Káva na 5 způsobů osvěží i zahřeje

Káva na 5 způsobů osvěží i zahřeje

Téma kávy rozděluje odbornou a laickou veřejnost na dva protichůdné tábory. Jedna strana na ní nedá dopustit, druhá od její konzumace odrazuje a považuje ji za zdraví škodlivou. Pravidelně se proto provádí výzkumy a testy, které názory kritiků a milovníků vyvrací i potvrzují. Jak to tedy s vlivem kávy na zdraví je? I o tom se dozvíte dále.

Odkud se káva vzala?

Pokud zapátráme po tom, odkud vlastně káva pochází, narazíme na zmínky o Etiopii jako pravlasti kávy. Z těchto oblastí se pravděpodobně káva dostala dále do světa, a to díky nejrůznějším vojenským tažením. Velké oblibě se však od samotného počátku objevení těšila na Arabském poloostrově, kdy bylo její pěstování výsadou. I proto patří dnes druhy kávy pocházející z těchto míst k těm nejkvalitnějším a bohužel také nejdražším. I když se o cíleném pěstování hovoří v souvislosti s obdobím 17. století, její pití je datováno o 2 století dříve. Postupem času se kávovou velmocí stala Brazílie, která je dnes vůbec největším producentem tohoto moku.

Káva se získává ze zrn, což jsou vlastně semena kávovníků. Než se k vám ovšem dostanou v podobě voňavého nápoje, čeká je řada přípravných procesů. O těch však až později. Samotný kávovník roste v tropickém pásmu a je to vlastně dřevina keřovitého typu. Některé druhy mohou být vysoké pouze několik málo centimetrů, jiné vyrostou až do výšky okolo 15 metrů. Listy jsou sytě zelené a plody připomínají svým tvarem i barvou třesně, jen jsou o něco menší. První plody se na kávovníku objevují zhruba po 3 letech a úrodu dokáže dávat i dlouhých 30 let, a to až 3x během jednoho roku.

Kolik je vlastně druhů kávy?

Existuje na 60 druhů kávovníku (z čeledi „rubiaceae“), ne všechny se však pěstují, aby byly pravidelně sklízeny, případně se jedná jen o lokální rozšíření v určitých koutech světa. Obecně se pro komerční účely užívá zhruba okolo 20 druhů, nejběžněji se však setkáváme s kávou arabicou, robustou a libericou. O tom, čím se vyznačují, jaké jsou jejich vlastnosti, informuje následující přehled v tabulce.

Druh kávovníku

Typické vlastnosti

 • Kávovník arabský (Coffea arabica)
 • nejběžnější (i když zrna mají různou kvalitu)
 • méně hořká
 • kofein: cca 0,9 až 1,5 %
 • Kávovník mohutný (Coffea robusta – canephora)
 • v porovnání s arabicou větší zrna
 • výraznější hořkost
 • kofein: 1,8 až 3,5 %
 • Kávovník liberijský (Coffea liberica)
 • přidává se spíše do směsí
 • velká zrna
 • velice hořká

Nejdůležitější je pražení

Vůbec nejdůležitějšími faktory celého procesu nakládání se sesbíranými kávovými zrny je pražení a následné mletí. Druhý zmiňovaný postup můžete ovlivnit sami, u pražení se musíte spoléhat na samotného výrobce vámi oblíbené kávy. Během zahřívání dochází uvnitř kávových zrn k určitým chemickým reakcím, které se pak také podílí na tom, jakou mají zrna barvu, jak chutnají a jak voní. Celý proces je velice náročný, protože zrna se musí neustále pohybovat a nesmí se k nim dostat kyslík, jinak by se oleje uvolňující se ze zrn zkazily, a tím by došlo ke znehodnocení celé várky. O tom, zda byla káva přepražená, nebo naopak nedostatečně opražená, může vypovídat její barva. Obvykle se udává, že přílišně tmavá byla pražena nadměrně, světlejší zas nedostatečně. Každá významná společnost dodávající na trh kávu již dlouhé roky má svůj vlastní postup, jak zrna správně upražit, a proto to bývá i výrobním tajemstvím, které je přísně střeženo. V různých částech světa však lidé preferují jiné aroma a chuť, a tak například káva, kterou si dáte na dovolené ve Francii nebo Itálii vám bude připadat zcela jiná (s plnější a výraznější chutí,a přitom z hlediska obsahu kofeinu nemusí být silnější), než na kterou jste zvyklí v tuzemských kavárnách.

