  • blahodárný vliv na imunitní systém,
  • prevence kardiovaskulárních problémů,
  • podpora růstu svalové hmoty,
  • ochrana před vznikem osteoporózy, resp. zmírňuje její průběh,
  • příspěvek ke snižování krevního tlaku i hladiny cholesterolu,
  • podíl na dosažení správnému trávení (často se doporučuje při zácpách),
  • v těhotenství podporuje správný vývoj plodu,
  • podpůrné účinky při chudokrevnosti,
  • pozitivní vliv na oči (zejména díky luteinu),
  • podpora mozkové činnosti (zejména kognitivních schopností),
  • dezinfekční účinky.

Salát se špenátem může oživit jídelníček

Recept se špenátem: Vsaďte na smoothies

Jednou z cest, je pravidelně zařazovat tzv. smoothies. Tedy rozmixované suroviny, které následně vypijete. Lze využít jako zdravá svačina nebo lehká večeře. Šťávy je však třeba konzumovat s „rozumem“, neboť o tom, zda se příslušná surovina stane lékem nebo jedem rozhoduje právě množství (volná citace Paracelsa). Řada těchto smoothies, které mohou a nemusí obsahovat špenát mají obvykle řadu detoxikačních = očistných účinků. A to nejen tím, že obvykle urychlí vylučování. Špenát můžete směle kombinovat s řepou a mrkví (doporučený poměr 1:1:2,5), celerem a mrkví (1:1,5:2), celerem a salátem (1:2:1,3). Přidat však můžete také zdravé tuky (mango, mandlové máslo, avokádo, banán). Špenát i ostatní suroviny se mixují čerstvé, nikoli povařené. Právě mixováním se ze špenátu uvolňuje cenný lutein.

Recept se špenátem: Obohaťte salát

Špenát se skvěle hodí také jako čerstvý do míchaných salátů. Je vhodný zejména v teplých dnech, kdy právě tato kombinace člověka i přirozeně zavodní. Hodí se i pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání, případně nekonzumují dostatek jiné zeleniny. Je dobré si uvědomit, že salát nejsou „jen“ natrhané listy, i když i ty jsou lahodné, ale právě jejich kombinace a případně lehká zálivka z oleje nebo s přidáním ořechů pomáhá lépe suroviny vstřebat. K salátům se doporučuje také přidat bílkovinu, ať už v podobě masa (například opražených kuřecích kostek), tofu, tempehu nebo sýra. Pokud přihodíte i něco sacharidů, resp. cukrů (například rajčátka, paprika či trochu quinoi), vyhnete se následným „chutím na něco“.

Recept se špenátem: Pozor na pánev

Tepelně upravený špenát bohužel ztrácí řadu cenných látek (zejména lutein je na teplotu velmi citlivý, hned poté vitamin C). Nejhůře na tom je příprava na pánvi, nejlépe živiny uchováte v páře. Tam se sice určité procento sníží, na druhou stranu se zvýší obsah provitaminu A. Při přípravě špenátu pak zapomeňte na mikrovlnnou troubu.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.