Chcete vědět, jak být kreativní? Stačí se otevřít novým výzvám a přestat se bát

 Jste obklopeni lidmi, kteří srší jedním nápadem za druhým a vy jste ráno rádi, že vstanete z postele a prožijete den bez komplikací? V tom případě byste měli začít něco dělat a vyvést svůj život z šedi.

Kreativita se skrývá v každém z nás, takže výmluvy typu „já ale nejsem kreativní“ jsou zcela mimo. Ukážeme vám pár triků, jak být kreativní, abyste se mohli vyrovnat svému okolí anebo si prostě jen tak zpříjemnit den. Kreativita totiž většinou stojí nejen za skvělými nápady, ale může vám pomoci i v práci.

Co to je kreativita? Způsob, jak být originální

Kreativita nebo také tvořivost představuje soubor schopností, které člověku umožní dosáhnout uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. S přílivem kreativity vznikají nová a originální díla či myšlenky. Pokud o sobě někdo tvrdí, že je kreativní, znamená to, že dokáže nad věcmi a problémy přemýšlet a uvažovat jiným a originálnějším způsobem než ostatní. A to je v dnešní vysoce konkurenční společnosti velké plus.

Kreativita dřímá v každém z nás

Kreativita je způsob myšlení, který z vás může udělat hvězdu nejen v okruhu přátel a v rodině, ale také třeba na pracovním pohovoru. Mnoho zaměstnavatelů hledá pro své firmy a do svého kolektivu právě kreativní lidi, kteří mohou přispět k rozvoji firmy. I když si myslíte, že vy zrovna kreativní nejste, opak je pravdou. Tvořivost pouze dřímá v každém z nás a čeká na probuzení!

A co je především potřeba udělat k tomu, jak být kreativní? Změnit náš uzavřený způsob myšlení na otevřený. Je potřeba se zbavit jakýchkoliv omezení a překážek, které nám v rozvoji tvořivosti brání. Nejčastější překážkou je strach ze ztrapnění nebo z neúspěchu. A právě to byste měli hodit za hlavu a otevřít se nejen novému myšlení, ale především novým výzvám.

Jak být kreativní: projděte se nebo udělejte každý den něco jinak

Jestli máte pocit, že tvořivost není vaše silná stránka, poradíme vám několik tipů na to, jak být kreativní. Díky nim můžete svou kreativitu popostrčit a ukázat sobě i okolí, že i vy dokážete být originální.

Zbavte se strachu z trapasu

Na jednu stranu víte, jak být kreativní, ale na druhou stranu vás stále něco brzdí. Tou nejčastější brzdou je strach ze ztrapnění. Zkuste tento strach potlačit a nebojte se odvázat. Váš nápad může být právě to, co od vás okolí potřebuje. A i kdyby se vám někdo vysmál, hoďte to za hlavu.

Žádný učený z nebe nespadl. Dokonce i slavnému Newtonovi trvalo řadu let, než rozpracoval své teorie o gravitaci. A věřte, že se našlo mnoho lidí, kteří se mu posmívali. A podívejte, co dokázal. Proto se nenechte vykolejit počátečními neúspěchy.

jak být kreativníJak být kreativní? Spolupracujte na projektech více s ostatními.

Projděte se

Někteří vědci tvrdí, že kreativitu podpoříte chůzí. Někdy se vám může stát, že budete sedět v práci za počítačem a zaseknete se nad nějakým úkolem. V tom případě je čas vstát od stolu a projít se po pokoji. Právě chození vám může pomoci přijít na skvělé nápady. Neustálé sezení je to nejhorší, co můžete udělat. Jestli je na tom něco pravdy, budete muset zkusit sami.

Udělejte každý den něco jinak

Jestli budete každý den dělat to stejné, nejenže se váš život přesune do rutinních kolejí, ale především budete potlačovat svou tvořivost. Nebudete mít šanci objevit něco nového, pokud nebudete otevřeni novým věcem. Zkuste proto každý den udělat něco trochu jinak. Stačí si třeba k večeři zapálit svíčku, jet do práce jinou cestou nebo ochutnat nějaké exotické jídlo. Právě malé krůčky vedou časem k velkým věcem.

Pozitivní myšlení přispěje k tomu, jak být kreativní

Myslet pozitivně je nesmírně důležitá rada pro to, jak být kreativní. Proč? Jestli budete pořád obklopeni negativními vlnami, blokujete tak potenciální skvělé nápady. Málo kdo vytvoří něco převratného s negativním přístupem ke světu. Když je člověk šťastný a spokojený, naše přemýšlení je otevřenější. Máme pocit, že nic není problém a snažíme se vidět více do dálky.

Buďte trochu jako dítě

Není to náhoda, že děti jsou mnohem více kreativnější, než dospělí lidé. My dospělí jsme neustále omezeni pravidly, které nám udává společnost. Přemýšlíme, co můžeme dělat, co se hodí a co už je za hranicí. A právě tato pravidla často omezují naši kreativitu. Zkuste se dívat na svět očima dítěte, které se neustále vyptává, vše prozkoumává, zkouší. Nebojte se tak trochu pravidla porušovat.

Jděte do přírody a dopřejte si klidu

Procházka v přírodě dělá s naším mozkem divy. Pobyt na čerstvém vzduchu vám pročistí hlavu. Mnoho lidé také snadněji naleznou kreativní inspiraci, když jsou pouze sami se sebou a mají čas soustředit se na svou práci.

Běžte se na hodinku projít do lesa, parku anebo si sedněte na zahrádku a dopřejte si trochu klidu a relaxace. Jestli vás něco napadne, ihned si to zapište do mobilu nebo deníčku, který byste měli nosit neustále u sebe. Nikdy totiž nevíte, kdy na vás tvořivost zaútočí.

Jak být kreativní? Spolupracujte s ostatními

Myslíte si, že musíte vše zvládnout sami? Chyba. Často na ty nejlepší nápady přijdete v obležení dalších lidí. Vždyť přeci víc hlav víc ví. Proto se nebojte svěřit kolegům nebo blízkému okolí a zkuste si nad nějakým úkolem zapřemýšlet skupinově. Spolupráce s ostatními se dost často vyplácí a nese plody úspěchu. A opět zde myslete na to, že se nemusíte za svoje nápady a názory stydět. 

Pořádně se vyspěte

A závěrečná rada na závěr, kterou ocení určitě všichni vytížení lidé. Dopřejte si dobrý spánek. Když nebudete vyspaní a odpočatí, i váš mozek bude unavený a nebude se mu chtít přemýšlet. A už vůbec ne kreativně.


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte