Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

O tom, že zimní období skončilo, nás informují nejen hřejivé sluneční paprsky, prodlužující se dny a probouzející se příroda, ale bohužel také jarní únava, která každoročně ovlivňuje životy spousty lidí. Musí ji člověk přetrpět, nebo je možné proti ní účinně bojovat? To je otázka, nad kterou se asi každý, kdo se v této době probouzí vyčerpaný i přes dostatečný přísun spánku, alespoň jednou zamyslel. Pokud ale jarní únavě nedovolíte, aby vás ničila, pak se vaše vytrácející se energie opět obnoví!

Jarní únava je termín, který někteří odborníci odmítají s tím, že je pouze zveličeným a zpopularizovaným fenoménem. Pravdou ale je, že s nepříjemnými stavy vyčerpání a celkového úbytku sil se zjara potýká mnoho z nás. Lékaři hovoří až o třech čtvrtinách dospělé populace. Z racionálního pohledu je však jarní únava naprosto přirozená. Stejně jako se musí příroda po zimě opětovně nastartovat, i lidský organismus potřebu těchto změn pociťuje a při snahách přizpůsobit se novému rytmu může reagovat právě zvýšenou únavou, kolísáním nálad, podrážděností či nepozorností. Naštěstí se ale většinou jedná o přechodnou situaci, po které se síly zase obnoví.

Projevy jarní únavy ovlivňují i návyky a strava během zimy

Jelikož diagnóza jménem jarní únava se v medicíně nevyskytuje, nelze ani přesně určit, jaké fyziologické pochody nebo nerovnováhy jsou její opravdovou příčinou. Často se lze ale setkat s názorem, že za jarní únavu si zčásti může člověk sám. Obvykle totiž v zimě omezí pohyb a pestrost jídelníčku. Není se ale čemu divit, protože čerstvé ovoce a zeleninu, tedy přirozený zdroj vitamínů, lze v tomto období sehnat jen velice obtížně a v nepříliš zajímavé nabídce. Netřeba ani připomínat, že krátké dny, kdy většina lidí ráno za tmy odchází do práce a večer se opět za tmy vrací domů, k celkové kondici a chuti do života nepřispějí. A není-li člověk milovníkem zimních sportů, pak příležitostí k pohybu moc není, zvláště panují-li silné mrazy, jako tomu bylo i letošní zimu. Za takových podmínek jsou i obyčejné procházky nebezpečné a rizikové. Nejde proto od našeho organismu očekávat, že bude po takové době schopen ihned pracovat na plné obrátky. Pokud vás tedy jarní únava trápí, smiřte se s ní a neprohlubujte krizi ještě více pesimistickým smýšlením.

Jarní únava a psychika

Psychická kondice je během jarní únavy velké téma. Je totiž nepříjemným stavem zkoušena, a proto spousta lidí negativním myšlenkám podlehne, čímž si sami jarní únavu ještě více připouští. U mnohých jedinců se tak objevuje i deprese. Pokud se o tomto onemocnění duše chcete dozvědět více, určitě si přečtěte článek, který najdete ZDE.

Ač je to těžké, snažte se myslet pozitivně a nepřemýšlejte nad tím, jak moc vás jarní únava válcuje. Je to zbytečné, utrápeným postojem si nikterak nepomůžete. Zkuste si udržovat pozitivní a dobrou náladu i přes komplikace, co vám jarní únava do života přináší. Říká se, že s úsměvem jde všechno lépe, a je to léty osvědčená pravda. Nestresujte se a vyhlížejte lepší zítřky, uvidíte, že boj proti jarní únavě bude o to snazší.