Účinky kávy a její vliv na zdraví

Hned v úvodu článku bylo zmíněno, že často je káva předmětem zkoumání v otázce účinků na zdraví (první zprávy byly publikovány již v první polovině 19. století). Většina lidí ji vyhledává především díky její schopnosti nabudit a dodat energii. Jak to s ní je doopravdy? V samotném kávovém zrnu se před pražením nachází především sacharidy, bílkoviny, oleje, třísloviny, antioxidanty a pektin. Při zpracování se vlivem různých chemických reakcí tyto látky mění, udává se, že na 200 z nich ještě stále nebylo vědecky popsáno. Obecně se káva řadí spíše mezi pozitivně působící (na základě nejnovějších studií), především díky obsahu antioxidantů, které pomáhají při regeneraci buněk a zpomalují jejich stárnutí. A jak konkrétně káva dle moderních poznatků vědců pomáhá?

 • podporuje tvorbu enzymů bránících rozvoji rakoviny tlustého střeva
 • zlepšuje trávení
 • odvádí z těla škodlivé volné radikály
 • snižuje riziko vzniku cukrovky
 • kofein zlepšuje pozornost a myšlení (dočasně)

I tak ale nezapomínejte na to, že všeho moc škodí, tedy i kávy a kofeinu. Odborníci doporučují, že denní příjem kofeinu z kávy by neměl přesáhnout 300 mg, což odpovídá zhruba 4 šálkům. A samozřejmě by ke kávě měli opatrněji přistupovat ti, které trápí nějaké srdeční onemocnění a problémy s vysokým tlakem. (Víte, jak proti němu bojovat? Čtěte článek ZDE!)

Jak poznat kvalitní kávu?

Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní kávu, zajděte si pro ni do specializovaného obchodu nebo přinejmenším kavárny. Nekupujte si již namletou, ale volte zrnkovou. I tak to bude možná chvilku trvat, než najdete typ, co vám bude vyhovovat a bude odpovídat vysokému standardu. Pokud si dáte tu práci s tím, že si obsah balíčku vysypete doma na stůl a jednotlivé druhy zakoupené kávy (třeba od té nejlevnější k dražší) porovnáte, jistě brzy zjistíte rozdíly mezi jednotlivými značkami. Jsou mnohdy až žalostně velké. Zrna by měla hezky vonět, měla by mít skoro stejný tvar i velikost, srovnatelnou barvu, nesmí být nikterak deformovaná či napadená nějakým hmyzem. V balení nesmí být kousky větviček apod. Zpravidla platí, že ty nejlevnější kávy na trhu jsou vyráběny ze zbytkových směsí, potažmo odpadu při výrobě kvalitní kávy, tedy například ze zrn, co neprošla kontrolou.

A co diskutovaná rozpustná káva?

Zarytí milovníci kávy odmítají trend rozpustné kávy. Pokud se však naučíte sledovat údaje na obale, pak si i v této formě budete moci dopřát poměrně lahodný nápoj. Pravdou ale je, že nikdy svou kvalitou nedosáhne zrnkové kávy. Dejte si proto pozor na to, aby rozpustnou kávu tvořil co největší podíl kávových zrn, a to bez dalších příměsí v podobě obilovin, cikorky apod.

Káva a její příprava

Kávu si můžete připravit několikero způsoby, zapomeňte však na klasického „českého“ turka a dopřejte si třeba výtečné espresso nebo se v horkém letním dni osvěžte skvělou ledovou kávou. Všechny postupy přípravy najdete na řádcích níže, nyní se podívejte na zásady, které byste neměli opomíjet, pokud chcete, aby každý vypitý šálek byl výjimečnou chvílí.

