Jaro je tady! Jarní rovnodennost v roce 2018

img
19. 03. 2018 Přečteno: 1363x

Jarní rovnodennost nastává každý rok období kolem 20. - 21. března. Astronomické jaro začíná právě v okamžiku, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. V letošním roce 2018 začíná astronomické jaro a tedy i jarní rovnodennost 20. března a to v 17 hodin a 15 minut.

V tento první jarní den, kdy slunce svítí přímo na rovník a délka dne i noci je téměř stejná, zavládne pomyslná rovnováha mezi dnem a nocí, mezi světlem a tmou. Jaro pak může naplno začít. Síla noci ubývá a síla dne roste.

Čtěte také:

Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!

Toto období začátku jara je vnímáno jako oslava nových začátků, probuzení přírody i osobní znovuzrození, je oslavou plodnosti. Některé kultury jižní Evropy uznávaly jarní rovnodennost za začátek nového roku. Většina lidí pociťuje skutečnou radost a úlevu, když zima skončí. Nyní je skvělý čas i pro nové začátky v našich životech. Jaro není jen ročním obdobím, ale také stavem mysli

Je to ta nejvhodnější doba na uvědomění si vlastních záměrů na nejbližší rok. Energie uskutečnění vždy následuje záměr

Příchod jara a oslavy našich předků

Jarní rovnodennost byla významným svátkem keltského kalendáře. Severská a germánská bohyně Ostara je patronkou příchodu jara plodnosti. Bývá znázorňována s vejcem, symbolem počátku a zárodku všeho nového a s posvátným králíkem. V rámci slovanské tradice jde o bohyni Vesnu, která symbolizuje jaro a lásku. Název Easter = Velikonoce je chaldejského původu a vyjadřuje uctívání Královny Nebes. Indiáni v první jarní den pořádají tzv. potní chýše. Tyto obřady slouží nejen k očistě těla, ale také k očistě duše. Mají rovněž odehnat zlé duchy a přivolat na pomoc a podporu ty dobré. Katolická církev slaví 25. března svátek Zvěstování Panny Marie.

Jarní rovnodennost v přírodní magii a dnes

Přírodní magie velmi silně vnímá koloběh roku, protože se během něj výrazně mění energie, které jsou pokaždé vhodné pro nějaké jiné činnosti.

Zvyk, který dodnes zcela nevymizel je jarní vynášení Moreny nebo Smrtky. Dnes už se jedná spíše o zábavu, i ta však nese poselství předků i svůj význam. Morena – ženská figura ze slámy, se obleče do starých šatů, což reprezentuje vše staré a špatné, čeho se chceme zbavit a nechceme si již nést do dalšího jara. Barevnost Moreny je především černá a bílá, což reprezentuje rovnováhu dne a noci. Za zpěvu písní je vynášena z vesnice, a na konci slavnosti se Morena zapálí. Oheň představuje energii jara a zároveň očistný živel. Pak se Morena hodí do vody a společně s ní se nechá vše nechtěné odplavat někam do dáli.

Jarní rovnodennost2018 (3)

Symbol vejce, které jsme si zvykli spojovat s Velikonocemi, je původně symbolem bohyně Ostary. Vejce je plné silné symboliky - kromě toho, že samo o sobě představuje plodnost a nový začátek, jeho žloutek symbolizuje sílu slunce.

Užít si krásnou energii jara a nových začátků v první jarní den můžeme za pomoci malých osobních rituálů i dnes. Vyrazte si do přírody na poklidnou procházku, během níž budete vědomě vnímat proměny přírody, dýchejte zhluboka, vědomě se soustřeďte na svůj výdech a nádech a dotýkejte se pučících stromů. Zaposlouchejte se do zvuků jarní přírody a vizualizujte si svoje přání pro nadcházející jarní a letní období.

Jarní úklid duše i domova

Obávaný jarní úklid je možné pojmout jako příležitost k obnově šatníku a zbavení se přebytečností z domu. V pročištěném bytě či domě se vám bude lépe dýchat a žít. Dokážete z domácnosti a skříní vyházet vše, co už nenosíte a neupotřebíte? Využijte jarní rovnodennost pro 30 denní vyhazovací výzvu, během které z domácnosti vyhodíte nebo darujete potřebným každý den jeden předmět, který vám již neslouží.

Stejně tak, jako dopřejete jarní úklid svému domu a zahradě, je vhodné dopřát podobnou očistu i svému tělu a zdraví. Po zimě, která je časem zpomalení, je na jaře ten správný čas znovu se zamyslet nad svým každodenním jídelníčkem a začít jíst zdravé a čerstvé potraviny. Vaše energie i životní elán bude díky tomu opět rychle stoupat. Kromě ovoce a zeleniny můžete do svého jídelníčku zařadit také klíčky a zelené potraviny. Z jídelníčku na jaře vyřaďte nebo aspoň výrazně omezte obiloviny, pečivo a mléčné výrobky. Jaro je vhodným obdobím na zařazení jednodenního půstu, kdy budete celý den pít jen čistou vodu. Organismus se tak krásně odlehčí a pročistí.

Jarní rovnodennost2018 (1)

Jarní únava se nevyhne téměř nikomu

Jarní únava je v období, které vnímáme spíše jako nový začátek, tak trochu nezvaným hostem. Je však důsledkem několikaměsíčního nedostatku slunečního svitu a tedy nižší tvorby vitamínu D. První jarní slunečné dny tedy pobývejte co nejvíce venku. Sluneční paprsky přispívají k tvorbě vitamínu D, který je důležitý pro správný růst a kvalitu kostí i pohodu svalových tkání. Jeho výborným zdrojem jsou také ryby, na jídelníčku bychom je měli mít minimálně jednou týdně

Chcete-li obelstít jarní únavu a depresi, zaměřte se na duševní hygienu. Najděte si pro sebe způsoby, jak se odreagovat a zabavit. Změňte zaběhnutou rutinu, vymaňte se ze stereotypu. Rostliny a květiny dokáží depresi také zahnat spolehlivě. Pokud vás prozatímní venkovní jarní pošmourno příliš deprimuje, ozdobte květinami a rašícími větvičkami svůj domov a počkejte na teplejší a veselejší dny. Jarní rovnodennost znamená naustupující jaro - což se dá brát jako nová životní etapa. 

Napsat komentář: Jaro je tady! Jarní rovnodennost v roce 2018

RE: Jaro je tady! Jarní rovnodennost v roce 2018

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.