img

4 typy osobností: Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky

Každý z nás je jiný. Přesto, některé povahové rysy sdílíme. Proto se už řada odborníků věnovala rozdělením na různé typy osobností. Nejznámější a taky nejstarší rozdělení rozlišuje sangvinika, cholerika, flegmatika a melancholika. Podle toho můžeme nejenom zjistit naše povahové vlastnosti, ale také silné a slabé stránky. Zjistěte, jaké jsou ty vaše.

Typy osobností pomůžou pochopit, jací jsme

Sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik. Známe je všichni. Přitom tyto typy osobnosti jsou staré už z doby 4. století před naším letopočtem. Pochází od Hippokrata, který je považován za otce lékařství. Nikdo z nás ale není čistě jeden typ, naopak jsme většinou kombinací. Ale záleží, který typ osobnosti u nás převládá.

SANGVINIK 

Typy osobnosti: Jaké má sangvinik silné a slabé stránky?

Sangvinik je emočně stálý. Když se setká s větším vzruchem, jeho reakce je silná. Když naopak s menším, reakci má slabší. Patří mezi extrovertní typy osobností. Jaké má sangvinik silné a slabé stránky? 

 • Mezi silnou stránku sangvinikovy osobnosti patří jeho vyrovnanost. Pokud se rozčílí, má důvod. Z maličkostí si příliš nedělá.
 • Sangvinik se snadno seznamuje a navazuje nová přátelství. Každý s ním vyjde. Je to také díky jeho přizpůsobivosti.
 • Dobrá nálada a optimismus jsou pro sangvinika vlastní. Má pozitivní přístup k životu a často bývá veselý.
 • Sangvinik je většinou spontánní, kreativní a plný nových nápadů.
 • Patří mezi typy osobnosti, které jsou velmi energické. Svým nadšením a elánem strhává i okolí.
 • Sangvinik je ale trochu nestálý a prchlivý. Také bere řadu věcí na lehkou váhu. Snadno se nadchne, ale stejně tak snadno ho nadšení opouští. Někdy nedotahuje věci do konce, má problém s termíny a přelétá od jedné věci k druhé.
 • Sangvinik má rád ve svém životě vzrušení a zábavu. Vyhledává nové zážitky a vzruchy. Dobrý pocit z jednoho zážitku ale dlouho nevydrží a ihned potřebuje zase nový.
 • Pro sangvinika je sice snadné navázat nové vztahy, ale větší problém je s jejich hloubkou. Jsou pro něj spíšepovrchnější.
 • Sangvinik bývá málo vnímavý k potřebám ostatních a není příliš empatický. Velmi rád mluví, ale už tolik nenaslouchá.

CHOLERIK 

Typy osobností: Jaké má cholerik silné a slabé stránky? 

Patří mezi extrovertní typy osobností. Stejně jako sangvinik, je i cholerik otevřený člověk. Rychle reaguje na vzruchy, i po malém podnětu se dostavují silné emoce. Jaké má cholerik silné a slabé stránky? 

 • Cholerik bývá zásadový člověk. Má ve svém životě stanovená pravidla, která také dodržuje.
 • Patří mezi typy osobnosti, které mají zápal. Není lhostejný a když se do něčeho ponoří, jde do věci naplno.
 • Jestliže se cholerik rozčílí, velmi rychle se také uklidní. Ze špatné nálady se zase rychle může stát dobrá.
 • Cholerik je otevřený a přímý člověk. Dokáže být také velmi vstřícný.
 • Ačkoli dokáže být cholerik horká hlava, jestliže není rozčílený, zachovává si naopak chladný rozum. Při vážných problémech je ten, který vezme rozum do hrsti a jedná.
 • Cholerik se velmi snadno rozčílí. I maličkosti ho dokážou rozpálit do běla. K tomu je velmi netrpěliví.
 • Cholerici jsou typy osobnosti, které ve svých záchvatech vzteku dokáží okolí potrápit. Hůře se kontrolují a umí být na své blízké nepříjemní. V některých případech i agresivní.
 • Egoismus a přesvědčení o své důležitosticholerikovi brání být ke svému okolí tolerantní a chápavý. Stejně tak mívá obtíže dát za pravdu jinému.

Rakovina prostaty

FLEGMATIK  

Typy osobností: Jaké má flegmatik silné a slabé stránky? 