 • kávu meleme těsně před tím, než ji chceme použít
 • šálek na kávu je vhodné předehřát (pěna vydrží déle)
 • kávu nikdy opětovně neohříváme
 • na výrobu mléčné pěny používáme pouze kvalitní plnotučné mléko
 • při pití kávy je vhodné popíjet po doušcích i obyčejnou vodu (protože káva odvádí vodu z těla)

Vybíráme domácí espresso kávovar:

 • pákové kávovary umožňují ovlivnit výsledek, plněautomatické jsou již naprogramované
 • důležitým kritériem je tlak – požadujte minimálně 15 barů, čím více, tím lépe
 • levnější typy pohání pára, dražší mají čerpadlo (z hlediska kvality espressa se vyplatí investovat)
 • dbejte na použité materiály – dejte přednost nerezu, mědi či mosazu před plastem
 • myslíte-li to s přípravou kávy vážně, vybírejte typ přístroje s mlýnkem
 • na design myslete až v konečné fázi

Rychlá ledová káva

 1. uvaříme si silnější presso, případně rozpustnou kávu (cca 200 ml) – případně lze granulovanou kávu rozmíchat přímo ve studené vodě
 2. osladíme
 3. nachystáme si větší sklenici o objemu 400 ml a minimálně 6 kostek ledu
 4. kávu nalijeme do sklenice, vložíme led
 5. přes led opatrně přiléváme mléko dle chuti
 6. nakonec můžeme přidat trochu vanilkového zmrzliny či dozdobit šlehačkou

Domácí latté

 1. uvaříme si silnější presso, případně rozpustnou kávu (cca 200 ml)
 2. poté zahřejeme mléko, nesmí přejít varem (cca 400 ml) a vyšleháme ho šlehačem pěny
 3. poté mléko rozdělíme do 2 sklenic a počkáme, až se oddělí tak, že vrchní část bude tvořit pěna a spodní tekuté mléko
 4. poté si vezmeme polévkovou lžíci a přiložíme ji ke stěně sklenice tak, aby po vypouklé části mohla stékat káva do mléka, a to po stěně sklenice
 5. poté po lžíci a následně stěně opatrně lijeme připravenou kávu do mléka, vytvoří se tak barevný efekt (bílá, světle hnědá a hnědá barva)
 6. na závěr můžeme osladit

Klasická vídeňská káva

 • základem vídeňské kávy je silné espresso, nikdy ne rozpustná káva
 1. připravíme si silné espresso
 2. vyšleháme šlehačku
 3. nalijeme espresso do sklenice a doplníme šlehačkou (poměr 50:50)
 4. na závěr případně osladíme

Pravá turecká káva

 • k přípravě turecké kávy potřebujeme džezvu (pokud možno z mědi)

 1. nameleme si zhruba 6 až 7 g kávy (velmi jemně)
 2. do džezvy nalijeme 100 ml vody, přidáme kávu a přivedeme k varu (neodcházejte při vaření, káva by vytekla ven), někdy se v tento moment přidává cukr a kardamom
 3. jakmile káva zpění, rychle džezvu odstavíme z ohně a počkáme, až vytvořená pěna spadne
 4. kávu necháme zpěnit ještě dvakrát
 5. jakmile je hotovo, necháme usadit sedlinu a lijeme do malých šálků ze zhruba 10 cm výšky

Alžírská káva

 1. uvaříme si rozpustnou kávu cca (200 ml)
 2. osladíme, avšak pozor na to, že do kávy budeme přidávat vaječný koňak, co už sladký je
 3. kávu nalijeme do sklenice o obsahu 250 ml
 4. po lžíci a stěně opatrně vlijeme zhruba 2 cl vaječného koňaku, aby se usadil na dně
 5. na závěr můžeme ozdobit čerstvě ušlehanou šlehačkou

Ať už si kávu dopřáváte při ranním shonu, nebo je její pití vaším příjemným odpoledním rituálem, u kterého vás nikdo nesmí rušit, vždy pamatujte na to, že se vyplatí investovat do kvality. Získáte tak nejen chuťově výborný nápoj, ale budete mít jistotu, že kávová zrna obsahují v co nejvyšší míře pozitivně působící látky, pro které je stále častěji káva doporučována odborníky k přiměřené konzumaci.

 

A jak máte kávu rádi vy?

Diskuse k článku

 • vitan

  15:58 31. 7. 2012 0
  díky za takový poučný článek. Mám moooc rád kávu, investoval jsem do nákupu presovače. Dokonce jsem si nechal z Hawaje poslat výbornou kávu KONA. Doma je pohodička a vůně kávy se od nás line až ven. Káv budiž pochválena!!!!!
 • Honza

  13:37 12. 7. 2012 0
  Nedávno jsme si pořídili presovač a už nepiju jiný kafe. :)
 • LenkaP

  21:08 5. 7. 2012 0
  miluju kávu. v létě si dávám jen ledovou.dělám ji podobně jak to je v článku a někdy přímo kafe rozmíchám v mléku, to je taky dobrota!

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.