Narcisté bývají na první pohled okouzlující lidé. Empatii však od nich nečekejte.

Narcismus jako vážná porucha osobnosti aneb když sebeláska přeroste přes hlavu

Narcismus může způsobit v mezilidských vztazích poměrně velkou paseku. Narcista totiž rozhodně netrpí tím, že by se neměl rád. Je to právě naopak. Sebeláska mu přerostla přes hlavu. Svou osobnost vyzdvihuje a chová sám k sobě obdiv. S takovým člověkem je těžké žít i spolupracovat na profesní úrovni.

Obecně je narcismus charakterizován jako porucha osobnosti. U každého pak bývá jinak intenzivní. Základy abnormální sebelásky pak hledejme zpravidla v dětském věku. Je totiž známé, že výchova rodičů dělá mnoho. To co do svých potomků vloží, se na nich promítne v budoucím životě.

Narcismus a jeho původ

Jak již bylo uvedeno v úvodu, narcismus má svůj původ zřejmě v dětství. Jsou to právě rodičovské vzory, které dítko tvarují do podoby budoucího dospěláka. Psychologové se domnívají, že nejčastěji narcistní chování vzniká v důsledku častého ponižování ze stran matky anebo otce. Tomu všemu pak nepřidají ani velmi vysoké požadavky na potomka související s podáváním výkonu ve škole, při sportovních aktivitách a podobně. Uškodit ovšem může i opačný výchovný model, tj. vychvalování dítěte „až do nebes“. Ve všech případech se může v malém človíčku vytvořit zárodek přehnané sebelásky (avšak s vnitřním pocitem nízkého sebevědomí).

Čtěte také:

Jak si zvýšit sebevědomí? První krok je změna způsobu myšlení

Narcismus a projevy s ním spojené

Každý si zřejmě představí narcistu jinak. Ve společnosti je zažitá taková představa, že dotyčný miluje nadevše sám sebe a neskonale se obdivuje. A i realita s tím vlastně koresponduje. Navenek dotyčný působí velice sebejistě a dá se říct, že je až místy okouzlující osobností s velkým všeobecným přehledem a laskavým chováním. Přehnaná sebeláska neboli narcismus je však ve výsledku pouze jakousi maskou, pod kterou se může skrývat velká nejistota, nízká sebeúcta i mizivé sebevědomí. A jaké jsou další vlastnosti typického narcisty?

  • Nedostatečná empatie vůči druhým lidem: narcismus je o tom, být zahleděný sám do sebe. Proto od takového člověka nečekejte soucit a pochopení.

  • Potřeba nadměrného obdivu a chvály: protože je narcista většinou ze své podstaty nejistý, potřebuje neustále utvrzovat ve své domnělé dokonalosti.

  • Ponižování okolí: narcismus je bohužel spojen i s tak negativní vlastností, jako je vykořisťování druhých a jejich ponižování.

  • Arogantní přístup: s narcistou je složité vycházet v mezilidských vztazích. Často bývá příliš „nabubřelý“ a mívá přehnaná očekávání od druhých.

  • Manipulativní chování: narcismus se může projevit i potřebou ovládat všechno a všechny.

Narcista je zahleděný sám do sebe. To mu může způsobit celou řadu problémů v mezilidských vztazích.

Narcismus v mezilidských vztazích aneb jak s narcistou vycházet

Pokud se ptáte: „Jak s takovým „nafoukancem“ jako je narcista vycházet?“, může být odpověď dost složitá. Takoví jedinci se zpravidla nemění. Své vzorce chování mají pevně zakořeněné, proto mnoho odborníků radí omezit ideálně s takovým člověkem kontakt. Narcismus totiž značně komplikuje nejen partnerské vztahy, ale i ty přátelské, pracovní i rodinné. Přehnaná sebeláska může narcistu v podstatě vehnat i do sociální izolace (protože se mu každý bude raději vyhýbat). Jsou ovšem případy, kdy dotyčný souhlasí s léčbou a snaží se svou poruchu osobnosti porazit například psychoterapiemi (musí ovšem potlačit mnoho svých přirozených pocitů, jinak to bere jako známku slabosti).

Narcismus lze potlačit. Jak zkusit změnit své chování?

V případě, že se narcista skutečně rozhodne pro léčbu své poruchy osobnosti, není ještě zdaleka vyhráno. Čeká ho totiž dlouhá a trnitá cesta ke změně s dopomocí psychologa anebo psychoterapeuta. Dle odborníků je ideální terapií ta kognitivně-behaviorální. Vhodné je také pacienta citlivým způsobem přimět k sebereflexi vlastního chování. Určitou cestou k uvolnění nežádoucích vnitřních emocí je i skupinové terapeutické sezení, které může potlačit znevažování problémů a podpořit empatii. Cílem tedy není to, aby se sebeláska dotyčného vytratila bůhví kam, ale aby se stala přiměřenou a nezasahovala do každodenního bytí patologickým způsobem.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.