Flegmatik je uzavřenáa klidná povaha. Společně s melancholikem patří mezi introvertní typy osobnosti, se sangvinikem má zase společnou emoční stabilitu. Jaké má flegmatik silné a slabé stránky?

 • S flegmatikem je ze všech typů osobnosti nejjednodušší vyjít. Díky jeho vyrovnanosti a klidné, nekonfliktní povaze ho má rád každý.
 • Flegmatik je spokojený jak ve společnosti jiných lidí, tak o samotě.
 • Je dobrý přítel, svých blízkých si váží, málokdy se na ně zlobí a chová se k nim s úctou.
 • I když je flegmatik spíše tichý, je silná osobnost. Bez problémů dokáže ustát nátlak v okolí a nenechá se vyvést z míry.
 • Flegmatik je smířený skoro se vším. Protože si neklade vysoké cíle ani nemá přehnaná očekávání, málokdy bývá zklamaný.
 • Na druhou stranu, flegmatika je těžké uvést do pohybu. Máloco ho nadchne a má rád svůj klid.
 • Pro okolí se může jevit jako líný a netečný. Skutečností ale je, že flegmatik je pohodlný a vystačí si i s málem.
 • Flegmatik nedává příliš najevo své city. Což pro jeho partnera může být občas náročné.

MELANCHOLIK  

Typy osobnosti: Jaké má silné a slabé stránky melancholik?

Společně s flegmatikem patří melancholik mezi introvertní typy osobností. Jeho přemýšlivá povaha je spíše uzavřená, nejrůznější vjemy prožívá hluboce a silně. Jaké má melancholik silné a slabé stránky? 

 • Velmi silnou stránkou melancholikovi osobnosti je jeho přemýšlivost. Nic nebere na lehkou váhu, dokáže přijít věci na kloub. Společně s jeho chápavostí je proto skvělým rádcem.
 • Melancholik je velmi dobrým přítelem. Umí naslouchat, radit a k přátelům ho vážou silné vztahy.
 • Silné vztahy má melancholik i v partnerské oblasti. Navíc je pro melancholika důležité, aby byl s partnerem, o kterého doopravdy stojí.
 • Melancholik se stará o své okolí. Má většinou silnou empatii a k ostatním je laskavý.
 • Tento typ osobnosti je velmi kreativní a má umělecké sklony.
 • Slabé stránky melancholikovi osobnosti škodí hlavně jemu samotnému. Melancholik je většinou pesimistický a úzkostný člověk. K tomu má často nízké sebevědomí.
 • Přemýšlivost melancholika se týká i smyslu jeho života. Protože melancholik vše silně prožívá a k tomu je velmi vnímavý, má sklony k depresím asmutku.
 • Melancholik je pro okolí uzavřený, nerad se svěřuje a většinu věcí si nechává pro sebe. Je tišší než ostatní typy osobnosti. Hůře navazuje nové vztahy a spíše mu vyhovuje společnost menšího počtu lidí.

Zlomené srdce

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Husté obočí je trendy. 5 přírodních tipů, díky kterým bude skvěle růst

Husté obočí je znovu několik let v módě. Dávno jsou pryč ty doby, kdy si dámy chloupky vytrhávaly a domalovávaly tužkou na oči. Hitem je zkrátka přirozenost. A že vám příroda nenadělila? Žádný problém s babským...

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Bydlení, zahrada

Zbavte domov negativních vibrací

Úklid. Pro jedny nenáviděná činnost, pro jiné forma meditace. Voňavý byt, poskládané šuplíky a obsah zůstává ve skříni, když otevřeme dveře. Jenže úklid není jen mechanické odstraňování prachu a neviditelných m...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Mazlíčci

Papoušek kouřový zabere hodně místa, ale má příjemnou povahu

Papoušek horský nebo také kouřový je krásný australský pták, který se často chová, ale velmi známý není. Je docela odolný, ale je pár důvodů, proč se nehodí pro začátečníky. Papoušek horský není zrovna mazlíček...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Otoky nohou nepodceňujte. Tyto babičkovské rady s nimi zatočí!

Otoky nohou nemívají jen starší lidé, ale také ti mladí. Svou roli při jejich vzniku hraje zejména životní styl a zdravotní stav. Inklinovat k nim mohou jedinci obézní, nebo ti, co dlouhé hodiny stojí či sedí v...

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.