I děti trápí jarní únava

O jarní únavě se většinou hovoří v souvislosti s dospělými. Nezřídka se s ní ale potýkají i děti. Pokud v posledních dnech pozorujete, že je vaše ratolest rozmrzelá, nebaví ji činnosti, u kterých ještě nedávno trávila spoustu času, a nemá moc chuti do jídla, pak věřte, že i dětský organismus vnímá odchod zimy. Věnujte se mu proto o to více, pomůžete tím také sami sobě, protože děti jsou přece radostí a smyslem našich životů. Podnikejte výlety, objevujte přírodu, hrajte si a dbejte na správný režim s kvalitním jídelníčkem. Dítě může jarní únavu pociťovat vůbec poprvé v životě a samo se s ní nedokáže vyrovnávat. Čím dříve ho naučíte se proti ní bránit, tím lépe jí bude překonávat v dospělosti.

10 zaručených tipů, jak porazit jarní únavu

Každého ovlivňuje jarní únava jinak, jsou mezi námi i šťastlivci, kteří ji vůbec neznají. Patříte-li mezi první skupinu, tedy ty, kterým konec zimy ubere hromadu sil a energie, pak přesně pro vás jsou následující doporučení, jak se s jarní únavou lépe vyrovnat, nebo jí dokonce úplně odstranit ze života. Vyzkoušejte je a uvidíte, kýžené výsledky se jistě dostaví!

  • Nepřepínejte se a nepřeceňujte své síly, kterých už tak máte kvůli jarní únavě málo.
  • Dopřávejte si dostatečný a pravidelný spánek, inspirujte se článkem ZDE.
  • Usmívejte se!
  • Jezte pravidelně, vytvořte si pestrý jídelníček s dostatkem ovoce, zeleniny, luštěnin a masa, omezte přísun cukru, tuků a celkově nezdravých jídel.
  • Odpočívejte, relaxujte a hýčkejte se.
  • Nezapomeňte na pravidelný pohyb a sport, zpočátku postačí, když přestanete používat výtah nebo obvyklou trasu či její část zvládnete pěšky či na kole, místo autem nebo MHD.
  • Otužujte se.
  • Přestaňte s nezdravými zlozvyky (kouření, nadměrné pití alkoholu apod).
  • Zaměřte se na své zdraví a udělejte všechno pro to, abyste ho zlepšili, je to ta nejdůležitější věc na světě.
  • Vytvořte si harmonogram, ve kterém jasně vymezíte čas pro práci, odpočinek, provozování koníčků a radostné chvíle s blízkými.

Na to, jak porazit jarní únavu, neexistuje jednotný návod. Každému pomůže něco jiného. Budete-li však následovat naše doporučení, zaručujeme vám, že se váš život obrátí k lepšímu, stejně jako vaše kondice. A pokud bude únava i tak přetrvávat, navštivte svého lékaře a přečtěte si velice zajímavý článek o únavě ZDE. Vyčerpanost může být totiž příznakem onemocnění. Vyzkoušejte také čaj proti únavě. A jestli chcete svou snahu podpořit co nejvíce, je pro vás připravena detoxikační kúra TRIPHALA, která je považována za jednu z nejúčinnějších! 

A jak bojujete proti jarní únavě vy? Nezapomeňte nám o tom napsat do komentářů pod článkem.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2830x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Ja s tou jarni unavou bojuju hrozne moc.

Zmenu casu taky nesnasim!je to sileny!

osobně mi vadí jen ta nesmyslná změna času, jsem potom vždycky jako když mě praští gumovým kladivem, nevím co si vybrat, přežít nebo to skončit. V dnešní době je to nesmysl a za mě je to dneska největší viník " jarní únavy ".

Já se snažím dodržovat vesměs podobné zásady jako jsou tady a docela mito pomohlo.cítím se v lepší kondici. a taky ještě takový můj soukromý tip: piju pouze vodu z kohoutku s citronem a od té doby se také cítím lépe.

Já jarní únavu neřeším a vždycky to nějak přečkám. Znám ale lidi co jsou úplnej opak - jakmile začne jaro jsou čilí jak rybičky a aktivní.no jo,každej jsme originál. :)


Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Lunární náramek Angelit + Dumortierit

Unikátní náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Aqua Aura Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Náramek z…

Cena: 480 Kč

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte